Ministři slibují zvýšit podporu hypoték

  0:01aktualizováno  0:01
Ministři Špidlovy vlády zkoumají, zda by se v napjatém státním rozpočtu přece jen nenašly nové peníze na pomoc s koupí bytu. Nová podpora se má týkat hypotečních úvěrů, které lidé při koupi bytu používají stále častěji.

V současné době stát dotuje hypotéky pouze lidem do 36 let při nákupu starších nemovitostí.

Vleklé dohady o tom, jak přesně naplnit vládní sliby o podpoře bytové výstavby, obohatil nyní ministr pro místní rozvoj Pavel Němec. Vládě chce navrhnout nový postup, který by znamenal příspěvek ve výši až 1320 korun k měsíční splátce hypotečního úvěru 1,5 milionu korun.

Jenže o změně podpor se již mluví dlouho a žádné změny se od nástupu Špidlova týmu zatím nepodařilo prosadit. I u této novinky jsou šance na prosazení nejisté.

Ministerstvo financí, které má při vyplácení státních peněz na nejrůznější dotace také vlivné slovo, se zatím k nápadům kolegů staví opatrně. Rovněž bankéři z hypotečních ústavů začínají být nervózní z toho, že ministrům dlouho trvá prosadit svou vůli.

Podle Němcova plánu by nehrálo roli, zda jde o nový či starý byt, ani věk klienta by nebyl důležitý. Jedinou podmínkou má být to, že člověk smí čerpat pomoc při pořízení bytu či domu do vlastnictví pouze jednou.

Nebyl-li žadatel v posledních pěti letech vlastníkem žádné nemovitosti určené k bydlení, pak by měl nárok na pevně danou měsíční podporu, navrhovanou zatím ve výši 0,088 procenta z výše úvěru. Při milionovém úvěru to je 880 korun. Stropem, po který by se hypotéky dotovaly, je byt, respektive úvěr za 1,5 milionu korun.

"Podle nového návrhu by podporu mohl získat každý bez ohledu na to, zda jde o nový, či starý byt či dům, ale prakticky jen jednou za život. Stát by totiž hypotéku zacílil na první pořízení vlastního bydlení," uvedl včera Němcův mluvčí Petr Dimun.

Výsledek je však nejistý. Ministerstvo financí dává podle mluvčího Marka Zemana přednost stávajícímu systému, u něhož by se pouze upravily parametry ve prospěch koupě nových nemovitostí.

"Domníváme se, že podpora, jak je dnes, je dobrá," uvedl Zeman s tím, že zájmem je hlavně obnovit podporu na nové byty, která se zrušila kvůli poklesu průměrných hypotečních sazeb pod šest procent. Nyní se dotují jen půjčky na starší byty lidem do 36 let.

Úpravy tedy budou, ale uvidí se jaké. "Z debat s úřady vidíme jasnou vůli, byť na výsledek se zatím asi musí čekat," uvedl Jan Sadil z Českomoravské hypoteční banky.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz