Místo části platu auto nebo mobil

  10:00aktualizováno  10:00
Chcete vyšší plat, ale zaměstnavatel nemá z čeho brát? Zkuste to jinak: ať vám pomůže střádat na důchod, dá dovolenou navíc, dotuje obědy nebo koupí lístky na hokej.

Na čem vyděláte? Když si ročně vynutíte pětistovku k platu, nebo vám zaměstnavatel umožní přístup k internetu a dovolí ze služebního mobilu volat soukromě? Podobné výhody přinesou oběma stranám za méně peněz více užitku. I proto, že tu pětistovku vám beztak stráví daně.

Přidat peníze k základnímu výdělku je drahé jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. Ten se musí o navýšení podělit s odvody na různá pojištění a daně. Vydělat může jinak. Pokud se chce například učit anglicky a zaměstnavatel mu nabízí dotovanou výuku třeba i v rámci pracovní doby, vyjde to zaměstnance finančně i časově lépe, než kdyby si sám platil jazykový kurz mimo pracoviště. "Zaměstnavatel může zaměstnanci nabídnout řadu výhod v podobě takzvaných benefitů. Tím mu dává najevo pochopení pro jeho osobní potřeby, záliby i mimopracovní život," říká Eva Vojtová ze společnosti Hay Group.

Peníze nejsou vše

NENECHTE SI UJÍT
karta
Jak správně používat platební kartu
Většina z nás zapomíná, že je třeba s platební kartou zacházet opatrně a dodržovat určitá pravidla. Kdy můžeme udělat chybu?

uklízečky
Drbům lze zabránit otevřeností
Šéf se vás chystá povýšit? Našel jste si přítelkyni na pracovišti? Nebo jste těhotná a tajíte to, abyste nepřišla o prémie?

Lyže
Nebojte se cestovních kanceláří
Přibližně čtvrt milionu Čechů vyjede i letos lyžovat do Alp s tuzemskými cestovními kancelářemi. Jak solidně se firmy chovají k zákazníkům?

Zaměstnanecké výhody (benefity) poskytuje v posledních letech čím dál více firem. Ne však jako náhradu základního platu, ale jako bonus k němu. "Není pravda, že nejlepší benefity nabízejí velké firmy se zahraničním kapitálem. Některé z nich sice mají propracovaný systém zaměstnaneckých výhod, ale mnohé na zaměstnancích šetří. Výhody může poskytovat velká firma stejně tak jako malá," říká Pavel Hulák z Fincentra, jednoho z organizátorů soutěže Zaměstnavatel roku.

Jaké zaměstnanecké výhody jsou nejčastější? Podle studie společnosti PricewaterhouseCoopers, která zkoumala především zahraniční společnosti, je nejběžnější výhodou užívání notebooku a služebního mobilu. Výjimkou není ani dotace stravování, přístup k internetu, týden dovolené navíc. Existují zaměstnavatelé, kteří zaměstnancům sponzorují návštěvy rehabilitačních center, divadla či sportovních akcí. Další přispívají na penzi, nadstandardní zdravotní péči nebo poskytují návratné bezúročné půjčky na domek či byt.

Co firma, to jiný nápad

Zuříte? Počítejte do deseti.
Více ZDE

Vedle obvyklých výhod nabízejí zaměstnavatelé i specifické. Například zaměstnanci ČSOB Pojišťovny mohou výhodně využívat produkty pojišťovny. "Poskytujeme také jednorázový finanční příspěvek při dosažení životního jubilea, nebo v případě dlouhodobé nemoci," říká mluvčí pojišťovny Kateřina Hamerská. Zaměstnanec automobilky TPCA v Kolíně si může příští rok se slevou koupit zde vyrobený vůz. Protože TPCA stále hledá pracovníky, motivuje lidi, aby se za ní stěhovali. Kdo je ochoten se kvůli práci v automobilce trvale přestěhovat, může dostat příspěvek až do výše 10 000 korun.

"S pracovní smlouvou je v TPCA možné získat i žádost na městský byt, jenž je pak na pracovní poměr v automobilce vázán," říká mluvčí Matěj Matolin. Společnost IBM si váží času svých podřízených a potřeb zaměstnankyň s malými dětmi - umožňuje jim totiž pracovat i doma, mimo kancelář. Zaměstnavatel roku 2004 Škoda Auto zase poskytnutím volna zvýhodňuje osamělé a rozvedené rodiče a matky s dětmi do 12 let. A ženy, které odpracují na nočních směnách více než 450 hodin, mají nárok na týden volna s rehabilitačním programem.

Nejčastější výhody pro vybrané zaměstnance:

 • Poskytování přenosného počítače 98 %
 • Služební mobilní telefon 93 %
 • Podpora stravování 93 %
 • Poskytování služebního automobilu 92 %
 • Přístup k internetu ze svého počítače 89 %
 • Příspěvky na jazykové kurzy 88 %
 • Týden dovolené navíc alespoň pro některé zaměstnance 80 %
 • Firemní platební karty 78 %
 • Občerstvení na pracovišti 71 %
 • Společenské akce 69 %
 • Penzijní připojištění 67 %
 • Zaparkování soukromého automobilu u spol. 67 %
 • Sportovní akce 64 %
 • Nadstandardní zdravotní péče 58 %

  Zdroj: PricewaterhouseCoopers, (% zkoumaných firem)
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Bitcoin 7 mýtů

Bitcoin 7 mýtů

Kurzy.cz Bitcoin – mnohými opěvovaná „budoucnost peněz“ a technologický vynález, který nám umožňuje vytvořit omezenou zásobu jed...

Najdete na iDNES.cz