Manažeři, veďte si písemné záznamy!

aktualizováno 
Manažeři mohou za svá rozhodnutí učiněná dnes nést odpovědnost dalších deset let! Jaké jsou možnosti snížení rizika, že po manažerovi nebudou vymáhány statisícové či miliónové sumy?

Počítač, internet, business, manažer - Počítač, internet, business | foto: Profimedia.cz

Manažer, resp. člen orgánů společností jako je dozorčí rada nebo představenstvo, nese odpovědnost za svá rozhodnutí. Po manažerovi může být vymáháno odškodné za předpokladu, že následkem jeho rozhodnutí dojde ke vzniku prokázané škody a mezi škodou a porušením povinnosti existuje příčinná souvislost. Jednatelům a členům orgánů společností jako je dozorčí rada nebo představenstvo je proto právníky doporučováno vést si písemné záznamy provedených rozhodnutí. Takovéto záznamy mohou manažerům ušetřit nemalé prostředky. ´

Odpovědnost manažerů

Odpovědnost členů orgánů společností v ČR je postavena na principu objektivní odpovědnosti. Nejdříve se musí prokázat konkrétní porušení právní povinnosti manažera dle zákona a stanov. Jde zejména o povinnost jednat s péčí řádného hospodáře, jednat v zájmu společnosti a zachovávat povinnost mlčenlivosti. Porušení právní povinnosti musí vést ke vzniku prokázané škody například v podobě ušlého zisku, zbytečně vynaložených nákladů a podobně. Poslední podmínkou vzniku odpovědnosti je, jak bylo uvedeno, existence příčinné souvislosti mezi vzniklou škodou a porušením povinnosti.

Důkazní břemeno na manažerovi

Je-li sporné, že člen orgánu společnosti jednal s péčí řádného hospodáře, nese důkazní břemeno manažer. Například i dozorčí rada je povinná zajistit vymáhání škody, neboť nevymáhání škody by mohlo být vnímáno jako porušení péče řádného hospodáře. Kromě dozorčí rady mohou iniciovat vymáhání škody rovněž akcionáři, věřitelé nebo státní úředníci.

Písemné záznamy se vyplatí

Členům orgánů společnosti je právníky doporučováno vést si písemné záznamy o provedených rozhodnutích, které mohou sloužit jako důkaz toho, že manažer postupoval s péčí řádného hospodáře. Protože u nás není tento termín z obchodního zákoníku přesněji specifikován, uvažuje se o jeho legislativním zpřesnění. Nicméně na základě zahraniční legislativy lze za tuto péči považovat zejména nezávislé jednání s dobrými úmysly, jednání ve prospěch společnosti a současně jednání prováděné na základě znalosti přiměřeného množství informací.

Pojištění odpovědnosti

Část zmiňované odpovědnosti je možné pokrýt pojištěním. Předmětem pojištění může být pouze finanční škoda, která vznikla poškozenému v důsledku porušení povinnosti, kterou se myslí nedbalostní jednání nebo opomenutí. Mezi výluky nejčastěji náležejí jednání úmyslná, jednání podvodného a klamného charakteru, škody v podobě pokut a úroků uložených společnosti a pojištěnému, škody na zdraví nebo věcné škody a podobně.

Pojištění odpovědnosti je možné sjednat nejen na škody, které vzniknou v době trvání pojištění, ale krýt lze i nároky, které vzniknou dokonce určitý počet let po zániku pojistné smlouvy, tedy i v době, kdy manažer již nebude členem orgánu společnosti. Pojištění managementu tak chrání jak soukromý majetek odpovědného manažera, tak i majetek samotné obchodní společnosti.

Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika- Vyplatí se?

Pokud má firma zájem o tento typ pojištění, doporučujeme se seznámit s pojistnými podmínkami (zejména výlukami) a nechat si vypracovat nabídky od více pojišťoven, neboť výše pojistného se někdy různí až o desítky tisíc korun ročně. Nezávaznou nabídku lze učinit na základě vyplnění příslušného dotazníku vybrané pojišťovny. Mezi pojišťovny, které toto pojištění nabízejí, patří například pojišťovna AIG nebo Allianz pojišťovna. V zahraničí (zejména ve Spojených státech amerických a zemích západní Evropy) má tento produkt známý jako D&O pojištění  více než padesátiletou tradici a je využíván naprostou většinou významnějších společností.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Sotva splatili jednu hypotéku, zadluží se znovu. Chtějí pomoct dceři

Manželé Sýkorovi nedávno splatili hypotéku na svůj dům. Nyní chtějí pomoct s...

Své dceři chtějí manželé Sýkorovi pomoci k vlastnímu bytu. Ale aby dcera dosáhla na hypotéku, musí se její otec stát...

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Kurzy.cz Pražská burza při podprůměrné likviditě zakončila den v červené nule. Evropské trhy dnes lehce oslabují. Začátek WEF v ...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz