Na nákup nemovitostí u moře průměrná mzda nestačí

aktualizováno 
Investice do nemovitostí se obvykle vyplatí - jejich cena totiž zatím stále roste. Zvlášť pokud jde například o menší byty v atraktivních lokalitách. Zájemce o investování se však nemusí orientovat jen na český trh. Nabídka je totiž mnohem širší, sahá daleko do zahraničí. Ale vyžaduje to poměrně hodně peněz.

Stále více realitních kanceláří nabízí k prodeji rekreační domy a byty na španělském, chorvatském nebo bulharském pobřeží za počáteční ceny srovnatelné s těmi českými. Více než v jiných oblastech zde však platí: Dvakrát měř, jednou řež.

 

Při nákupu nemovitostí v zahraničí je třeba postupovat v zásadě stejně jako v tuzemsku. „K prvním a nejdůležitějším krokům patří výběr solidní kanceláře a jasné prokázání vlastnictví vybrané nemovitosti. Pak by se měl zájemce seznámit s právními podmínkami v dané zemi,“ říká František Groh z realitní kanceláře Groh&Groh. Podle jeho slov je obvykle rychlejší a finančně méně nákladné jednání o koupi s realitní kanceláří v Česku, zvlášť není-li člověk zdatný v cizím jazyce.

 

Na nákup stačí 40 000 eur

Je tedy libo dům u moře v chorvatské Dalmacii nebo ve španělské Andalusii? Není problém, pokud má zájemce k dispozici částku v desítkách tisíc eur. „Například garsoniéru právě v Dalmacii lze sehnat už za čtyřicet tisíc eur, byt dva plus jedna v rozmezí šedesát až pětaosmdesát tisíc eur a větší tři plus jedna od sto tisíc eur výše,“ říká Vít Klíma ze stejnojmenné realitní kanceláře. V přepočtu tedy zájemce za zmiňovanou garsonku zaplatí zhruba stejně jako za podobný byt v Praze.

 

Ceny nemovitostí v Andalusii začínají zhruba na 80 000 eur. Jejich výše stoupá v závislosti na obvyklých faktorech v oboru realit, tedy s velikostí bytu či domu, úrovní infrastruktury a také například s tím, zda je sídlo v takzvaném prvním pásmu. Tak se označuje pozemek, který je nejblíže k pobřeží. Mezi ním a mořským příbojem by se v případě garance prvního pásma už nemělo nic stavět.

 

„Spolupracujeme přímo se španělskou stavební firmou a zájemce může už během stavby nemovitosti vyjadřovat připomínky nebo přání,“ říká Eva Jelínková z realitní kanceláře RAK. Podle ní je prodávaná nemovitost kompletně vybavena a připravena k nastěhování.

 

Nákup na hypotéku

„Po doložení příjmů za poslední tři měsíce je možné bez velkých komplikací získat hypotéku ve výši až pětasedmdesáti procent kupní ceny,“ říká výkonný ředitel kanceláře RAK Jaroslav Novotný. „Půjčka se totiž mnohem více než u nás váže na nemovitost a banku tolik nezajímají klientovy příjmy. O co snadnější je nemovitost na hypotéku získat, o to rychleji obvykle proběhne vystěhování, objeví-li se vážné problémy se splácením půjčky.“ Podle Novotného je možná dohoda mezi stavitelem a kupujícím na pronájmu, a tedy na umořování půjčených peněz. „Pokud klient platí, je vše v pořádku. Jestliže je tomu jinak, o objekt rychle přijde,“ popisuje Novotný.

 

Nákupem nemovitosti výdaje nekončí. Byty a domky jsou zpravidla součástí

Hledáte informace o hypotečních úvěrech? Potom vám jistě bude neocenitelným pomocníkem naše sekce o hypotékách ZDE

rekreačních areálu, je třeba jako v tuzemsku platit také za služby, údržbu, za spotřebu elektřiny a podobně. Pokud se zájemce rozhodne pro nákup apartmánu, který je součástí většího bytového komplexu, poplatky za správu areálu budou nižší, protože se poměrně rozdělí mezi další vlastníky bytů. Kupní cena se zvýší ještě o administrativní poplatky a daň. Ta činí například ve Španělsku sedm procent z ceny nemovitosti. Při koupi domu je však nutné brát v úvahu ještě cenu pozemku, případně bazénu, který je u domu v podstatě samozřejmý.

