O jakou banku čeští klienti nestojí

aktualizováno 
Přestože banky inovují své produkty, nabízejí stále něco jiného, než co bych jako zákazník potřeboval. Proto jsem se pokusil sepsat, co v nabídce bank postrádám - třeba mě některá z nich vyslyší. Co mi tedy na bankách vadí a co bych chtěl změnit? Čím by mě banka přesvědčila, abych se stal jejím klientem?

Před pár dny jsem od své banky dostal dopis říkající (jinými slovy) zhruba toto: "Za těch pár let, co u nás máte běžný účet, jsme sice zvýšili veškeré poplatky, ale smlouva není napsána dost pružně, abychom mohli zhoršit úplně všechny parametry. Proto se do měsíce dostavte na pobočku podepsat novou smlouvu, jinak Vám účet zrušíme. Až přijdete, budete čekat hodinu nebo víc, pokud budete mít mimořádné štěstí, možná i míň."

 

Drobný podnikatel si nemůže na bance vymoci smlouvu ušitou na míru. Nemůže ani snadno přejít ke konkurenční bance, protože své číslo účtu uvedl ve smlouvách s obchodními partnery. Proto mu nezbývá, než trpně přijímat podmínky banky a doufat, že se jednou vynoří banka slušnější. Co bych od ní očekával?

 

1. Ve smlouvě nebude "poplatky může banka kdykoliv jednostranně měnit", ale "poplatky, platné v době uzavření smlouvy, smí banka jednostranně zvýšit

Víte, jak vyzrát na jeden z bankovních poplatků? Nechte se inspirovat ZDE.

nanejvýš o míru inflace a nesmí zavádět poplatky  nové".

 

2. Banka může účtovat vysoké poplatky za osobní vyřizování těch věcí, které se dají vyřídit po telefonu nebo internetu, symetricky by však měla zaplatit smluvní pokutu, pokud klient bude muset čekat na obsloužení déle než 15 minut ve věci, kterou nelze vyřídit na dálku.

 

3. Banka může účtovat vysoké poplatky za hotovostní operace, pak ale nesmí nutit klienta, aby některé operace prováděl výlučně v hotovosti. Například jedna banka vyžaduje placení za pronájem vlastních bezpečnostních schránek pouze v hotovosti na pokladně. Jiná banka účtuje převedení peněz z osobního účtu na majetkový účet jako výběr a vklad v hotovosti, přestože je provádí na bezhotovostní přepážce.

Chcete informace o běžných účtech? Navštivte naši speciální sekci.

 

4. Banka je povinna mít kvalifikovaný personál a zaplatí smluvní pokutu za ztrátu času plynoucí z chyb personálu. V jedné bance jsem se dozvěděl, že určitému produktu rozumí pouze vedoucí pobočky, a ta nemá právě čas, takže ať zkusím jinou pobočku. V jiné bance se mnou uzavřeli smlouvu o poskytování služby, kterou vůbec neposkytují. Ve skoro každé bance zaměstnanci pravidelně odbíhají se poradit se zkušenějšími kolegy. Nejednou jsem musel opětovně navštívit pobočku kvůli chybě personálu.

 

Až mi některá banka nabídne výše uvedené, podstoupím to martyrium a přejdu k ní.

 

I proti bankám je možné se vzbouřit. Víte jak? Nechte se inspirovat ZDE.

 

Jak si představujete ideální banku vy? A nakolik se realita vzdaluje od vašich představ? Souhlasíte s požadavky uvedenými v článku? Jaké byste přidali? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

ČNB: Trnitou cestou k vyšším sazbám

ČNB: Trnitou cestou k vyšším sazbám

Kurzy.cz V pátek si pozvala ČNB analytiky, aby představila novou prognózu. Ta předpokládá, že by ČNB měla zvýšit sazby na dvě pr...

Najdete na iDNES.cz