Mladým lidem pomůže snížit splátky hypotéky stát

aktualizováno 
Mladí lidé, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení, nepocítí splácení hypotečního úvěru v rodinném rozpočtu tak silně jako ostatní. Mohou totiž požádat o státní dotaci - a to přímo v hypoteční bance, která celou záležitost pak s ministerstvem pro místní rozvoj vyřídí.

O státní podporu se mohou ucházet všichni žadatelé, kteří v roce podání žádosti nedovrší věk 36 let, bez ohledu na jejich rodinný stav. Pokud by byl klient banky ženatý nebo klientka vdaná, musí věkovou podmínku splnit i partner.

Podle podmínek ministerstva pro místní rozvoj je finanční pomoc vyplácena jako příspěvek k jednotlivým splátkám hypotečního úvěru. Výše dotace se může pohybovat od jednoho do čtyř procentních bodů - konkrétní velikost záleží na průměrných úrokových sazbách, za které poskytly hypoteční banky nové úvěry se státní podporou v předešlém kalendářním roce. Kdyby průměrné úročení hypotečních úvěrů kleslo pod pět procent, nebude už tato podpora poskytována.
Nyní je státní podpora pro mladé ve výši dvou procent; tato úroveň platí pro rok 2003, tedy od 1. února 2003 do 31. ledna 2004.

SPOČÍTEJTE SI:

Jak vysokou hypotéku si můžete s vašimi příjmy dovolit a kolik vás bude stát?

Maximální doba, kdy mohou mladí lidé počítat se státní pomocí, je 10 let, i když například splácení úvěru trvá 20 let. Kromě toho se pevná sazba úrokové dotace sjednává nejvýše na pět let a po uplynutí této doby je výše dotace znovu stanovena.

Důležitou podmínkou pro získání úrokového zvýhodnění je výše hypotečního úvěru. Ta při koupi bytu nesmí překročit 800 000 korun, v případě pořízení domu s jedním bytem je hranice 1,5 milionu korun.

Pro získání dotace je třeba splnit další podmínky

Vedle uvedených základních omezení je třeba vyhovět dalším podmínkám. V době podání žádosti nesmí mít žadatel, v případě manželství ani jeho partner, ve vlastnictví ani ve spoluvlastnictví byt, bytový dům nebo rodinný dům. Kupovaná nemovitost musí být alespoň dva roky stará a musí se nacházet na území České republiky.

Byt nebo rodinný dům musí po dobu poskytování podpory sloužit výhradně k trvalému bydlení žadatele a musí být v jeho výlučném vlastnictví - v případě manželství ve společném jmění manželů.

Jak žádat o finanční pomoc

Seznam hypotečních bank, které přijímají žádosti a uzavírají smlouvy o poskytování příspěvků k hypotečnímu úvěru osobám mladším 36 let 

Česká spořitelna
Českomoravská hypoteční banka
Československá obchodní banka
eBanka
GE Capital Bank
HVB Bank
Komerční banka
Raiffeisenbank
Živnostenská banka
Úrokovou dotaci sice poskytuje ministerstvo pro místní rozvoj, ale je možné o ni požádat prostřednictvím banky, kde klient čerpá hypoteční úvěr. Banky musí mít od České národní banky povolení prodávat hypoteční zástavní listy a s ministerstvem uzavřenu smlouvu o zprostředkování.

Písemnou žádost o poskytnutí úrokové dotace může klient předložit nejdříve v den podepsání smlouvy o hypotečním úvěru a nejpozději v den, kdy klient skutečně začne čerpat úvěr.

Příklad:

Starší byt v ceně 1 300 000 korun, doba splácení 20 let, čerpání státní podpory
předpokládaná cena nemovitosti 1 300 000 Kč
hypoteční úvěr - 70 procent ceny nemovitosti 910 000 Kč
vlastní prostředky 390 000 Kč
úrok 4,8%
splátka bez státní podpory 5906 Kč
státní podpora 756 Kč
splátka se státní podporou 5 149 Kč

Poznámka: do výše splátek nejsou zahrnuty daňové úspory, platnost úrokové sazby na pět let
Zdroj: Českomoravská hypoteční banka

Mladí lidé mohou získat i zvýhodněnou půjčku

Investice do bytů ztrácejí kouzlo. Sehnat nájemníka na delší dobu je problém. Více ZDE.

Kromě snížení pravidelných splátek hypotéky mohou mladí lidé bez vlastního bydlení získat od státu i zvýhodněný úvěr. Základní podmínkou je věk do 36 let. Pokud je žadatel o úvěr ženatý/vdaná, musí tuto podmínku splnit i druhý z manželů.

Maximální výše půjčky je 200 000 korun, splatnost je 10 let a úvěr je úročen 3 procenty ročně. Není možno dohodnout odklad splátek - to znamená, že ihned po vyčerpání peněz je nutno začít splácet. Zvýhodněnou půjčku lze kombinovat buď s úvěrem ze stavebního spoření, nebo s hypotékou. Také je možné využít jej zcela samostatně. Pokud by žadatel dostal půjčku v plné výši - to znamená 200 000 korun, po dobu 10 let by pravidelně měsíčně splácel 1931 korun.

Úvěr nelze použít na koupi nemovitosti

Státní fond rozvoje bydlení - centrála Olomouc
Dolní náměstí 9
771 00 Olomouc
telefon: 585 206 121 
fax: 585 234 303 
www.sfrb.cz
pobočka Praha
Dlouhá 13
110 00 Praha 1
telefon: 221 771 611 
fax: 221 771 636
Nízká výše půjčky dokazuje, že stát nehodlá suplovat funkci hypotečních bank či stavebních spořitelen. S tím souvisí i přísně vymezený účel, na který lze úvěr použít - buď na stavbu bytu, nebo rodinného domu s jedním bytem, případně změnu stavby, kterou vznikne byt z prostorů, které byly původně kolaudovány k jiným účelům než bydlení.

 V obou případech platí, že podlahová plocha bytu nesmí přesáhnout 80 metrů čtverečních. U domu je horní hranice 120 metrů čtverečních. Do podlahové plochy se nezapočítávají balkon, lodžie a garáž. O úvěr je možné požádat u Státního fondu rozvoje bydlení.

Máte zkušenosti s podporou bydlení mladých? Zdá se vám ze strany státu dostatečná? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

reklama

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Desítky tisíc lidí budou refinancovat hypotéku. Jaké mají možnosti

Ilustrační snímek

Letos vyprší mnoha klientům bank fixace u hypoték. Týká se to zejména těch, kteří si v roce 2014 sjednali hypotéku s...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Kurzy.cz Zaměstnance, který je ve své práci jinak spokojený, k sobě konkurence nenaláká jen na o něco vyšší plat. Z průzkumu per...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC SEŘIZOVAČ - KOVOVÝROBA

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 20 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz