Kdo neplatí hypotéku - nebydlí

aktualizováno 
Vzhledem k mohutným reklamním kampaním bank mohou lidé nabýt dojmu, že jsou hypotéky určeny úplně pro každého. Pod vlivem této představy se potom uzavřením hypoteční smlouvy pustí do akce, která se nakonec ukáže nad jejich síly. Co dělat v okamžiku, kdy klient zjistí, že splácení úvěru nezvládá?

Podle vyjádření tiskového mluvčího Raiffeisenbank Tomáše Kofroně se to často nestává. „Na rozdíl od spotřebitelských půjček je totiž u hypotéky klientova schopnost splácet poměrně důkladně zkoumána,“ vysvětluje. Problémovými se úvěry stávají spíše v důsledku nějaké nepředvídatelné události: nemoci, ztráty zaměstnání a podobně. Jestliže klient pro takový případ není pojištěn, měl by situaci začít rychle řešit s bankou.

Jak zdůrazňuje David Sahula, mluvčí ČMHB, je dobré, když tak udělá ještě dřív, než další pravidelnou splátku nezaplatí. „Všechny následující kroky závisí na výši úvěru a na možnosti dohody s klientem. Jde například o úpravu splátkového kalendáře nebo prodej nemovitosti,“ říká Petra Kopecká, mluvčí HVB Bank. EBanka nabízí standardně klientům možnost až osmiměsíčního odkladu splátek v případě narození dítěte nebo dlouhodobé pracovní neschopnosti. ČMHB je vstřícná ke klientům při ztrátě zaměstnání - v tomto případě i ona umožní několikaměsíční odklad.

Nemovitost je možné prodat i s hypotékou

ruka

200 tisíc na bydlení: řekněte si o ně!
Více ZDE.

Pro nejhorší případ je dobré vědět i to, že nemovitost s hypotékou je možné prodat. Ale stojí to nějaké peníze navíc. Při klasickém převodu hypotéky na nového klienta jde jen o poplatek za převod. Když však kupující hypotéku nechce a hodlá platit v hotovosti, věc se prodraží o penále, které banka naúčtuje vzhledem k mimořádné splátce. Smluvní pokutu uplatňují banky tehdy, když se doplacení hypotečního úvěru mine s termínem ukončení fixace úrokové sazby. Penále nemusí být účtováno vůbec, ale může dosahovat až třiceti procent. To například v okamžiku, kdy klient ČSOB s patnáctiletou fixací smlouvy se po devíti letech rozhodne splatit zbytek úvěru najednou. Za každý rok do konce fixační doby totiž banka napočítá pětiprocentní penále z mimořádné splátky. Podobný postup uplatňuje ČMHB, která procentní zatížení rozlišuje mezi šesti až čtyřmi procenty za rok, podle toho, jak dlouhá je doba fixace.

Individuální poplatky se mohou pohybovat až do výše úrokového výnosu za dobu od přijetí mimořádné splátky do konce platnosti úrokové sazby. Obvykle však banky přihlížejí k tomu, zda klient není v nějaké mimořádné situaci. „Například při úmrtí klienta a splacení úvěru z životní pojistky banky sankce neuplatňují, i když teoreticky na to mají nárok,“ říká Ivo Polišenský, mluvčí Živnobanky.

Dům vám banka vezme, jen když se nesnažíte o domluvu

K vynucenému prodeji banky přistupují až ve chvíli, kdy vyčerpaly všechny jiné možnosti, jak se s neplatícím klientem dohodnout. Nejprve se banky pokoušejí o telefonický kontakt, když se věc nedá do pořádku, je na místě kontakt osobní, a teprve když klient i nadále nereaguje, nastupuje uplatnění práva k zástavě. To se například v případě ČMHB děje nejdříve po 90 dnech, kdy se banka s klientem nedomluvila po dobrém. Jak říká David Sahula, podíl nesplácených hypoték tvoří u ČMHB méně než jedno procento, s tím, že některé dluhy jsou spíše symbolické nedoplatky.
 

Kolik klient zaplatí za předčasné splacení milionové hypotéky
(hypotéku na dvacet let splácel klient řádně dva roky a poté se rozhodl ji jednorázově doplatit)

eBanka

48 070 Kč

Živnobanka

187 717 Kč

GE Capital Bank

0 Kč

Volksbank

individuální poplatek

Komerční banka

maximálně 324 338 Kč

Česká spořitelna

individuální poplatek

Raiffeisenbank

94 000 Kč

HVB Bank

individuální poplatek, u produktu Flexi 0 Kč

ČMHB

168 700 Kč

ČSOB

140 000 Kč

Poznámka: byt stál 2 miliony 500 tisíc korun, z toho si klient půjčil u banky milion na hypotéku se splatností 20 let a s fixací na pět let.
Zdroj: hypoteční banky

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

Kurzy.cz Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v závěru minulého roku mezičtvrtletně o 1,0 %, což znamená zrychl...

Najdete na iDNES.cz