Hypotéky opět zlevňují a zájem lidí roste

  0:01aktualizováno  0:01
Banky v Česku jako by s úrokovými sazbami u hypotečních úvěrů hrály hru "menší bere". Poněkolikáté se ukázaly jako liché předpovědi finančníků, že úroky z hypoték nemají kam klesat. Od příštího týdne snižují Česká spořitelna a Komerční banka úroky z hypoték na 4,6 procenta při fixaci sazby na 5 let.

Při této sazbě se měsíční splátka hypotéky jeden milion korun se splatností dvacet let, bez započtení daňových úlev, pohybuje mírně pod šesti tisíci korunami. To je již srovnatelné, nebo dokonce nižší, než kolik jsou tržní nájmy ve větších městech v zemi.

Zejména akce spořitelny může ovlivnit celý trh a hladem po klientech může spořitelna vybídnout ke snížení cen i další banky. Její chování totiž ostatní konkurenti bedlivě sledují, a spořitelna je tak neformálním tvůrcem trhu. S reakcí zatím vyčkává Českomoravská hypoteční banka.

"Aktuálně snížení nechystáme. V polovině června však chceme vydat emisi hypotečních zástavních listů a bude záležet na tom, s jakým úrokem se ji podaří umístit. Potom se uvidí," uvedl člen představenstva banky Jan Sadil.

Bankéři i průzkumy veřejného mínění se navíc shodují, že tuzemští klienti jsou při výběru bank na úrokovou sazbu velice citliví a hraje v jejich rozhodování klíčovou roli. Banky se však stále více prosazují i tím, jak jsou schopné hypotéku vyřídit.

Nezanedbatelné jsou i poplatky, které s vyřízením hypotéky souvisejí. V poslední době banky přicházejí i s nabídkou pevné úrokové sazby na delší než donedávna nejdelší pětileté období.

HVB Bank nabízí pevnou sazbu až na 15 let, Česká spořitelna a Komerční banka až na 10 let. V těchto případech je však úroková sazba obvykle vyšší než při stanovení pevné úrokové sazby na jeden rok až pět let.

Cena hypoték v posledních letech rychle klesá a úměrně tomu roste zájem o koupi bytů a domů na úvěr. Zatímco v roce 1999 se úrokové sazby pohybovaly nad deseti procenty, dnes sahají od čtyř do šesti procent. Za první čtvrtletí letošního roku poskytla čtyřka největších hypotečních bank dohromady 5900 hypoték, což představuje v meziročním srovnání nárůst o 55 procent.

Od začátku letošního roku snížily sazby hypoték již Raiffeisenbank a Wüstenrot hypoteční banka, obě na 4,9 procenta. Česká spořitelna a Wüstenrot jsou však na trhu jediné, které vyhlašované sazby garantují jako pevné. Ostatní banky k nim dávají předponu "od", takže klient nemá předem stoprocentní jistotu, že se sazba při jednání nezvýší.

Proti poklesu úrokových sazeb z hypoték postupuje trend růstu cen bytů. Ty se za posledních šest let v řadě měst zdvojnásobily a podle řady realitních odborníků může růst ještě pokračovat.

Nabídka menších bytů přitom není dostatečná. Například v Praze je poptávka po bytech do 1,5 milionu korun zcela nenasycená. Podle primátora Pavla Béma se stavitelé soustřeďují na byty vyšších cenových kategorií, protože v nižších cenách jim konkurují privatizované obecní nebo starší byty.

 

 

reklama
 

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Pracovní doba se zkrátí, plánuje ČSSD. Budou lidé brát stejně?

Pracovní doba se zkrátí, plánuje ČSSD. Budou lidé brát stejně?

Kurzy.cz Sociální demokracie chce zkrátit pracovní dobu ze 40 hodin týdně jen na 37,5. Podle ČSSD by se tak zvýšila produktivita...

Najdete na iDNES.cz