Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

KOMENTÁŘ: Zájem o hypotéky roste. Jak je ovlivnilo zrušení daně a covid?

Hypoteční trh stále táhne. A to už od začátku roku, i navzdory prognózám. „Očekávám další snížení úrokových sazeb i podzimní kampaně bank,“ říká ve svém komentáři hypoteční analytička Partners Lucie Drásalová.

Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners | foto: archiv: Partners

Byť se úrokové sazby v prvních měsících letošního roku pohybovaly v průměru kolem 2,6 % p.a, byl o nové hypotéky zájem.

Tento trend pokračoval i v únoru a březnu. V těchto měsících nás však začala atakovat panika v souvislosti s covid - 19. V březnu již byl dopad velmi citelný. Zavřela se řada poboček, zaměstnanci bank zůstávali na home office nebo v karanténě. Stejně tak mnoho zprostředkovatelů i klientů, což začalo mít dopad do cashflow rodin.

Porovnejte si nabídku hypoték a ušetřete.

Česká národní banka na situaci reagovala opakovaným snížením úrokových sazeb, doporučením zrušit parametr DTI a DSTI a doporučila zvýšit maximální LTV až na 100 %. Banky šly ale často proti ČNB. Některé maximální LTV často snižovaly – dokonce až na maximum 60 %.

Proti doporučení ČNB jednaly banky také v oblasti úrokových sazeb, kdy naopak své sazby zvýšily. Některé dokonce poskytování úvěrů úplně pozastavily, a to v podstatě ze dne na den.

Covid naučil banky schvalovací proces řešit online

Kromě obrovské nejistoty co vlastně bude dál, bojovaly banky v tomto období především s procesem. Vlivem velké absence zaměstnanců na pobočkách se snažily celé schvalování co nejvíce zjednodušit a řešit online - na základě naskenovaných dokumentů, posílání poštou atd. Všichni se snažili zamezit kontaktu klientů, zprostředkovatelů a pracovníků bank.

Ze začátku byly proto lhůty delší než obvykle, časem si banky nový proces zažily a sjednávalo se zpravidla bez větších potíží. Banky, zprostředkovatelé i klienti začali ve velkém využívat různé online nástroje pro vzájemný kontakt. Spousta jednání tak probíhala přes různé videochaty typu Skype či Zoom. Všechny strany na tuto komunikaci přešly velmi rychle a řekla bych, že se tato cesta velmi osvědčila a beru to jako pozitivní zkušenost, které nás covid – 19 naučil ve velkém.

I v této době – březen, duben – jsme zaznamenali velký zájem o hypotéky a meziroční čísla rostla.

Meziroční čísla hypoték rostou

V květnu se již situace začala uklidňovat. Banky, zprostředkovatelé a klienti se začali více potkávat, proces se pomalu vrací do „předkovidového“ režimu. Banky upravují sazby, často dochází ke snížení, upravuje se také LTV.

Banky omezují či úplně ruší DTI a DSTI. Je najednou více prostoru pro úpravu metodik, a to především v oblasti scoringu bonity. Banky více zkoumají příjem, a to hlavně zdroj příjmu. Například zda příjem žadatele neplyne z oblasti, která byla epidemií výrazně zasažena. Největší problémy mají lidé ze segmentů cestovní ruch, umělecká činnost, ubytovací služby či gastronomie.

Banky se více zaměřují i na podnikatele, především OSVČ – ověřují si například, zda si daný podnikatel požádal po podporu od státu – pro banku to signalizuje, že jeho příjem je nebo bude ohrožen. Některé banky žadatelům podnikatelům připočítávají přirážky k úrokové sazbě.

V červnu je již situace klidná, vše se vrací do starých kolejí. Dochází ke snížení úrokových sazeb, v červnu se pohybují v průměru ve výši cca 2,3 % p.a. Meziročně trh poměrně citelně roste, v objemu nových hypoték o zhruba 25 %. Je to ale dáno i tím, že neustále rostou ceny nemovitostí, a tudíž roste i průměrná výše hypotéky a celkový objem.

Daleko objektivnější je ukazatel počtu nových smluv o hypotečním úvěru. I zde jsme zaznamenali za první pololetí meziroční nárůst, a to o více jak 7 %. Je tedy vidět, že zájem o hypotéky je stále veliký a tento trend by měl pokračovat po zbytek roku.

Očekávám snížení úroků i podzimní kampaně

Červenec a srpen jsou každoročně z pohledu obchodu jedny z nejslabších měsíců. Nejspíš se dočkáme dalšího snížení úrokových sazeb a očekávám, že ke konci prázdnin banky začnou připravovat různé kampaně (např. oblíbený odhad zdarma). Podzimní měsíce patří k obchodně nejsilnějším a banky se budou snažit využít září a říjen na maximum.

Tématem prvního pololetí 2020 byl i návrh na zrušení 4% daně z nabytí nemovitosti, který již schválila i Poslanecká sněmovna. Současně by se měl zachovat benefit odpočtů zaplacených úroků od základu daně, který ministerstvo financí chtělo zrušit. Poslaneckou sněmovnou prošel návrh na zachování tohoto benefitu, ale mělo by dojít ke snížení maximálně odečitatelné částky z 300 000 Kč na 150 000 Kč.

Zrušení daně by mělo být platné i zpětně. A to pro všechny, kteří nabyli nemovitost do osobního vlastnictví v prosinci 2019 nebo později. Pokud majitel nemovitosti již daň zaplatil, může si požádat o vrácení přeplatku, který mu nastane. Návrh zákona momentálně projednává Senát.

Zdá se tedy, že i přes obrovský zásah, kterým bezesporu byl a je covid – 19, bude rok 2020 poměrně silný. Alespoň první pololetí roku o tom svědčí.

Autor:
  • Nejčtenější

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

Průměrná sazba hypoték roste, nelítostně zamíří k hranici 3 %

Hypotéky dál zdražují. Průměrná úroková sazba vzrostla v srpnu o dalších devět bazických bodů na 2,32 % p.a. Objemy...

Služba státu má přesná pravidla. Co čeká ty, kteří zvolí služební poměr

Představa úředníků shrbených nad prací jako ve filmu Katakomby s Vlastou Burianem, kde už jen přítomnost nadřízeného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Veřejné služby? Za mnoho peněz málo muziky, říká ekonom Jan Urban

Velká část veřejných diskusí, především před volbami, se točí kolem daní. Někteří je považují za příliš vysoké, jiní za...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

HYPOTÉKA krok za krokem: na co se teď připravit a s čím počítat

Premium Jen málokdo má na svém účtu několik milionů korun, za které by si mohl koupit vlastní nemovitost. Hypotéka tak pro...

Konsolidace: místo více úvěrů jen jeden. A výhodněji

Jedna banka, jedny podmínky. A tím pádem jen jedna splátka v jeden den. To jsou hlavní devizy sloučení více půjček do...

Růst úrokových sazeb u hypoték zrychluje. Objemy pozvolna klesají

Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla v červenci o dalších deset bazických bodů na 2,23 % p. a. Růst sazeb tak...

Refinancování hypoték mimo výročí fixace dříve či později zdraží

Refinancování hypoték v Česku sílí každým měsícem. Důvodem jsou obavy z rostoucí inflace a zvyšování úroků u hypoték,...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...