Úterý 18. května 2021, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. května 2021 Nataša

Odklad splátek nebo refinancování. Jak dnes ušetřit na hypotéce

Splácíte hypotéku, u níž se blíží zlomové datum fixace? Jak na to, když chcete brzy půjčku doplatit nebo ji refinancovat? A lze před doplacením využít odkladu splátek?
Část 1/2
ilustrační snímek

ilustrační snímek

Ti, kdo platí hypotéku a mají aktuálně problém splácet, si mohou trochu oddechnout. Díky nové zákonné úpravě je možné kvůli ochromení ekonomiky v důsledku koronaviru splátky odložit o tři nebo o šest měsíců. 

Postup je jednoduchý – na stránkách bank najdete formulář, jehož prostřednictvím požádáte o odklad, a to buď do 31. 7. 2020, nebo do 31. 10. 2020. Data jsou pevná. Kdo požádá v květnu, umrtví splátky na dva nebo pět měsíců, do července či do října.

Dokládat není potřeba žádná potvrzení, stačí jen věc oznámit a po dobu odkladu (od následujícího měsíce) neplatit. Pozor však na to, že hypotéka se dále úročí – úrok za dobu odkladu zaplatíte až na konci splácení (běžná měsíční splátka se tedy nebude navyšovat).

Pro ty, kteří nemají aktuálně z čeho splácet, je to pomoc. Pokud jste však spekulovali, že si splátky odložíte a pak třeba úvěr hned doplatíte, protože vám bude končit fixace, nepomůžete si. Úrok vám naúčtují tak jako tak. Odklad můžete využít i ve chvíli, kdy uvažujete o refinancování. Když si teď odložíte splátky, o to později bude možné přejít k jiné bance. 

„Společně s odkladem splátky klientovi posouváme i termín doplacení a délku fixace,“ potvrzuje Jana Karasová z Airbank. Nemůže se tak stát, že by fixace „proběhla“ v polovině odkladu, a vy byste tak o termín přišli. Pokud byla fixace do července, posouvá se u tříměsíčního moratoria na říjen. K tomu termínu pak můžete bez problémů doplatit či přejít jinam.

Banky byly rychlejší než zákon

Jednotlivé banky nabízely možnost odkladu splátek u různých typů úvěrů ještě předtím, než vládní návrh prošel schvalovacím kolečkem zákonodárců. Je tak docela dobře možné, že už jste jednali a máte podepsaný odklad za jiných podmínek.

Například u České spořitelny požádalo o odklad splátky hypotéky ještě před platností zákonné úpravy 15 tisíc klientů. Tato banka i banka Creditas už v první vlně odložily celé splátky včetně úroků, které není třeba doplácet.

Porovnejte si sazby hypoték a vyberte tu nejvýhodnější.

Jestli je však ve vašem konkrétním případě výhodnější přejít na odložení splátek podle nového zákona, můžete to tak bez problémů udělat – oznámíte bance úmysl odložit splátky a původně podepsaná smlouva o odkladu se tím stornuje.

Zvláštní situace může nastat u refinancování. Splácíte třeba vzorně už deset let. Nyní vám skončila fixace a vy jste úvěr převedli k jiné bance. Po termínu 26. března. Teoreticky by se vás moratorium nemělo týkat, právě proto, že ke sjednání smlouvy došlo třeba až v dubnu. Banky však vycházejí klientům vstříc a odklad umožňují i v takových případech. Nejde tu však o tentýž postup – nestačí bance věc oznámit, je třeba požádat a podrobit se individuálnímu posouzení situace.

Všichni odkládají, já chci doplatit

V bankách se jinak nic zásadního nemění. Jednat s úředníky můžete na dálku, případně si sjednat schůzku v pobočce – nejlépe s rouškou a v předem domluveném čase. Takže, pokud vám končí fixace a vy chcete hypotéku doplatit, případně chcete i s úvěrem přejít k jiné bance, nic vám v tom nebrání. Jen si musíte dobře ohlídat termíny. Nouzový režim, karantény, ale i dovolené v letních měsících totiž mohou těm, kdo věří, že se vše stihne rychle a bez problémů, zhatit plány.

