Konec dlužníků v Čechách

  0:01aktualizováno  0:01
Získávat stále nové úvěry u různých bank a nesplácet je se stalo módní záležitostí některých vypočítavců. Vzhledem k tomu, že v Čechách existuje poměrně velký počet institucí ochotných půjčit, tak se těmto jedincům podařilo získat docela slušné sumy.
Získávat stále nové úvěry u různých bank a nesplácet je se stalo módní záležitostí některých vypočítavců. Vzhledem k tomu, že v Čechách existuje poměrně velký počet institucí ochotných půjčit, tak se těmto jedincům podařilo získat docela slušné sumy. Vznikající registr dlužníků by měl takovému jednání učinit přítrž.

Čerpání a následné nesplácení úvěrů se skutečně stalo módním hitem některé plnoleté mládeže, která následujícím způsobem obešla hned několik ústavů. K většině běžných účtů nabízejí banky také možnost čerpání kontokorentního úvěru. Výše kontokorentu je zpravidla závislá na výši průměrného zůstatku na běžném účtu nebo na uplynutí určité doby od založení účtu. Některé banky však nabízejí možnost čerpání kontokorentního úvěru okamžitě po založení účtu. Samozřejmě se jedná o spíše symbolické částky přibližně mezi pěti a deseti tisíci korun.

Ani tak nízké sumy však neodradily některé jedince od vytvoření takzvaného kolečka. Po založení běžného účtu vyčerpali kontokorent do maximální výše a o víc se nestarali. Následně si založili další účty u jiných bank a čerpali kontokorent. Vzhledem k tomu, že se vždy jednalo o pro banku zcela nevýznamné položky, tak jen zřídka kdy banky proti těmto neplatičům razantně vystoupily. „Obejít“ tímto způsobem všechny banky v Čechách nebyl problém, neboť ty si vzájemně nesdělují informace o platební disciplíně svých klientů.

Registr dluhů umožní bankám proklepnout platební disciplínu potenciálního dlužníka
Iniciátorem myšlenky zřízení jakési databáze dlužníků je pětice bank, která pokrývá český trh s drobnými úvěry přibližně ze čtyř pětin. Znění zákona o bankách totiž umožňuje vzájemné vyměňování si informací o klientech bez nutnosti jejich souhlasu. V České republice se ovšem drobnými půjčkami zabývá i spousta jiných institucí, které nemají statut banky. Tyto společnosti však do vznikajícího registru mít přístup nebudou.

Registr dlužníků bude spravován společností Czech Credit Bureau, která na dotaz konkrétní banky bude schopna vyhodnotit následující údaje:
Systém oznámi v případě konkrétního klienta všechny bankovní úvěry, které klient má. Půjde o skutečně všechny druhy úvěrů dosažitelné ze strany občana – hypotéky, spotřebitelské úvěry, kontokorentní úvěry či kreditní karty apod. Systém samozřejmě označí ty úvěry, u nichž je klient v prodlení se splácením. Důležitým aspektem celého systému je fakt, že v odpovědi systému budou sice všechny úvěry, avšak nebude tam informace o tom, u které banky určitý úvěr čerpá. Banky tedy získají detailní informace o množství půjček klienta a jeho platební disciplíně, avšak nedostanou prostor k vzájemnému mapování trhu. To by bohatě stačilo bankám k tomu, aby zabránily podobným zpronevěrám klientů jako v případě čerpání kontokorentu u mnoha institucí.

Poslední otázkou je, kdy se podaří zmiňovaný registr uvést do chodu. Na jeho přípravě se již pracuje přibližně tři roky a fungovat by mohl již od dubna příštího roku. Ortodoxní dlužníci budou mít s největší pravděpodobností odzvoněno. Poctiví klienti by mohli mít ze zřízení registru dlužníku prospěch v podobě snížení úrokových sazeb u drobných úvěrů. Registr dlužníků by svou existencí měl dramaticky snížit podíl špatných úvěrů bank, což by se v konkurenčním prostředí mělo projevit v podobě levnějších úvěrů.

Sníží registr dlužníků podíl špatných úvěrů u bank? Neobáváte se možnosti zneužití citlivých osobních údajů klientů? Těšíme se na vaše názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz