Mnoho rodin stále na hypotéku nedosáhne

aktualizováno 
Ani doba historicky nejlevnějších hypoték neznamená, že tento úvěr na pořízení bytu či domu může získat rodina s průměrným příjmem. Ten je v Česku okolo 17 tisíc korun. Podle bankéřů je to ovšem na schválení milionové hypotéky se splatností dvacet let málo.

"Bez státní podpory je u nás měsíční splátka milionové hypotéky 7512 korun a na to by musela mít rodina čistý příjem 22 tisíc korun," uvedl zástupce ředitele úseku nemovitosti a hypotéky v České spořitelně Pavel Kühn.

Podle statistiků příjmy dvou třetin domácností nedosahují ani průměrné výše. Průzkumy také dlouhodobě potvrzují, že o tento úvěr na pořízení bytu či domku má zájem kolem pěti procent domácností. Snížení úroků z hypoték, které stlačilo měsíční splátku milionové hypotéky se státní podporou k šesti tisícům měsíčně, přesto zájem o tyto úvěry zvýšilo.

Podrobnosti k hypotékám najdete ZDE

Vše o stavebním spoření
v příloze sporeni.idnes.cz

„Zájem začal růst, když Česká spořitelna přišla s podstatným snížením úroků,“ uvedl ředitel společnosti Continental Reality Marcel Mikolasek. Na konkurenční tah spořitelny letos na jaře reagovaly i ostatní banky snížením cen hypoték. Podle zkušeností klientů se skutečné sazby hypoték pohybují mírně nad sedmi procenty ročně, v případě spořitelny je to 6,5 procenta.

To, že se hypotéky staly dostupné i pro rodiny s mírně nadprůměrnými příjmy, potvrzuje vývoj poptávky. „Největší zájem je o byty do jednoho milionu korun. Nabídka ovšem není dostatečná, což vede k tomu, že takové byty jsou hodně přebrané a s ohledem na kvalitu nadhodnocené,“ dodal Mikolasek.

Ceny v nejdražších oblastech, jako je Praha, se pohybují od 17 tisíc korun za metr čtvereční u bytu v panelovém domě až po 30 až 50 tisíc za metr čtvereční rekonstruovaných či nově postavených prostor.

Při zvažování hypotéky musí navíc lidé počítat nejen s měsíční splátkou úvěru samého, ale i s dalšími náklady, které s hypotékou souvisejí. Poplatky za schválení půjčky se pohybují zhruba od 5 do 25 tisíc korun podle výše úvěru a v některých případech je podmínkou uzavření smlouvy o pojištění úvěru či životní pojistky.

„V průměru je to zhruba tak, že kolik set tisíc korun hypotéky, tolik stokorun měsíčně pojistka,“ uvedl Kühn.  Pojištění slouží ke krytí rizika úmrtí či trvalé invalidity klienta. Pokud k takové situaci dojde, úvěr zaplatí pojišťovna a rodina klienta již nemá nemovitost zatíženu úvěrem.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Kurzy.cz Bojíte se ztráty finanční nezávislosti? V páru můžete spíš ušetřit. Finance a společný rozpočet jsou obzvláště citlivým...

Najdete na iDNES.cz