Mladým lidem pomůže snížit splátky hypotéky stát

aktualizováno 
Mladí lidé, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení, nepocítí splácení hypotečního úvěru v rodinném rozpočtu tak silně jako ostatní. Mohou totiž požádat o státní dotaci - a to přímo v hypoteční bance, která celou záležitost pak s ministerstvem pro místní rozvoj vyřídí.

O státní podporu se mohou ucházet všichni žadatelé, kteří v roce podání žádosti nedovrší věk 36 let, bez ohledu na jejich rodinný stav. Pokud by byl klient banky ženatý nebo klientka vdaná, musí věkovou podmínku splnit i partner.

Podle podmínek ministerstva pro místní rozvoj je finanční pomoc vyplácena jako příspěvek k jednotlivým splátkám hypotečního úvěru. Výše dotace se může pohybovat od jednoho do čtyř procentních bodů - konkrétní velikost záleží na průměrných úrokových sazbách, za které poskytly hypoteční banky nové úvěry se státní podporou v předešlém kalendářním roce. Kdyby průměrné úročení hypotečních úvěrů kleslo pod pět procent, nebude už tato podpora poskytována.
Nyní je státní podpora pro mladé ve výši dvou procent; tato úroveň platí pro rok 2003, tedy od 1. února 2003 do 31. ledna 2004.

SPOČÍTEJTE SI:

Jak vysokou hypotéku si můžete s vašimi příjmy dovolit a kolik vás bude stát?

Maximální doba, kdy mohou mladí lidé počítat se státní pomocí, je 10 let, i když například splácení úvěru trvá 20 let. Kromě toho se pevná sazba úrokové dotace sjednává nejvýše na pět let a po uplynutí této doby je výše dotace znovu stanovena.

Důležitou podmínkou pro získání úrokového zvýhodnění je výše hypotečního úvěru. Ta při koupi bytu nesmí překročit 800 000 korun, v případě pořízení domu s jedním bytem je hranice 1,5 milionu korun.

Pro získání dotace je třeba splnit další podmínky

Vedle uvedených základních omezení je třeba vyhovět dalším podmínkám. V době podání žádosti nesmí mít žadatel, v případě manželství ani jeho partner, ve vlastnictví ani ve spoluvlastnictví byt, bytový dům nebo rodinný dům. Kupovaná nemovitost musí být alespoň dva roky stará a musí se nacházet na území České republiky.

Byt nebo rodinný dům musí po dobu poskytování podpory sloužit výhradně k trvalému bydlení žadatele a musí být v jeho výlučném vlastnictví - v případě manželství ve společném jmění manželů.

Jak žádat o finanční pomoc

Seznam hypotečních bank, které přijímají žádosti a uzavírají smlouvy o poskytování příspěvků k hypotečnímu úvěru osobám mladším 36 let 

Česká spořitelna
Českomoravská hypoteční banka
Československá obchodní banka
eBanka
GE Capital Bank
HVB Bank
Komerční banka
Raiffeisenbank
Živnostenská banka
Úrokovou dotaci sice poskytuje ministerstvo pro místní rozvoj, ale je možné o ni požádat prostřednictvím banky, kde klient čerpá hypoteční úvěr. Banky musí mít od České národní banky povolení prodávat hypoteční zástavní listy a s ministerstvem uzavřenu smlouvu o zprostředkování.

Písemnou žádost o poskytnutí úrokové dotace může klient předložit nejdříve v den podepsání smlouvy o hypotečním úvěru a nejpozději v den, kdy klient skutečně začne čerpat úvěr.

Příklad:

Starší byt v ceně 1 300 000 korun, doba splácení 20 let, čerpání státní podpory
předpokládaná cena nemovitosti 1 300 000 Kč
hypoteční úvěr - 70 procent ceny nemovitosti 910 000 Kč
vlastní prostředky 390 000 Kč
úrok 4,8%
splátka bez státní podpory 5906 Kč
státní podpora 756 Kč
splátka se státní podporou 5 149 Kč

Poznámka: do výše splátek nejsou zahrnuty daňové úspory, platnost úrokové sazby na pět let
Zdroj: Českomoravská hypoteční banka

Mladí lidé mohou získat i zvýhodněnou půjčku

Investice do bytů ztrácejí kouzlo. Sehnat nájemníka na delší dobu je problém. Více ZDE.

Kromě snížení pravidelných splátek hypotéky mohou mladí lidé bez vlastního bydlení získat od státu i zvýhodněný úvěr. Základní podmínkou je věk do 36 let. Pokud je žadatel o úvěr ženatý/vdaná, musí tuto podmínku splnit i druhý z manželů.

Maximální výše půjčky je 200 000 korun, splatnost je 10 let a úvěr je úročen 3 procenty ročně. Není možno dohodnout odklad splátek - to znamená, že ihned po vyčerpání peněz je nutno začít splácet. Zvýhodněnou půjčku lze kombinovat buď s úvěrem ze stavebního spoření, nebo s hypotékou. Také je možné využít jej zcela samostatně. Pokud by žadatel dostal půjčku v plné výši - to znamená 200 000 korun, po dobu 10 let by pravidelně měsíčně splácel 1931 korun.

Úvěr nelze použít na koupi nemovitosti

Státní fond rozvoje bydlení - centrála Olomouc
Dolní náměstí 9
771 00 Olomouc
telefon: 585 206 121 
fax: 585 234 303 
www.sfrb.cz
pobočka Praha
Dlouhá 13
110 00 Praha 1
telefon: 221 771 611 
fax: 221 771 636
Nízká výše půjčky dokazuje, že stát nehodlá suplovat funkci hypotečních bank či stavebních spořitelen. S tím souvisí i přísně vymezený účel, na který lze úvěr použít - buď na stavbu bytu, nebo rodinného domu s jedním bytem, případně změnu stavby, kterou vznikne byt z prostorů, které byly původně kolaudovány k jiným účelům než bydlení.

 V obou případech platí, že podlahová plocha bytu nesmí přesáhnout 80 metrů čtverečních. U domu je horní hranice 120 metrů čtverečních. Do podlahové plochy se nezapočítávají balkon, lodžie a garáž. O úvěr je možné požádat u Státního fondu rozvoje bydlení.

Máte zkušenosti s podporou bydlení mladých? Zdá se vám ze strany státu dostatečná? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

reklama

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Vsadil na konopnou látku a jeho tenisky jsou dnes úspěšným hitem

Podnikatelský příběh Tomáše Rohala, který prorazil v Česku i ve světě s konopnými teniskami, není jen o úspěšné cestě...

Třináct psychologických triků, jak získat oblibu

K navázání přátelských vztahů dochází často tak přirozeně, že si možná ani nevšimneme, jak k tomu došlo. Někdy se nám...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Hypotéky zlevňují už čtvrtý měsíc, nízké sazby opět zvedají zájem

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už čtvrtý měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z dubnových 2,85...

Samostatné bydlení je utopie, budou na něj mít jen elity, říkají mladí

Osamostatnit se a pořídit si vlastní byt se stává pro mladé lidi obrovským problémem. Mnohým nezbývá nic jiného, než...

Co dělat, když dojdou peníze na splácení hypotéky

Pokud v České republice nastoupí recese, lze očekávat i problémy tuzemských domácností s hypotéčním úvěrem. Nabízí se...

Ručil synovi u hypotéky. Teď bydlí v pronájmu ve škole

Jaroslav z Plzně brzy ovdověl. Zůstal sám na péči a výchovu syna, kterému v té době bylo 14 let. Snažil se mu...

Najdete na iDNES.cz