Sobota 14. prosince 2019, svátek má Lýdie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 14. prosince 2019 Lýdie

Jak se podniká s fitness clubem: V rodinném podniku vidím pozitiva

aktualizováno 
Často se diskutuje o tom, do jaké míry je výhodné mít rodinný podnik, nebo být jediným majitelem firmy. David Cirkovský, spolumajitel FitnessRelax Clubu, pracuje nejen s manželkou, ale má také společníka. Jak takové podnikání vypadá v praxi?

Bez počátečního vkladu a finanční rezervy se s podnikáním začíná hůře

Jak dlouho fungujete?
S přípravou projektů pro výstavbu fitness centra jsme začali již před dvěma lety. Za půl roku jsme se pustili do upravování vnitřních prostor. Ty byly původně určeny pro provoz divadla na Velké Ohradě. Důležitý pro nás byl pečlivý výběr dodavatelů vybavení. Vybírali jsme pouze špičkové stroje a zařízení, abychom mohli našim klientům nabídnout standard na vysoké úrovni. Nejprve jsme zahájili zkušební provoz, teprve poté jsme otevřeli pro veřejnost.

Připravili jsme pro vás seriál rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které se pustily do  netradičního podnikání a uspěly. V jednotlivých dílech se s vámi podělí o své zkušenosti ze světa byznysu mimo jiné i známí herci, zpěváci či modelky.

V předchozích dílech jste se mohli například dočíst, jaké je podnikat v showbyznysu, obchodovat s kávou či prodávat zbraně.

Proč jste si vybral právě fitness?
Ze začátku jsme zvažovali mnoho aspektů, proč právě vybudování fitness a relaxačního centra. Nakonec jsme se rozhodli také proto, že v dnešní době je velkým trendem vypadat dobře, vést zdravý způsob života, což platí nejen pro manažery, ředitele firem, ale i pro nás ostatní. Na své si u nás přijdou i maminky s malými dětmi. Pro ty nejmenší tady máme dětský koutek s profesionálním dozorem.

V našem rozhodování nám pomohl i průzkum, který pro nás v dané lokalitě uskutečnila agentura. Ze všech těchto výsledků nám vyplynulo, že oblast Velké Ohrady právě tento typ kompletního fitness centra postrádá.

Je výhodou mít společníka?
Myslím si, že dosavadní zkušenosti ukázaly, že se svým společníkem se dokážeme shodnout na všech zásadních bodech našeho provozu. Základem pro takové partnerství musí být kromě důvěry také přesně specifikované a rozdělené úkoly a odpovědnosti. Výhodou určitě je i to, že majitelé se vždy snaží při řešení úkolů najít nejvýhodnější (ne nejjednodušší) řešení.

Jaké to je podnikat a pracovat v rodinné firmě?
Naše firma je vlastně takový malý rodinný podnik, pracuji zde se svým společníkem a zároveň nám pomáhají i naše manželky. Na toto téma bylo napsáno již hodně psychologických studií. Můj názor je, že to má určitá pozitiva. Samozřejmě se najdou určité třecí plochy, ale za největší klad bych viděl možnost určité pozitivní kritiky "zdola", která mnohdy schází. A právě určitý feedback neboli zpětná vazba na naší práci nám potom umožňuje podnikat kroky ke zlepšení našich služeb.

Narazil jste na nějaká úskalí?
Úskalí, pominu-li potíže při výstavbě, jsou obdobná jako v jiných oborech podnikání. Hledali jsme cestu, jak se odlišit od konkurence. Za pomoci architektů jsme se snažili vytvořit takové prostředí, ve kterém by se naši klienti cítili dobře, a ne jako v "továrně". Zároveň nám bylo jasné, že musíme nabídnout kompletní služby, proto u nás klienti najdou na více jak 1200 m2 posilovnu, 2 sály, aerobic a cycling, saunu, solária, masáže. Samozřejmostí jsou služby osobních trenérů, sestavení tréninkových plánů a další služby.

S jakými problémy se nyní setkáváte v praxi?
Problémy samozřejmě máme, ale nemyslím, že by nějak vybočovaly ze zkušeností, které jsme nasbírali. Myslím, že každý, kdo podniká, se potýká s určitými problémy. Důležité pro nás bylo, aby se nám podařilo od začátku vytvořit kolektiv, který jde za svým cílem. Určitě nám pomohlo spojení se silným partnerem. Právě spojení s jednou ze světoznámých značek posunulo laťku našich nabízených služeb ještě výše.

Jak podle vás pomáhá podnikatelům stát?
Bohužel se nám nepodařilo zajistit žádné výhody ani peněžní prostředky ze státních zdrojů. Celý projekt jsme financovali komerční cestou formou bankovních úvěrů a vlastních prostředků. Což není často dostatečně motivující cesta. Daleko hůře se začíná podnikat s čímkoliv, pokud není počáteční vklad a finanční rezerva.

Dočkali jste se již návratnosti?
Již při zahájení celého projektu nám bylo jasné, že návratnost je dlouhodobá a je zřejmé, že k získání důvěry zákazníků je zapotřebí určitého času, který musí být vyplněn každodenní prací, která je pro nás naštěstí i koníčkem. Doufám, že nadšení, se kterým jsme do celého projektu vstupovali, vydrží mně i ostatním spolupracovníkům i v dalších letech.

Autor:
  • Nejčtenější

Student gymnázia rozjíždí svůj byznys ve velkém. Už má i svou značku

Zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas na internetu, Jakub Konečný vyměnil závislost na počítačových hrách za...

Koupil dům na hypotéku, splácet ji chtěl z pronájmu. Přepočítal se

Extrémně vysoké ceny nemovitostí, stoupající ceny nájemního bydlení a k tomu stále ještě přijatelné úrokové sazby u...

Co ovlivní nová průměrná mzda, která pro rok 2020 činí 34 835 korun

Pro rok 2020 stanovilo ministerstvo práce a sociálních věcí průměrnou mzdu na výši 34 835 korun. Tato stanovená...

Třetinu lidí v kancelářích trápí kvůli sezení bolesti zad. Co s tím?

Neustálé sezení sebou nese potíže s páteří. Mezi nejvíce postižené profese, kde si stěžují na bolavá záda, patří lidé v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na pozdrav „ahoj chlapi“ jsem si už zvykla, říká manažerka IT firmy

Mohla učit děti, jaký je rozdíl mezi jednoduchým a rozvitým souvětím, ale brzy po škole se mladá absolventka...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Sonda: Půjčky zdarma nejsou jen český sen, skutečně existují

Nečekaný výdaj je vždy nepříjemný. Kdo nemá dostatečnou finanční rezervu, může sáhnout po půjčce. Internet je dnes plný...

Slevy na hypotékách pokračují. Zájem o ně se začíná opět zvedat

Hypotéky zlevňují již devátý měsíc. Konkurenční boj bank srazil v říjnu průměrnou úrokovou sazbu hypotečních úvěrů na...

Která půjčka je ta správná? Nezáleží jen na úrokové sazbě

Vzít si v dnešní době spotřebitelský úvěr je velmi snadné. Často stačí jen pár kliknutí a peníze máte zanedlouho na...

Premium

Zmapovali jsme, za kolik pořídíte bydlení napříč Českem

Chystáte se koupit byt? Rozdíly cen nemovitostí mezi lokalitami jsou závratné. Na byt pro rodinu si připravte alespoň...

Najdete na iDNES.cz