Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Letní akce stavebních spořitelen: pozor na jejich triky

Uprostřed léta stavební spořitelny útočí na klienty výhodnými nabídkami. V létě totiž není o stavební spoření valný zájem. Lákavé sliby však nejsou vždy jasně dané. Vyplatí se tedy důkladně prostudovat smlouvy, jejich dodatky a obchodní podmínky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Českomoravská stavební spořitelna

Českomoravská stavební spořitelna nabízí až do 30. září 2009 možnost změny tarifu s 3% úrokem za zvýhodněných podmínek. Poplatek při přechodu na tarif Perspektiv není, na tarif Atraktiv je poloviční - místo 2/3 dosud připsaných úroků jen 1/3 dosud připsaných úroků. Poplatek za zvýšení cílové částky je ponechán ve standardní výši.

Lidé mění tarif nejčastěji ze dvou důvodů. Prvním z nich je, že si rozmyslí původní účel smlouvy o stavebním spoření a chtějí kromě spořicí části využít také úvěr. Druhým důvodem změny tarifu je navyšování cílové částky - pokud chce klient navýšit cílovou částku u tarifu, který stavební spořitelna již ve své nabídce nemá, je nucen přejít na některý z aktuálně nabízených.

Liška (ČMSS) připravila i další akci. Všem, kdo do 30. září 2009 uzavřou smlouvu o stavebním spoření s cílovou částkou minimálně 300 000 korun, do 31. ledna 2010 zaplatí poplatek za uzavření smlouvy (tedy 3 000 korun) a vloží na účet stavebního spoření 30 000 korun, získá od stavební spořitelny 3 000 korun. Prémie tak zaplatí poplatek za zřízení smlouvy. Tuto skutečnost podtrhuje fakt, že pokud klient využije zároveň "akce pro mladé", v jejímž rámci obdrží 50% slevu na poplatku za uzavření smlouvy, jeho prémie bude také poloviční, a pokud uzavře smlouvu v rámci "akce Liščata", kde je poplatek odpuštěn zcela, nedostane nic.

Akce Liščata trvá taktéž do 30. září 2009. Pokud rodiče uzavřou smlouvu novorozeněti do ročních narozenin, získá 100% slevu na poplatku za uzavření smlouvy, maximálně 3 000 korun.

Wüstenrot - stavební spořitelna

Poplatek za změnu tarifu je stanoven téměř u všech stavebních spořitelen tak, že pokud přecházíte z tarifu s vyšší úrokovou sazbou, sebere vám stavební spořitelna připsané úroky tak, jako byste měli od počátku úrokovou sazbu novou - tedy nižší. Jedinou výjimkou je Wüstenrot - stavební spořitelna. Ta si za první změnu neúčtuje nic, za každou další 100 korun. Její "výhodnost" je ale jen zdánlivá a spíše se blíží klamavé reklamě.

Zatímco všechny stavební spořitelny mají v sazebníku uveden poplatek za změnu tarifní varianty ve výši rozdílu úroků, které jim byly připsány, a úroků, které by obdrželi v případě, že by od počátku smlouvy měli dojednáno nižší úročení, u Wüstenrot - stavební spořitelny je poplatek psaný jako nulový. Na webu na stránce nesouvisející s poplatky je pouze uvedena poznámka o způsobu úročení, kde se klient dozví, že o připsané úroky při změně tarifní varianty také přijde.

Problém poplatku za změnu tarifu u všech stavebních spořitelen (a u Wüstenrotu "poznámky k technice úročení") je i v tom, že se o něm mnoho lidí dozvídá až po obdržení výpisu z účtu. Zejména při navýšení cílové částky bývají poplatky prezentovány tak, že za navýšení klient zaplatí 1 % z rozdílu cílových částek a sníží se úroková sazba (je-li původní smlouva více úročena). Že bude úroková sazba snížena zpětně od počátku platnosti původní smlouvy, se klient velmi často nedozví.

