I stavební spoření ovlivnila reforma: urychlete investice do bydlení

aktualizováno 
Ačkoli samotné stavební spoření neprochází žádnými zásadními změnami, daňová reforma ho přesto ovlivní. Především rovná daň bude mít nepříznivý vliv na daňovou úsporu při splácení úvěrů ze stavebního spoření.
Na daňovou reformu doplatí zejména ti, kteří chtějí stavět.

Na daňovou reformu doplatí zejména ti, kteří chtějí stavět.

I po daňové reformě zůstává zachována možnost odpočtu úroků z úvěrů určených na bytové potřeby. Na druhé straně se na odečtu z daňového základu negativně podepíše rovný základ daně.

Střední a vyšší příjmové skupiny doplatí na rovný základ daně
Rovný základ daně působí negativně na všechny úvěry splňující podmínky odpočtu úroků od základu daně (dle paragrafu 15 Zákona o daních z příjmů) a ani stavební spoření není výjimkou. Podobně jako lidé splácející úvěry ze stavebního spoření budou v tomto případě postiženi i lidé s hypotékou.

Jde o jednoduchou matematiku. Poplatník splňující podmínky odpočtu si sníží základ daně o zaplacené úroky z úvěrů na bydlení a je logické, že v čím vyšším daňovém pásmu se nachází, tím větší čistou daňovou úsporu mu odpočet přinese. Teoreticky na zavedení rovné daně mohou vydělat lidé v současném nejnižším daňovém pásmu (12 %), ale právě těch je minimum.

Všichni lidé mající úvěr nebo dokonce ti s úmyslem si ho vzít by proto měli zbystřit a uvědomit si, že je lepší z něj platit úroky letos než příští rok. Samozřejmě to platí tím více pro ty, kteří se pohybují v nejvyšším daňovém pásmu (32 %), neboť právě u nich je daňová úspora nejvyšší a v příštím roce nejvíce poklesne.

Ve vzduchu visí výhoda oproti hypotékám
Pro ty, kteří používají stavební spoření se záměrem bezpečného a výhodného spoření, se nic s příchodem roku 2008 nemění. Výše úroků na vkladech i na úvěrech nadále závisí pouze na jednotlivých spořitelnách.

Za zmínku ovšem stojí zrušení osvobození výnosů z hypotečních zástavních listů. Ty sice nemají nic společného se stavebním spořením přímo, ale zrušení tohoto osvobození by mohlo snížit jejich atraktivitu a promítnout se do vyšších úrokových sazeb hypoték. Je tedy možné, že tato legislativní změna by mohla pomoci úvěrům ze stavebního spoření vůči konkurenci hypoték.

Nárůst snížené sazby DPH je problém pro všechny stavebníky
Asi nejhorší ranou pro všechny, kdo plánují investice do bydlení nebo rekonstrukce, je nárůst snížené sazby DPH z pěti na devět procent. Zde sice neexistuje přímá spojitost se stavebním spořením, ale negativní dopad daňových úspor a vyšší ceny veškerých stavebních prací v konečném důsledku povedou k výraznému zásahu do peněženek. Platí to dvojnásob pro ty, kteří si na takovou investici musí vzít úvěr.

Zájemci o bydlení či jiné stavební práce by si měli pospíšit. Česko má sice vyjednanou velkorysou výjimku na sníženou sazbu DPH u sociálního bydlení (byt s plochou do 120 metrů čtverečných či rodinný dům do 350 metrů čtverečných), ale snížená sazba se změní už v lednu.

Co můžeš udělat hned, neodkládej na příští rok
Nechá-li si kupříkladu někdo zrekonstruovat bytové jádro ve svém bytě ještě letos, bude mu dodavatel účtovat sazbu ve výši 5 %. Pokud to odloží až na rok příští, bude sice stále ve snížené sazbě, ta už ale bude 9 %. Předpokládejme, že by poplatník rekonstruoval bytové jádro v ceně 150 000 Kč bez DPH. V letošním roce by zaplatil za takovou rekonstrukci 157 500 Kč, zatímco příští rok již 163 500 Kč. Přičteme-li k tomu i negativní dopad novely při odpočtu úroků od daně z příjmů, hraje vše pro to, aby se do rekonstrukce pustil ještě letos.

Daňová reforma výhodnosti stavebního spoření rozhodně nepomůže
Daňová reforma tedy stavebnímu spoření žádné plusové body nepřinese. První ránu dostalo stavební spoření před několika lety při snižování státní podpory. Určitá skupina klientů (zejména ti používající stavební spoření jako spořicí produkt) už po těchto změnách smlouvy neobnovila.

Daňová reforma účinná od roku 2008 zase nepomůže těm klientům stavebního spoření, kteří si na financování svých bytových potřeb berou úvěr. Může za to právě jednotná sazba daně z příjmů. Kapitolou sama pro sebe je nárůst snížené sazby DPH od 1. 1. 2008. To může paradoxně v krátkodobém horizontu vést k nárůstu zájmu o investice do bydlení a nárůstu počtu úvěrů. V dlouhodobém horizontu ovšem způsobí zdražení investic do bydlení určité ochladnutí zájmu.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

ilustrační snímek

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Finanční plánování: Jak vyjít s penězi, když jste sami na dítě

ilustrační snímek

V posledních letech se ročně rozvede kolem 25 tisíc manželství. Rozpadají se přitom častěji rodiny s nezletilými dětmi....

Další z rubriky

Úrokové sazby u hypoték se zastavily, některé banky dokonce zlevňují

Ilustrační snímek

Průměrná úroková sazba u hypoték v únoru klesla ze tří procent na 2,99 procenta, takže se v podstatě žádná velká změna...

Desítky tisíc lidí budou refinancovat hypotéku. Jaké mají možnosti

Ilustrační snímek

Letos vyprší mnoha klientům bank fixace u hypoték. Týká se to zejména těch, kteří si v roce 2014 sjednali hypotéku s...

Hypotéky už třetí měsíc zlevňují, vliv mají akční nabídky bank

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už třetí měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z březnových 2,9...

Bitcoin testuje nervy každého tradera!

Bitcoin testuje nervy každého tradera!

Kurzy.cz Ahojte tradeři a vítejte u páteční analýzy Crypto marketu! U BTC stále sledujeme stejný scénář, který velmi zdatně test...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz