Nejdřív úvěr, potom nemovitost? Klidně!

Je možné požádat o úvěr, aniž bychom měli k dispozici konkrétní nemovitost? Některé hypoteční banky a stavební spořitelny to umožňují - můžete od nich získat příslib úvěru. Jak vám příslib pomůže a jakým způsobem jej získáte?

Při koupi nemovitosti nastává často případ, kdy buď váháte mezi několika možnostmi, nebo třeba máte konkrétní představu o novém bydlení, kterou však zatím žádný navštívený byt nebo rodinný dům nenaplnil. Protože rozhodování při nalezení ideální nemovitosti musí být často rychlé, nelze v těchto případech většinou použít úvěr ze stavebního spoření.

Stavební spořitelny proto nabízejí překlenovací úvěry, a to s různou výší akontace (tj. podílu vámi vložených finančních prostředků do zamýšleného investičního záměru) - od překlenovacích úvěrů s nulovou akontací, které se svými parametry blíží hypotečním úvěrům, až po akontaci ve výši  50 procent cílové částky. Dalším rychlým řešením může být samotná hypotéka.

Než si řekneme něco blíže k postupům, které se týkají tzv. „příslibu úvěru“, musíme konstatovat, že požadavky bank na prokázání bonity a kvalitu zajištění jsou stejné jako při standardním vyřizování hypotečního úvěru. Jen, zjednodušeně řečeno, dochází ke změně pořadí při předkládání některých dokladů.

Příslib, nebo překlenovací úvěr?

Stačí vaše příjmy na hypotéku?
Jaký minimální příjem vyžadují jednotlivé banky.
Více ZDE.

Při žádosti o překlenovací úvěr u stavební spořitelny musí být vždy splněn účel použití, např. koupě bytu, rodinného domu určeného k bydlení, pozemku určeného k výstavbě stavby pro bydlení nebo vyrovnání při pořízení družstevního bytu. Podmínkou podání žádosti je uzavřená smlouva o stavebním spoření, jejíž cílová částka by měla odpovídat předpokládané ceně nemovitosti. V případě úvěrového příslibu mohou být údaje o konkrétní nemovitosti doplněny později. Toto doplnění musí proběhnout v určité lhůtě. Doba platnosti příslibu (název pojmu „příslib“ se může lišit dle spořitelny) představuje zpravidla tři až šest měsíců.

Po specifikaci nemovitosti dochází ke schválení úvěru a vyplacení prostředků na účet prodávajícího. Popsaný postup uplatňuje například stavební spořitelna Wüstenrot. Všeobecná stavební spořitelna KB poskytuje pro tyto případy produkt, který je nazýván Pohotovostní úvěr, a to v zásadě na všechny poskytované překlenovací a řádné úvěry. V žádosti o úvěr je nutno uvést, o jaký účel se jedná a doložit písemně zamýšlený postup.

U některých stavebních spořitelen žádá klient o příslib úvěru de facto již podáním žádosti o překlenovací úvěr, kde je účel více či méně specifikován.

Do realitky s potvrzením od hypoteční banky

Pro získání příslibu hypotéčního úvěru je v některých bankách potřeba zpracovat celý úvěr. Klient pouze nedokládá podklady k nemovitosti. Banka posoudí bonitu klienta a vydá úvěrový příslib s tím, že po posouzení vhodnosti zástavy a její hodnoty může dojít k úpravě výše úvěru. Jiné banky vydávají příslib úvěru až na jeho konkrétní výši a konkrétní nemovitost, překlenují tak vlastně dobu do uzavření úvěrové smlouvy. Ještě před tím na dobu vyhledání vhodné nemovitosti klientovi vydají potvrzení o možné výši úvěru na základě přezkoumání jeho schopnosti splácet. Tímto potvrzením může zájemce o koupi ujistit prodávajícího (např. realitní kancelář), že k nákupu nemovitosti disponuje dostatečnými prostředky. Doba platnosti „příslibu“ se opět pohybuje v rozmezí třech až  šesti měsíců.

 Proč si vzít překlenovací úvěr a od koho? 
Více ZDE.

Menší část hypotečních bank a stavebních spořitelen tuto službu v současné době neposkytuje.

Předtím, než začnete vyhledávat nemovitost, je vhodné se informovat, zda vámi zvolená hypoteční banka nebo stavební spořitelna možnost „příslibu úvěru“ nabízí.  S jeho pomocí lze určitě ušetřit čas i zbytečné papírování.

Jakou máte zkušenost s žádostí o příslib úvěru ve stavební spořitelně nebo v hypoteční bance? Pomohl vám při jednání s realitní kanceláří nebo prodávajícím nemovitosti?