Na týdenní pronájem domku v cizině stačí deset tisíc korun

aktualizováno 
Dovolená v hlavní letní sezoně v atraktivní turistické oblasti, ovšem bez hlučných sousedů nebo hromadných snídaní či večeří? Možnosti tu jsou: pronájem vily, chalupy, chaty, nebo dokonce hausbótu v zahraničí je stále oblíbenější a nabídka na českém trhu se postupně rozšiřuje.

 Kdo se rozhodne okusit o prázdninách něco jiného než chalupu v jižních Čechách či v Krkonoších, kdo míří k moři a nechce být v hotelu či kempu, sežene bez problémů pronájem domku u moře nebo chalupy na horách. Při důkladném hledání lze objevit i nabídky, které se cenově příliš neliší od rekreačních objektů v Česku.

 

Ceny v zahraničí nejsou o moc vyšší

 

„Lidé si začínají víc cenit skutečného soukromí. Domek se zahradou má svou poetiku a některé lokality v zahraničí jsou už dnes na podobné cenové úrovni jako pronájmy objektů v České republice,“ potvrzuje stoupající zájem o pronájmy nemovitostí v cizině Marcela Pospíšilová ze společnosti Interhome, která se pronájmem domů v zahraničí zabývá sedm let. Například v nabídce agentury DDS, která pronajímá nemovitosti v zahraničí, jsou horské chaty pro čtyři osoby k mání zhruba za 10 000 korun na týden, ještě levněji vyjdou bytové apartmány.

 

„Ceny za týdenní pronájem se liší podle velikosti a typu objektu a lokality. Zatímco v sousedním Rakousku lze nalézt apartmán za cenu okolo dvanácti tisíc korun týdně, na Floridě zaplatíte za stejně dlouhý pronájem osmipokojového domu třeba i osmdesát tisíc korun,“ říká Daniela Čechová z Interhome.

 

K tomu je však nutno připočítat další příplatky. „Pokud není objednávka přes internet, je třeba počítat s manipulačním poplatkem čtyři sta korun. Doporučujeme i pojištění na storno zájezdu, které činí tři procenta ze základní ceny pronájmu,“ doplňuje Daniela Čechová s tím, že další služby lze zařídit už při rezervaci. Chce-li někdo například pronajmout malé auto ve Španělsku, bude ho to stát v přepočtu asi tři tisíce korun týdně.

 

Zájem je o Středomoří

 

Přemýšlíte, kde vzít peníze na dovolenou? Řešením je spotřebitelský úvěr. Podrobné informace o něm naleznete v této SPECIÁLNÍ SEKCI.

V katalozích cestovních kanceláří nebo na internetu jsou sice nabídky pronájmu objektů také třeba z Jižní Ameriky, největší poptávka je však stále o země jižní Evropy nebo o ostrovy ve Středomoří. „Zájemců o pronájem nemovitostí na pobřeží Mallorky postupně přibývá. Lidé oceňují soukromí, klidné prostředí, a především to, že si svůj program organizují sami,“ říká ředitel pražské agentury DC Service-Villas Mallorca Vladimír Dolejš. Podle jeho slov je nabídka určena náročnějším klientům, kteří se nechtějí podřizovat režimu hotelů a penzionů nebo s nimi nemají dobré zkušenosti.

 

„V každém z objektů je možné samostatné vaření, což je poměrně výhodné, protože ceny potravin na Mallorce jsou srovnatelné s cenami u nás. Ale také je v našich možnostech zajistit po celou dobu pobytu kuchařku za třiadvacet tisíc týdně nebo zajistit firmu, která se bude starat o obsah lednice,“ dodává Dolejš.

 

Například za pronájem nemovitosti na Mallorce se zaplatí od 13 tisíc korun týdně za dvoumístný apartmán mimo hlavní sezonu, ale také více než 300 tisíc korun za jeden srpnový týden v nejluxusnějším objektu s velkým pozemkem, kde je k dispozici i služebnictvo a úklid několikrát denně. „Je to cena odpovídající nejvyšší kategorii ubytování a bez dalších poplatků. Možná se zdá vysoká, ale rozpočítá-li se na počet účastníků, není to vzhledem k úrovni rekreace tak hrozivé,“ míní Vladimír Dolejš.

 

Mezi další výhody, jež přináší časově omezený pronájem zahraniční nemovitosti, patří také možnost strávit dovolenou s větším počtem příbuzných či známých. Nabídka firem totiž obsahuje jak menší domky s jednou dvoulůžkovou ložnicí, tak vily až s devíti ložnicemi. Většinou ještě v Česku je možné zajistit doplňkové služby, jako například pronájem automobilu nebo lodi i s kapitánem. Pronájem auta přijde zhruba na 25, 50 až 100 eur denně za malé, střední až větší nebo luxusní auto.

 

Pronájem hausbótu není levný

 

Kromě domků u moře nabízejí agentury také speciality, třeba hausbóty na německých jezerech. „Zatím jsou k dispozici dvě varianty: lodi buď pro pět, nebo pro osm lidí. Existuje samozřejmě více druhů hausbótů, ale právě pro tyto dva typy není na nabízených trasách třeba vůdčí oprávnění, tedy jakási obdoba řidičského průkazu,“ říká Eva Bartáková ze společnosti DDS s tím, že držitel tohoto oprávnění má podstatně širší výběr lodí i tras. Ceny za pronájem hausbótu patří v katalogu agentury DDS k nejvyšším - pohybují se podle velikosti lodi mezi 3800 a 5200 korunami za den mimo hlavní sezonu a mezi 7500 a 10 000 korunami v sezóně.

 

Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Využijete služeb cestovní kanceláře, specializované agentury, nebo si ubytování budete hledat sami? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Pracovní doba se zkrátí, plánuje ČSSD. Budou lidé brát stejně?

Pracovní doba se zkrátí, plánuje ČSSD. Budou lidé brát stejně?

Kurzy.cz Sociální demokracie chce zkrátit pracovní dobu ze 40 hodin týdně jen na 37,5. Podle ČSSD by se tak zvýšila produktivita...

Najdete na iDNES.cz