Hypotéky začínají být pro podnikatele dostupnější

aktualizováno 
Obecně platí, že podnikatelé mají horší přístup k hypotečním úvěrům, jelikož jsou pro banky rizikovějšími klienty než osoby v zaměstnaneckém poměru. Banky se však v poslední době snaží zpřístupnit hypotéky i této skupině žadatelů, jelikož může jít o velmi bonitní klienty.
Závod

Závod

Zatímco osoby v zaměstnaneckém poměru prokazují svou bonitu potvrzením o výši příjmu od svého zaměstnavatele, podnikatelské subjekty musí bance předložit daňové přiznání, většinou za více než jedno zdaňovací období. Výše zisku však často nevypovídá o skutečných příjmech a schopnosti žadatele splácet úvěr. Pokud je jako kritérium pro schválení úvěru používán striktně pouze zisk, mohou být odmítnuti i jinak velmi bonitní klienti. Což pro banku znamená ztrátu výhodného obchodu.

Posuzování bonity také podle obratu

Proto banky začaly používat pro ohodnocení úvěruschopnosti žadatelů o úvěr z řad podnikatelů i jiná kritéria než zisk. V listopadu představila nový způsob prokazování příjmů při žádosti o hypoteční úvěr také Raiffeisenbank. Bonitu klientů z řad podnikatelů a společností s ručením omezeným posuzuje nyní i na základě jejich obratu. Jediným kritériem tedy již není zisk, ale v úvahu banka může vzít i určitou část jeho ročních tržeb. Konkrétní výše této části je závislá na předmětu vykonávané činnosti. Čím je méně riziková, tím vyšší procento ročního obratu banka bere při posuzování klienta v úvahu.

U podnikatelů to je 15 % obratu, u společností s ručením omezeným s jediným vlastníkem je to pouze 10 % z výše ročního obratu. Zvýhodněna jsou svobodná povolání jako jsou lékaři, advokáti, notáři či daňoví poradci. U nich banka bere v úvahu celých 30 % z celkového obratu. Všichni klienti, kteří využijí této možnosti, musí prokázat alespoň dvouletou historii podnikání.

Vzhledem k tomu, že tímto způsobem poskytnuté hypoteční úvěry jsou přeci jen rizikovější než například úvěry poskytované fyzickým osobám na základě potvrzení výše příjmů, mají o něco méně příznivé parametry. Jejich maximální výše je omezena částkou 5 mil. korun, minimální akontace úvěru činí 30 %. Úroková sazba je oproti běžným úvěrům vyšší o půl procentního bodu.

Hypotéka Podnikatel od České spořitelny

Raiffeisenbank není první bankou, která začala hodnotit žadatele o úvěr z řad podnikatelů tímto způsobem. Například již od května nabízí hypotéku Podnikatel Česká spořitelna. Rovněž u tohoto typu úvěru banka akceptuje příjem klienta ve formě podílu na jeho ročním obratu. Konkrétně je to 20 %. Česká spořitelna tuto hypotéku poskytuje až do výše 6 mil. korun.

Faktoring: jak se neodříznout od peněz. Čtěte ZDE.

Patříte mezi podnikatele a zkoušeli jste žádat o hypoteční úvěr? S jakými problémy jste se při tom setkali? Myslíte si, že posuzování úvěruschopnosti také podle výše obratu podnikatelům pomůže?

Autor:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Nákupem přišel o tři tisíce. Viagogo si plní kapsy na náš úkor, říká

Ilustrační snímek

Nakupovat na internetu je pohodlné, rychlé a zpravidla i ušetříme. Pokud však narazíme na nepoctivý web, může nás nákup...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Dredy, piercing nebo tetování. Omezuje výstřední zevnějšek kariéru?

Ilustrační snímek

Přijít na pohovor ve vytahaném tričku nebo s tetováním na viditelném místě je pro některé uchazeče normální. Může...

Další z rubriky

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Najdete na iDNES.cz