Daleko od sazebníku úhrad v poznámce k technice úročení a jen při pečlivém čtení u Wüstenrot - stavební spořitelny naleznete: "Uspořená částka je úročena roční sazbou sjednanou ve smlouvě o stavebním spoření. U každé tarifní varianty si může účastník, který při uzavření smlouvy zvolil úrokovou sazbu z úspor 1,0 %, zvolit při přidělení cílové částky úrokovou sazbu 2,2 % p.a. Úrok z úspor bude přepočten, a to od počátku smlouvy k datu změny."

Raiffeisen stavební spořitelna

Raiffeisen stavební spořitelna inzeruje prémii 5 000 korun ke smlouvě uzavřené do 31. srpna 2009. Cílová částka musí být v rozmezí 200 000 až 500 000 korun a zůstatek na účtu k 30. listopadu 2009 musí dosahovat 20 000 korun. Pozor. Jedná se ale opět o reklamní trik.

Stavební spořitelna uvádí: "Prémie 5 000 korun ke smlouvě o stavebním spoření RSTS pro všechny." Ve skutečnosti (a v podrobnějších podmínkách to zmiňuje) dává prémii pouze 2 000 korun. Zbylé 3 000 korun jsou standardní státní podpora. A tu pochopitelně nedostanou ti, kteří ji v letošním roce čerpají na jinou smlouvu.

Do 31. srpna 2009 mohou noví klienti získat také slevovou kartu Více domova. Ta nabízí do stejného data slevy u čtyř firem ve výši až 40 %.

Až do konce roku 2009 platí nabídka zvýhodněného stavebního spoření pro mladé. Ti se museli narodit v roce 1990 nebo později a musí uzavřít smlouvu s cílovou částkou od 200 000 do 500 000 korun s tarifem S041 (spořící tarif s úrokovou sazbou 2 % p.a.). Získají tak 50% slevu na poplatku za uzavření smlouvy a úrokový bonus ve výši úroků připsaných do konce roku 2010.

Stavební spořitelna České spořitelny

Buřinka míří svou letní akci na seniory a novorozence. Obě akce platí do 31. srpna 2009 a do konce roku musí být na smlouvu vložen vklad ve výši minimálně 1 % cílové částky. Prémie v obou případech činí poplatek za uzavření smlouvy, maximálně ale 1 000 korun.

SSČS považuje za seniory lidi, kteří se narodili v roce 1949 a dříve, a za novorozeňata děti, které se narodily v letošním roce.

Zajímavostí je, že naprosto stejnou akci měla Buřinka i na jaře, kdy ale maximální výše prémie činila 1 500 korun. Je vidět, že časy se horší.

Více se dočtete na Hypoindex.cz

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Podívejte se, na co vám letos přispěje vaše zdravotní pojišťovna

Pečovat o zdraví se vyplácí. Pod to se podepisují i všechny zdravotní pojišťovny. Proto je dobré zjistit, co můžete pro...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

Kdy půjdeme do důchodu a jaká bude naše penze? Nenechávejte nic náhodě

Debata o důchodové reformě se opět rozhořela, a tak se řadě z nás honí hlavou otázky, zda v důchodu důstojně vyžijeme....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kauce, jistota, výpověď. Otestujte se, jak znáte úskalí pronájmu

Zájem o nájemní bydlení je dlouhodobě vysoký a loňský rok byl v tomto směru rekordní. Ať už jste v pozici nájemce či...

Analytik: EU chystá směrnici o spotřebitelských úvěrech. Co čekat?

Evropská komise, Rada EU a Evropský parlament aktuálně ladí novou podobu směrnice o poskytování spotřebitelských úvěrů...

Stagnace úrokových sazeb pokračuje. Kdy hypotéky opět zlevní?

Hypoteční sazby přes mírný nárůst pokračují ve stagnaci. Průměrná nabídková sazba hypoték povyskočila jen o 0,03...

SROVNÁNO: Ušetřit je reálné. Kde se nejvíce vyplatí refinancování půjček

Máte více půjček a zatěžuji rozpočet vaší domácnosti? Možná se vám vyplatí refinancování neboli konsolidace. Dluhy sice...

Případné oživení hypoték může přijít v druhé polovině roku

Hypoteční trh loni propadl na hodnoty před osmi roky. A podle obchodního ředitele společnosti Partners Financial...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...