Vaše původní banka před koncem fixace pošle zprávu o nové úrokové sazbě. Ze zákona to musí udělat tři měsíce před koncem fixace a banky se dušují, že informaci posílají nejpozději sto dní předem, tak, aby se vše zvládlo i s ohledem na poštovní doručení. 

Pokud tedy posílají informaci písemně. Mnohé ústavy klienty informují elektronicky – e-mailem nebo zprávou v internetovém bankovnictví. Tři měsíce předem byste proto měli být obezřetní, kontrolovat příchozí zprávy, pokud informaci o nové sazbě nikde nenaleznete – hned se ozvěte bance. Není výjimkou, že klient zprávu přehlédne, neoznámil bance novou e-mailovou adresu nebo si nedojde na poštu pro dopis.

Na to, abyste bance oznámili, že navržená sazba vám nevyhovuje a že chcete úvěr převést jinam, máte totiž jen určité množství času. Platí to jak u refinancování, tak v případě, že jste dost našetřili a chcete hypotéku doplatit. 

Obvykle banky akceptují, když jim klient svůj záměr oznámí měsíc předem. Dá se to zvládnout i za 14 dní. Ale třeba UniCreditbank se chce dozvědět o úmyslu klienta přestoupit jinam tři měsíce předem – musí mít tedy rozmyšleno, jakou sazbu ještě akceptuje, dost dlouho dopředu. Ani klienti této banky by však neměli být pod časovým tlakem. „Praxe je taková, že je kontaktujeme mnohem dříve, takže i oni mají čas na rozmyšlení,“ vysvětluje mluvčí Petr Plocek.

Tabulku s aktuálními úrokovými sazbami hypoték spolu s informacemi, jak na refinancování, najdete na další straně.

  • Nejčtenější

Množí se „důvěryhodné“ telefonáty. Kdo uvěří, přijde v bance o úspory

Pandemie přinesla dramatický nárůst kybernetických útoků. Útočníci jsou stále vynalézavější. Kdo není ostražitý, může...

První provozovna jim shořela. Nevzdali se a rozjeli svůj byznys ve velkém

Tomáš Krajči s manželkou Veronikou začínali podnikat v devadesátých letech. V garáži vyráběli domácí brambůrky a...

Vyškrtl bývalého přítele ze závěti, ten přesto zdědil jeho drahý vůz

Premium Sepsali jste závěť a pak změnili názor na to, kdo by měl po vás dědit? Závěť můžete kdykoli zrušit nebo změnit, má to...

Mysleli to dobře, dopadlo to naopak. Kdy funguje zákon nechtěného

Svět není jednoduchý. Výsledkem rozhodování, které lidé, firmy i vlády provádějí, tak není vždy to, o co usilovali....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Nechte své peníze vydělávat, investujte. Víte, jak na to?

Zabezpečili jste finančně sebe i rodinu a ještě vám zbylo „něco stranou“? Pak se nabízí otázka, jak s těmito prostředky...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Padl rekord v objemu poskytnutých hypoték, úroková sazba stále klesá

Banky loni poskytly hypotéky v rekordním objemu. Od ledna do prosince překročil objem poskytnutých hypoték hranici 250...

KOMENTÁŘ: 10 důvodů, proč si Češi rekordně berou hypotéky

Premium V Česku vypukla hypoteční horečka. Banky jsou zavalené žádostmi o hypotéky a trh trhá rekordy. Zdá se ale, že je konec...

Hypoteční trh nadále láme rekordy, zlevňování ale přibržďuje

Pokles úrokových sazeb u hypoték se nezastavil ani v únoru. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle ukazatele...

Kdo může, ať refinancuje hypotéku teď, radí odborníci

Horkým tématem se v posledních měsících stalo refinancování hypoték k jiné bance. Stojí za ním nízké úrokové sazby,...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

„Rasistická“ rýže Uncle Ben´s končí. Dostala nové jméno i obal

Celosvětově známá značka rýže, dosud známá pod názvem Uncle Ben’s, oficiálně změnila jméno. Nyní se bude v regálech...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...