Novinka: banky přímo
v supermarketech

aktualizováno 
Vyrazíte na nákup a během bloudění mezi regály si vyřídíte půjčku, vyzvednete platební kartu nebo zrušíte trvalý příkaz. V případě úvěru vás taková situace nepřekvapí, ale jak je to s ostatními finančními produkty? Patří pobočka banky do obchodu?
Nákup, obchod

Nákup, obchod - Nákup, obchod - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Banky hledají cestu, jak se co nejvíce přiblížit svému stávajícímu, či potenciálnímu klientovi. S ohledem na tento trend představila Volksbank veřejnosti svůj záměr v každé pobočce Kauflandu vybudovat do tří let po jednom prodejním místě, tzv. VolksbankShopu.

Co je VolksbankShop

VolksbankShop je v podstatě zmenšená pobočka s omezenou nabídkou služeb poskytovaných Volksbank CZ umístěná přímo v supermarketu. Ve VolksbankShopu najdete kromě bankomatu a Infoterminálu pro tisk výpisů z účtu i dva bankéře.

Co dokáže nabídnout

V nabídce bankshopu naleznete tzv. produkty „pro každý den“, zejména pak zdarma poskytovaný produktový balíček Aktiv konto (obsahuje běžný účet, kontokorentní úvěr, platební kartu Visa Electron Chip a internetové bankovnictví), spotřebitelský úvěr od 15 do 100 tisíc korun, hotovostní půjčku do 50 tisíc korun, cestovní a úrazové pojištění od Victoria-Volksbanken pojišťovny, penzijní pojištění Winterthur a stavební spoření Českomoravské stavební spořitelny. Můžete zde ale také třeba jen podat jednorázový příkaz nebo zrušit trvalý příkaz.

Co ve VolksbankShopu nevyřídíte

Operace, které v bankshopu nevyřídíte, jsou především operace pokladní, a to, jak banka uvádí, z bezpečnostních důvodů. Nicméně budete-li zde chtít vyplatit právě získaný úvěr od Volksbanky, s prázdnou neodejdete. Výplatu hotovosti uskuteční bankéř výběrem z bankomatu, který je rovněž standardní součástí VolksbankShopu.

Další služby, např. vyřízení hypotečního úvěru, už rovněž musíte řešit jinde. Dle vyjádření banky budete totiž v případě konkrétní poptávky po hypotéce „předáni“ příslušné pobočce, která po konzultaci převezme další jednání s vámi. Neuspokojí-li vás elektronická platební karta v Aktiv kontu, můžete si vybrat jinou. Pak však stejně jako v případě hypotéky budete muset do standardní pobočky. Pokud tedy nebydlíte v Praze, případně v Brně, budete muset do nejbližší pobočky Volksbank vykonat stále stejně dlouhou cestu. Nemluvě pak o obyvatelích Středočeského, Ústeckého, Karlovarského a Pardubického kraje, kde Volksbank nemá zastoupení žádné.

Jak to vidí konkurence

Ostatní  banky se vyjádřily, že obdobný cíl jako Volksbank, tedy zavést v určité obchodní síti své pobočky, prozatím nemají. V podstatě stejný koncept však úspěšně zavedla a v současnosti provozuje finanční skupina BAWAG na Slovensku v prodejní síti obchodů Billa. U nás jeho zavedení minimálně do konce roku očekávat nelze.

ČSOB, Komerční banka, Česká spořitelna, ale i jiné banky mají část své pobočkové sítě umístěnu ve větších nákupních centrech a s dalším, či dokonce snad masovým rozšířením se počítat nedá. Většina bank chce, podle svého vyjádření, totiž být nejen svým klientům blízko, ale také jim poskytovat kompletní sortiment služeb, nikoliv pouze služby vybrané.

popisekCO NEJMÉNĚ ZA BANKOVNÍ SLUŽBY:
ušetřete stovky korun

VolksbankShopy: pro a proti

Co přinese koncept VolksbankShopů? Bance rozhodně umožní rozšířit (a to několikanásobně) pobočkovou síť a přiblížit tak služby svým klientům. Zatímco v současnosti má Volksbank CZ v ČR pouhých 20 poboček (včetně centrály banky), rozšíření předpokládá navýšení obchodních míst o dalších téměř 70. Tolik je totiž supermarketů Kaufland, kde se objeví bankshopy.

V souvislosti se zaváděním bankshopů se zvýší i počet bankomatů Volksbank, což stávajícím klientům přinese snížení poplatků za výběry (výběr z bankomatu Volksbank pouze 2,50 Kč, zatímco výběr z bankomatu ČSOB 5 Kč a výběr z bankomatu jiné banky 25 Kč). VolksbankShopy budou také i vzhledem k rozšířeným otevíracím hodinám klientům banky přeci jen dostupnější než pobočky standardní.

Pokud se podíváme na negativní stránku bankshopů, v prvé řadě je to nedostatečná škála služeb, kterou nabídnou, stejně jako nízká hladina komfortu odpovídající umístění bankshopu uvnitř supermarketu, často plného nákupuchtivých lidí.

Autor:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Nákupem přišel o tři tisíce. Viagogo si plní kapsy na náš úkor, říká

Ilustrační snímek

Nakupovat na internetu je pohodlné, rychlé a zpravidla i ušetříme. Pokud však narazíme na nepoctivý web, může nás nákup...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Dredy, piercing nebo tetování. Omezuje výstřední zevnějšek kariéru?

Ilustrační snímek

Přijít na pohovor ve vytahaném tričku nebo s tetováním na viditelném místě je pro některé uchazeče normální. Může...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Ruská tajga mizí. Prodali ji Číňanům

Ruská tajga mizí. Prodali ji Číňanům

Kurzy.cz Rusové žijící na Sibiři jsou vzteky bez sebe. Čínské státní firmy tu ve velkém těží tajgu. Stromy mizí takovým tempem, ...

Najdete na iDNES.cz