Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

Nemáte na splátky hypotéky? Přinášíme tři tipy, jak problém řešit

Hypotéka je běh na dlouhou trať, na dvacet i třicet let. A za tu dobu se může stát cokoli, přijdeme o práci, máme dlouhodobou nemocenskou nebo se rozvádíme. Co dělat, když není na splátky? Vyplatí se refinancování a je možné prodat dům se zástavou? Zeptali jsme se odborníků i bank.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Často může potíže se splácením vyřešit sjednané pojištění. Zejména v případech, kdy je vaše nepříznivá finanční situace způsobena nemocí, úrazem či ztrátou zaměstnání.

„Pojištění schopnosti splácet kryje zejména fatální životní situace, jako je úmrtí nebo trvalá invalidita. V takovém případě pojišťovna bance uhradí zbývající zůstatek dluhu,“ přibližuje odbornice na hypoteční trh Veronika Kráčmar Hegrová.

Zároveň ale může smlouva krýt i pojištění pracovní neschopnosti či ztrátu zaměstnání. A tak jestliže je výpadek v rodinném rozpočtu způsoben právě nemocí, úrazem, či v důsledku ztráty zaměstnání, ověřte si, na co jste pojištěni a kdy a jak žádat o plnění.

Jak naložit s pojistkou, hypotékou nebo investicí v dnešní nejisté době

Žádná banka nechce prodávat váš byt nebo rodinný dům, který slouží jako zástava. To je až ten úplně poslední krok, pokud by se vyčerpaly všechny ostatní možnosti. Prvním pravidlem při jakýchkoli problémech se splácením je začít s bankou komunikovat co nejdříve.

„Banka je schopna vymyslet řešení na míru. Pokud klient nechá zajít situaci moc daleko, banka ztratí ochotu vyjít klientovi vstříc. Včasná komunikace a domluva je tedy klíčová,“ říká Hegrová.

A jaké jsou možnosti řešení?

1. Odklad splátek

Nejčastějším řešením je sjednání odkladu splátek. Standardně banky umožňují odklad splátek na tři až 12 měsíců. Některé si za to účtují poplatek, jiné poskytují velkou míru flexibility.

„Když si klienti chtějí například změnit termín nebo výši měsíční splátky, aby ulevili svému měsíčnímu rozpočtu, nemusejí banku o nic žádat, jednoduše a bezplatně provedou změnu sami ve svém internetovém bankovnictví,“ říká Jana Pokorná z Air Bank.

Odklad splátek má smysl při krátkodobém výpadku příjmu. „Slabinou řešení je, že se tento krok ve většině případů negativně propíše do mezibankovních registrů a výrazně se tak například ztíží možnost refinancování nebo získání nové hypotéky či úvěru,“ upozorňuje Veronika Kráčmar Hegrová z Hyponamíru.cz. Navíc tato informace zůstává v registru po dobu 4 let od ukončení úvěru.

2. Refinancování

Refinancování je splacení stávající hypotéky novou, výhodnější hypotékou. Je to jednoduchý proces, nutné je pouze bezproblémové splácení stávajících úvěrů a musí jít o hypoteční úvěr určený k bydlení. Ještě před dvěma lety lámaly objemy refinancovaných hypoték rekordy. Refinancování je samozřejmě možné i dnes, je ale třeba dobře počítat.

„Refinancování se dnes nejspíš nevyplatí s ohledem na zvýšené úrokové sazby. Dávalo by smysl pouze v případě, že by došlo k prodloužení splatnosti hypotéky a tím by se snížila měsíční splátka,“ míní Tereza Kaiseršotová z Raiffeisenbank.

Odborník: Průměrná cena hypoték se zvýšila a neklesne ani v roce 2023

Refinancováním dnes asi těžko získáte lepší úrok, můžete si ale nastavit novou délku splatnosti. „Pokud je to vzhledem k věku a podmínkám sjednané hypotéky možné, zbývající 20letou splatnost je možné zvýšit třeba na třicetiletou,“ vysvětluje Hegrová. Tím se podaří snížit splátky a ulevit rodinnému rozpočtu.

„Koneckonců můžete znovu refinancovat, až se cash flow domácnosti zastabilizuje a sníží se například sazby hypoték,“ dodává.

3. Prodej domu

Pokud jste v situaci, že jste bez práce, rozvádíte se a nikdo z vás dům nechce, můžete ho prodat, přestože je na něm bankovní zástava.

„V praxi to bývá tak, že kupec skládá kupní cenu, ze které se splatí hypoteční úvěr prodávajícího, zbylá část putuje na účet prodávajících (po vyplacení z advokátní úschovy),“ přibližuje Hegrová.

O svém záměru prodat dům musíte svou banku informovat, jinak by šlo o porušení úvěrových podmínek. Jsou ale i jiné možnosti. Zájemce o dům může úvěr převzít na sebe, samozřejmě musí splňovat obecné podmínky pro poskytnutí hypotéky. Z oslovených bank má dobrou nabídku Česká spořitelna.

„Umožňujeme novému majiteli nemovitosti převzít hypotéku s původní sazbou, která je zafixována na několik let dopředu a většinou je velmi výhodná.,“ uvádí Petra Skrbková, šéfka hypotečních úvěrů v České spořitelně. Aktuální úrokové sazby se pohybují kolem 6 %, zatímco ty původní okolo 2,5 %.

Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

V cenách bytů jsme předběhli i Německo, nájmy zdraží, říká analytik

Přehřátý trh s nemovitostmi si o pokles cen říkal už dlouho. Předpověď, že k tomu dojde během pandemie covidu, se...

Roční úspora 6 300 Kč a slušná renta. Češi by měli ve spoření na penzi přidat

Odborníci doporučují, abychom si na stáří během produktivního života našetřili alespoň dva miliony korun. Počty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Termínované vklady jsou opět v kurzu. Zmapovali jsme ty nejlepší

Inflace je stále vysoká. Za celý rok 2022 dosáhla průměrné hodnoty 15,1 % a je tak nejvyšší od roku 1993. Češi v reakci...

Všechny zprávy zdarma a fikce doručení. Časté mýty kolem datových schránek

V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem živnostníkům a nepodnikajícím právnickým osobám elektronickou datovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo musí do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Blíží se konec ledna a s ním i uzávěrka pro daňové přiznání k dani z nemovitostí. Vyplněný formulář se podává pouze...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Peníze zpět. Investice do bydlení, které šetří nebo vytváří energii, se vrátí

Advertorial Češi stále častěji pokrývají své střechy solárními panely. Ve hře je, že malé fotovoltaické elektrárny budou pro velkou...

Odborník: Průměrná cena hypoték se zvýšila a neklesne ani v roce 2023

Sazby hypoték se mění, opět začínají růst. Skoky jsou razantní. A tak ani refinancování nemusí být výhodné. Jaká je...

Úrokové sazby u hypoték klesají další měsíc. Bude trend pokračovat?

Úrokové sazby hypoték dál klesají. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu za poslední měsíc opět...

Co všechno vyhodnotit před fixací hypotéky, abyste ji zvládli splácet

Blíží se vám výročí fixace u hypotéky a chtěli byste mít co nejlepší podmínky úvěru i na další období? Pokud ano, máme...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...