Úterý 29. září 2020, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. září 2020 Michal

KOMENTÁŘ: Zájem o hypotéky roste. Jak je ovlivnilo zrušení daně a covid?

Hypoteční trh stále táhne. A to už od začátku roku, i navzdory prognózám. „Očekávám další snížení úrokových sazeb i podzimní kampaně bank,“ říká ve svém komentáři hypoteční analytička Partners Lucie Drásalová.

Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners | foto: archiv: Partners

Byť se úrokové sazby v prvních měsících letošního roku pohybovaly v průměru kolem 2,6 % p.a, byl o nové hypotéky zájem.

Tento trend pokračoval i v únoru a březnu. V těchto měsících nás však začala atakovat panika v souvislosti s covid - 19. V březnu již byl dopad velmi citelný. Zavřela se řada poboček, zaměstnanci bank zůstávali na home office nebo v karanténě. Stejně tak mnoho zprostředkovatelů i klientů, což začalo mít dopad do cashflow rodin.

Porovnejte si nabídku hypoték a ušetřete.

Česká národní banka na situaci reagovala opakovaným snížením úrokových sazeb, doporučením zrušit parametr DTI a DSTI a doporučila zvýšit maximální LTV až na 100 %. Banky šly ale často proti ČNB. Některé maximální LTV často snižovaly – dokonce až na maximum 60 %.

Proti doporučení ČNB jednaly banky také v oblasti úrokových sazeb, kdy naopak své sazby zvýšily. Některé dokonce poskytování úvěrů úplně pozastavily, a to v podstatě ze dne na den.

Covid naučil banky schvalovací proces řešit online

Kromě obrovské nejistoty co vlastně bude dál, bojovaly banky v tomto období především s procesem. Vlivem velké absence zaměstnanců na pobočkách se snažily celé schvalování co nejvíce zjednodušit a řešit online - na základě naskenovaných dokumentů, posílání poštou atd. Všichni se snažili zamezit kontaktu klientů, zprostředkovatelů a pracovníků bank.

Ze začátku byly proto lhůty delší než obvykle, časem si banky nový proces zažily a sjednávalo se zpravidla bez větších potíží. Banky, zprostředkovatelé i klienti začali ve velkém využívat různé online nástroje pro vzájemný kontakt. Spousta jednání tak probíhala přes různé videochaty typu Skype či Zoom. Všechny strany na tuto komunikaci přešly velmi rychle a řekla bych, že se tato cesta velmi osvědčila a beru to jako pozitivní zkušenost, které nás covid – 19 naučil ve velkém.

I v této době – březen, duben – jsme zaznamenali velký zájem o hypotéky a meziroční čísla rostla.

Meziroční čísla hypoték rostou

V květnu se již situace začala uklidňovat. Banky, zprostředkovatelé a klienti se začali více potkávat, proces se pomalu vrací do „předkovidového“ režimu. Banky upravují sazby, často dochází ke snížení, upravuje se také LTV.

Banky omezují či úplně ruší DTI a DSTI. Je najednou více prostoru pro úpravu metodik, a to především v oblasti scoringu bonity. Banky více zkoumají příjem, a to hlavně zdroj příjmu. Například zda příjem žadatele neplyne z oblasti, která byla epidemií výrazně zasažena. Největší problémy mají lidé ze segmentů cestovní ruch, umělecká činnost, ubytovací služby či gastronomie.

Banky se více zaměřují i na podnikatele, především OSVČ – ověřují si například, zda si daný podnikatel požádal po podporu od státu – pro banku to signalizuje, že jeho příjem je nebo bude ohrožen. Některé banky žadatelům podnikatelům připočítávají přirážky k úrokové sazbě.

V červnu je již situace klidná, vše se vrací do starých kolejí. Dochází ke snížení úrokových sazeb, v červnu se pohybují v průměru ve výši cca 2,3 % p.a. Meziročně trh poměrně citelně roste, v objemu nových hypoték o zhruba 25 %. Je to ale dáno i tím, že neustále rostou ceny nemovitostí, a tudíž roste i průměrná výše hypotéky a celkový objem.

Daleko objektivnější je ukazatel počtu nových smluv o hypotečním úvěru. I zde jsme zaznamenali za první pololetí meziroční nárůst, a to o více jak 7 %. Je tedy vidět, že zájem o hypotéky je stále veliký a tento trend by měl pokračovat po zbytek roku.

Očekávám snížení úroků i podzimní kampaně

Červenec a srpen jsou každoročně z pohledu obchodu jedny z nejslabších měsíců. Nejspíš se dočkáme dalšího snížení úrokových sazeb a očekávám, že ke konci prázdnin banky začnou připravovat různé kampaně (např. oblíbený odhad zdarma). Podzimní měsíce patří k obchodně nejsilnějším a banky se budou snažit využít září a říjen na maximum.

Tématem prvního pololetí 2020 byl i návrh na zrušení 4% daně z nabytí nemovitosti, který již schválila i Poslanecká sněmovna. Současně by se měl zachovat benefit odpočtů zaplacených úroků od základu daně, který ministerstvo financí chtělo zrušit. Poslaneckou sněmovnou prošel návrh na zachování tohoto benefitu, ale mělo by dojít ke snížení maximálně odečitatelné částky z 300 000 Kč na 150 000 Kč.

Zrušení daně by mělo být platné i zpětně. A to pro všechny, kteří nabyli nemovitost do osobního vlastnictví v prosinci 2019 nebo později. Pokud majitel nemovitosti již daň zaplatil, může si požádat o vrácení přeplatku, který mu nastane. Návrh zákona momentálně projednává Senát.

Zdá se tedy, že i přes obrovský zásah, kterým bezesporu byl a je covid – 19, bude rok 2020 poměrně silný. Alespoň první pololetí roku o tom svědčí.

Autor:
  • Nejčtenější

Opětovné vypnutí ekonomiky by zabilo víc firem než to jarní, říká ekonomka

Exkluzivně Helena Horská je uznávaná analytička a hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Se svým týmem zpracovává řadu ekonomických...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

Co jsou „temné osobnosti“ a jak je rozpoznat

Psychologové se po léta snaží pochopit, jaké jsou hlavní osobní rysy, které člověka předurčují ke společensky...

KVÍZ: Těšíte se na důchod? A víte, jak si ke státní penzi přilepšit?

Češi si začínají uvědomovat, že v otázce důchodu se nemohou na stát spolehnout, a proto se na stáří raději připravují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladší lidé si na penzi musí naspořit. Důchod od státu nebude nic moc

Demografická křivka je neúprosná. A důchodová reforma, která by její dopady na výši budoucích penzí snížila, je zatím v...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

V novém životě mu brání stará hypotéka, kterou splácí jeho bývalá žena

Zajistit si vlastní bydlení s pomocí hypotéky či úvěru může být v některých životních situacích velký problém. Panu...

Pád úrokových sazeb pokračuje. Hypoteční trh má našlápnuto k rekordu

Navzdory koronavirové krizi hypoteční trh dál trhá rekordy. Červenec se s objemem poskytnutých hypoték za téměř 21,6...

Hypoteční trh ožívá. Pád úrokových sazeb pokračuje už třetí měsíc

Hypoteční trh po květnovém propadu opět ožívá. Zájem o hypotéky je nejvyšší od listopadu 2018. Objem poskytnutých úvěrů...

Daňové odpočty u hypoték mají mít nižší limit. Kdo by měl zpozornět?

U hypoték a úvěrů ze stavebního spoření bude i nadále možné uplatnit daňové odpočty ze zaplacených úvěrů. Došlo však ke...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...