Obchodní inspekce chce sledovat banky a poplatky

aktualizováno 
Po kontrolách slev v obchodních řetězcích se čtyři stovky kontrolorů z České obchodní inspekce chystají vydat na další horkou půdu. Jedna z letošních klíčových inspekcí se zaměří na banky, zda svým klientům neoprávněně neúčtují některé poplatky.

Podle ředitele Jiřího Pěkného se k tomuto kroku ČOI rozhodla kvůli velkému počtu stížností lidí, kterým se vysoké bankovní poplatky nelíbí.

„Každý klient banky je zároveň spotřebitelem a my máme na oblast bankovních poplatků množství podnětů. Lidé si stěžují, že platí za služby, které ani nechtějí, a že v celé Evropě toto není. Naši právníci proto připravují, jak to udělat, aby kontrola bankovních poplatků byla z hlediska práva čistá,“ řekl včera Pěkný.

Dosud inspektoři kvůli bankovnímu tajemství mohli v bankovní oblasti pátrat jen na základě podnětu lidí. Nyní se však zkoušejí dostat až na hranici svých pravomocí.
Z nedávného mezinárodního srovnání poplatků od společnosti BCG vyplynulo, že tuzemské banky jsou dražší než peněžní ústavy v okolních zemích a u základních služeb se blíží cenám v Německu či Rakousku.

Navzdory tomu začátkem letošního roku zvýšily některé poplatky například Komerční banka, Poštovní spořitelna, Raiffeisenbank a Živnostenská banka. Bankovními poplatky se již začaly zabývat i české soudy.

Několik tisíc korun nedávno musely podle České televize zaplatit Česká spořitelna a ČSOB důchodci Jaromíru Volkovi z Prahy za to, že mu neoprávněně účtovaly některé bankovní poplatky.

Nyní se na ně zaměří hlouběji i kontroloři ČOI. Už vloni prověřili reklamy na spotřebitelské úvěry nebankovního i bankovního sektoru.

Většina dopadla dobře. Ze 149 kontrolovaných reklam a nabídek na spotřebitelský úvěr však 11 reklam postrádalo dostatek informací o celkových nákladech.

Inspektoři jsou ve svých kontrolách relativně úspěšní. Třetina z loňských 58 tisíc kontrol odhalila porušení zákona, ať už šlo o padělané zboží, špatné vzorky benzinu nebo o chování obchodních řetězců.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Smlouva s ČEZ kvůli bloku je pro stát lepší, říká Babiš. Nový blok má být v Duko...

Smlouva s ČEZ kvůli bloku je pro stát lepší, říká Babiš. Nový blok má být v Duko...

Kurzy.cz Pro stát bude lepší uzavřít s energetickou společností ČEZ smlouvu kvůli stavbě nového jaderného bloku než vládní garan...

Najdete na iDNES.cz