 

Vyplatí se to?

Protože jde vždy o velkou investici, je třeba pečlivě zvážit, zda se koupě rekreačního objektu daleko od domova opravdu vyplatí. Pokud bude kupující ve vybraném sídle trávit jen zlomek roku, je třeba počítat s dodatečnými náklady na správce objektu, protože jezdit nebo létat na občasné preventivní kontroly se určitě nevyplatí. Nejlepší a zároveň nejlevnější je podle Very Plass, majitelky španělské realitky Interservice, která se specializuje na služby pro české klienty, správa objektu v případě, že ji v místě může zajišťovat některý příbuzný nebo známý. Ne vždy se však takového člověka podaří sehnat. Další výdaje jsou například daně z nemovitosti nebo náklady na nutné opravy. Na druhé straně je tu možnost objekt pronajímat. Nejspíš se nepodaří na celou požadovanou dobu zajistit vlastními silami nájemníky, pak je užitečné domluvit se na pronájmu s českou či místní realitní kanceláří.

 

Nejvíc letí Španělsko

Podle zástupců realitních kanceláří je v Česku největší zájem o Španělsko a Chorvatsko. „V některých oblastech Španělska je dnes už poměrně komplikované sehnat cenově dostupný pozemek pro výstavbu nových sídel. Ale například lze sehnat středně velký pozemek o rozloze zhruba osmi set metrů čtverečních za padesát tisíc eur,“ říká Vera Plass, která nabízí nemovitosti v oblasti mezi Valencií a

Dovolená u moře? A ještě k tomu levná? Co udělat pro krásný odpočinek na písečné pláži, na riviéře, v horském hotelu...

Alicante. Pro její klienty není příliš důležité, zda se nemovitost nachází bezprostředně u moře. „Lidé, kteří kupují zdejší nemovitosti, se často chtějí stát dlouhodobými obyvateli, a to například ze zdravotních důvodů. Pak nehraje roli, jestli bydlí od moře v řádu několika metrů nebo kilometrů. Někteří se také snaží zkombinovat možnost letní rekreace u moře i zimní v horách,“ doplňuje Vera Plass.

 

Ceny v jiných místech Středomoří se velmi liší. Například v Monaku jen garsonka vyjde zhruba na 500 000 eur. Luxusní vilu na francouzské Riviéře se čtyřmi až osmi pokoji lze pořídit od čtyř milionů eur výše, téměř „hrady“, tedy sídla s počtem pokojů mezi 10 až 16, stojí od osmi milionů eur výše. Itálie je drahá především na severu, jižní oblasti jsou cenově srovnatelné se Španělskem.

 

Dobrou investicí je Bulharsko

„Jako dobrou investici v současné době doporučuji zejména Bulharsko, kde lze rodinný domek koupit v řádu padesáti tisíc eur,“ přidává Vít Klíma tip na oblast Černého moře. Avšak právě nákup nemovitosti v zemích, jako je Bulharsko, Chorvatsko, Turecko, ale i Spojené státy americké, přináší určité komplikace. Stejně jako v České republice není cizincům umožněno nakupovat nemovitosti přímo, i v některých z těchto zemí je nutné nejprve založit firmu, která nemovitost koupí. Pro tento účel je nutné vyčlenit částku zhruba tří až pěti tisíc eur a také nějaký čas vyčkat, než budou vyřízeny všechny administrativní záležitosti. V USA je problém s vízem: lze si tam sice koupit byt či dům, ale pokud zájemce nedostane vízum, nejspíš dům zase rychle a rád prodá.

 

 

reklama
 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Hypotéky zlevňují už čtvrtý měsíc, nízké sazby opět zvedají zájem

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už čtvrtý měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z dubnových 2,85...

KOMENTÁŘ: Mladí mohou bydlet i jinak než ve vlastním

Mladá rodina v novém bytě - ilustrační foto.

Ceny nemovitostí stále rostou, dostupnost hypoték je po opatřeních České národní banky výrazně menší a sazby jsou vyšší...

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER LAKOVNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz