Klientů plastické chirurgie přibývá. Zákroky ale chtějí na splátky

  12:40aktualizováno  12:40
Ve specializovaných klinikách přibývá lidí nespokojených s tím, jak vypadají. Operace jsou však drahé, tak mnoho lidí chce zákroky splácet. Lékaři to sice dělají neradi, ale operace na splátky provádějí.
V Americe je úspěšný seriál Plastická chirurgie s.r.o. U nás se plastikám věnuje pořad Mladší o pár let.

V Americe je úspěšný seriál Plastická chirurgie s.r.o. U nás se plastikám věnuje pořad Mladší o pár let. | foto: Profimedia.cz

Devětatřicetiletý pan Jiří z Ústí od puberty velmi trpěl - měl opravdu velké odstávající uši. Tedy aspoň si to myslel on sám. Spolužáci se mu přestali sice smát už na gymnáziu, ale on dál žil v tom, že právě kvůli uším se mu dlouho nedařilo sehnat dívku. Pozdějšího úspěšného chemika a vysokoškoláka o tom, že má uši v pořádku, nedokázala přesvědčit ani jeho manželka, kterou si našel na univerzitě. "Ale byla to první a jediná holka, s níž jsem chodil!" říká.

V sedmatřiceti si proto nechal uši "spravit" - přišít víc k hlavě. "Musel jsem si to platit, v pubertě mi to na pojišťovnu udělat nechtěli, prý jsem to nepotřeboval," vypráví. A dnes už je prý se svým tělem spokojenější.

Chirurgové specialisté provedou na severu Čech ročně stovky plastických operací. Lidí nespokojených s tím, jak vypadají, anebo těch, kteří prodělali nějaký úraz a chtějí "zahladit" jeho pozůstatky na těle, přibývá. Hlavně ženy za krásu neváhají utrácet statisíce.

Dluhy kvůli kráse

A přibývá i těch, pro které je vylepšení těla tak důležité, že se neváhají zadlužit. Pokud si stále myslíte, že v čekárnách u plastických chirurgů sedí jen lidé v kožiších a nejlepších značkových šatech, kteří přijeli milionovým terénním vozem, jste na omylu.

"Pro některé lidi je to asi tak zásadní problém, že jsou schopni si na plastickou operaci půjčit, a je jich čím dál tím víc," říká Blanka Vraspírová, primářka a majitelka ústecké Kliniky plastické chirurgie.

Tohle samozřejmě nebyl případ Jiřího, ten si zákrok, na který vynaložil částku v řádu "pouhých" tisíců korun, mohl dovolit sám.

Ovšem chuť zadlužit se vzrostla podle pozorování odborníků hlavně po televizním pořadu Mladší o pár let, kde i sociálně slabší lidi změní chirurg, zubař a tým stylistů a vizážistů k nepoznání.

"Všichni jsou z toho vedle a všichni to teď chtějí také," přibližuje nový trend primářka Vraspírová. Ostatně i její klinika byla k poskytování úvěrů "dotlačena". Přesněji řečeno, abychom lékařku nepoškodili, úvěry poskytují příslušné finanční instituce, lékaři s nimi nemají nic společného.

"Lidé jsou zvyklí si půjčovat na všechno, všude vidí reklamy nabízející půjčky. Tak to začali vyžadovat i u nás. Na recepci máme formuláře a asistentky, které lidem poradí. Splátky jdou mimo kliniku, s tím nemáme nic společného. Je to smlouva mezi klientem a tou danou firmou," popsala praxi primářka. Radost z toho prý nemá. "Tohle dřív nebylo. Lidé chtějí dům, auto, luxusní oblečení, pak sousedka jde na operaci prsou a ta druhá ji chce také, i když na ni nemá. Tak si vezme půjčku. Pak je v presu, bere antidepresiva. Tohle je horší a horší," přibližuje Vraspírová.

Jak se dívám, botulotoxin potřebujete nutně také

Nejžádanější jsou podle ankety MF DNES mezi severočeskými plastickými chirurgy kromě vyhlazení vrásek úpravy horních a dolních víček, zvětšování prsů i penisů, úprava stydkých pysků a omlazující laserové zákroky. "Hodně klientek chodí na botulotoxin. Zejména u mladších lidí se silnou mimikou je škoda s mimickými vráskami nic nedělat. Když se už vytvoří hluboké brázdy, odstraňují se hůře. Jak na vás koukám, také byste to nutně potřebovala, a zvednout pokleslá víčka," říká mi šéfka kliniky a já mám po náladě.

Výhodou je, že účinek kvalitního botulotoxinu vydrží i tři čtvrtě roku. Funguje to vlastně tak, že svaly, kam byl aplikován, "vypne a ochromí". Používat botulotoxin chce ale rozvahu, nelze ochromit většinu svalů v obličeji. Pak člověk vypadá jako nehybná maska.

"Musí to vypadat přirozeně. Když se udělá čelo, ale může hýbat obočím, vypadá to přirozeně. Mám ale klientky, které chtějí být dokonalé a nesnesou ani jednu malilinkou vrásku. Těm musím opravdu pečlivě píchat do celého čela a ony jsou šťastné, že zase nepohnou vůbec ničím. Každý vidí svoji krásu v něčem jiném," nastínila primářka.

"Vypadat dobře by se měli snažit lidé vždy. Proto jsem si v pětašedesáti nechala odstranit převislá víčka, vrásky kolem očí a vypnout kůži na obličeji. Ne kvůli okolí, ale pro svůj dobrý pocit. Proč i v té druhé polovině života nevypadat dobře," říká Ústečanka Lydie Stellerová.

Podle druhého tábora ale vrásky ke stáří patří a plastické operace jsou výrazem nedospělosti. "Je to neschopnost přijmout sebe sama takovou, jaká jsem. Nechat si vytáhnout obličej jen proto, že mám vrásky, které k věku náležejí, to je infantilní," řekla nedávno v rozhovoru pro MF DNES socioložka Jiřina Šiklová.

Ani prsa velikosti Pamely Anderson nestačila

Ještě větší extrémy ale ženy žádají u poprsí. "Jednou jsem musela implantát nechat vyrobit na míru. Standardní jsou do 800 mililitrů, což jsou prsa velikosti Pamely Anderson. Ale klientka ani s touto velikostí nebyla spokojená a chtěla ještě abnormálnější," popisuje primářka.

Novinkou je nyní zvětšování prsů bez implantátu, kdy se ňadra zvětší o jedno číslo vstříknutím speciální látky. "Pohmat je pak zcela přirozený, ale zvětšení vydrží jen rok a zákrok je dražší než implantáty. Já bych raději volila je, protože my používáme kvalitní implantáty s doživotní zárukou," vysvětlila výhody i nevýhody Vraspírová.

Kdo nemá dost peněz a chtěl by něco vylepšit a žádá radu, může na kliniku poslat e-mail. Před nedávnem se tu zavedly bezplatné on-line konzultace. "Ušili jsme si tím ale na sebe bič. Denně přichází 30 až 50 dotazů a často nám lidé posílají i fotografie intimních partií nebo i celá videa. Po práci jsme tu tak často do noci a odpovídáme a odpovídáme," přibližuje počet zájemců Vraspírová.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Úrokové sazby hypoték rostou, atakují hranici tří procent

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál pokračují v růstu. V lednu se vyšplhaly na hranici tří procent. Zájem o hypotéky...

Příští týden nás čekají výsledky Erste, důležité pro trhy budou info ohledně jed...

Příští týden nás čekají výsledky Erste, důležité pro trhy budou info ohledně jed...

Kurzy.cz Dění na světovém trhu Vedle pokračujícího jednání zástupců USA a Číny ohledně obchodní dohody se trh zaměřil na zápis z...

Najdete na iDNES.cz