Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. února 2023 Dobromila

KOMENTÁŘ: Zájem o hypotéky roste. Jak je ovlivnilo zrušení daně a covid?

Hypoteční trh stále táhne. A to už od začátku roku, i navzdory prognózám. „Očekávám další snížení úrokových sazeb i podzimní kampaně bank,“ říká ve svém komentáři hypoteční analytička Partners Lucie Drásalová.

Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners | foto: archiv: Partners

Byť se úrokové sazby v prvních měsících letošního roku pohybovaly v průměru kolem 2,6 % p.a, byl o nové hypotéky zájem.

Tento trend pokračoval i v únoru a březnu. V těchto měsících nás však začala atakovat panika v souvislosti s covid - 19. V březnu již byl dopad velmi citelný. Zavřela se řada poboček, zaměstnanci bank zůstávali na home office nebo v karanténě. Stejně tak mnoho zprostředkovatelů i klientů, což začalo mít dopad do cashflow rodin.

Porovnejte si nabídku hypoték a ušetřete.

Česká národní banka na situaci reagovala opakovaným snížením úrokových sazeb, doporučením zrušit parametr DTI a DSTI a doporučila zvýšit maximální LTV až na 100 %. Banky šly ale často proti ČNB. Některé maximální LTV často snižovaly – dokonce až na maximum 60 %.

Proti doporučení ČNB jednaly banky také v oblasti úrokových sazeb, kdy naopak své sazby zvýšily. Některé dokonce poskytování úvěrů úplně pozastavily, a to v podstatě ze dne na den.

Covid naučil banky schvalovací proces řešit online

Kromě obrovské nejistoty co vlastně bude dál, bojovaly banky v tomto období především s procesem. Vlivem velké absence zaměstnanců na pobočkách se snažily celé schvalování co nejvíce zjednodušit a řešit online - na základě naskenovaných dokumentů, posílání poštou atd. Všichni se snažili zamezit kontaktu klientů, zprostředkovatelů a pracovníků bank.

Ze začátku byly proto lhůty delší než obvykle, časem si banky nový proces zažily a sjednávalo se zpravidla bez větších potíží. Banky, zprostředkovatelé i klienti začali ve velkém využívat různé online nástroje pro vzájemný kontakt. Spousta jednání tak probíhala přes různé videochaty typu Skype či Zoom. Všechny strany na tuto komunikaci přešly velmi rychle a řekla bych, že se tato cesta velmi osvědčila a beru to jako pozitivní zkušenost, které nás covid – 19 naučil ve velkém.

I v této době – březen, duben – jsme zaznamenali velký zájem o hypotéky a meziroční čísla rostla.

Meziroční čísla hypoték rostou

V květnu se již situace začala uklidňovat. Banky, zprostředkovatelé a klienti se začali více potkávat, proces se pomalu vrací do „předkovidového“ režimu. Banky upravují sazby, často dochází ke snížení, upravuje se také LTV.

Banky omezují či úplně ruší DTI a DSTI. Je najednou více prostoru pro úpravu metodik, a to především v oblasti scoringu bonity. Banky více zkoumají příjem, a to hlavně zdroj příjmu. Například zda příjem žadatele neplyne z oblasti, která byla epidemií výrazně zasažena. Největší problémy mají lidé ze segmentů cestovní ruch, umělecká činnost, ubytovací služby či gastronomie.

Banky se více zaměřují i na podnikatele, především OSVČ – ověřují si například, zda si daný podnikatel požádal po podporu od státu – pro banku to signalizuje, že jeho příjem je nebo bude ohrožen. Některé banky žadatelům podnikatelům připočítávají přirážky k úrokové sazbě.

V červnu je již situace klidná, vše se vrací do starých kolejí. Dochází ke snížení úrokových sazeb, v červnu se pohybují v průměru ve výši cca 2,3 % p.a. Meziročně trh poměrně citelně roste, v objemu nových hypoték o zhruba 25 %. Je to ale dáno i tím, že neustále rostou ceny nemovitostí, a tudíž roste i průměrná výše hypotéky a celkový objem.

Daleko objektivnější je ukazatel počtu nových smluv o hypotečním úvěru. I zde jsme zaznamenali za první pololetí meziroční nárůst, a to o více jak 7 %. Je tedy vidět, že zájem o hypotéky je stále veliký a tento trend by měl pokračovat po zbytek roku.

Očekávám snížení úroků i podzimní kampaně

Červenec a srpen jsou každoročně z pohledu obchodu jedny z nejslabších měsíců. Nejspíš se dočkáme dalšího snížení úrokových sazeb a očekávám, že ke konci prázdnin banky začnou připravovat různé kampaně (např. oblíbený odhad zdarma). Podzimní měsíce patří k obchodně nejsilnějším a banky se budou snažit využít září a říjen na maximum.

Tématem prvního pololetí 2020 byl i návrh na zrušení 4% daně z nabytí nemovitosti, který již schválila i Poslanecká sněmovna. Současně by se měl zachovat benefit odpočtů zaplacených úroků od základu daně, který ministerstvo financí chtělo zrušit. Poslaneckou sněmovnou prošel návrh na zachování tohoto benefitu, ale mělo by dojít ke snížení maximálně odečitatelné částky z 300 000 Kč na 150 000 Kč.

Zrušení daně by mělo být platné i zpětně. A to pro všechny, kteří nabyli nemovitost do osobního vlastnictví v prosinci 2019 nebo později. Pokud majitel nemovitosti již daň zaplatil, může si požádat o vrácení přeplatku, který mu nastane. Návrh zákona momentálně projednává Senát.

Zdá se tedy, že i přes obrovský zásah, kterým bezesporu byl a je covid – 19, bude rok 2020 poměrně silný. Alespoň první pololetí roku o tom svědčí.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Termínované vklady jsou opět v kurzu. Zmapovali jsme ty nejlepší

Inflace je stále vysoká. Za celý rok 2022 dosáhla průměrné hodnoty 15,1 % a je tak nejvyšší od roku 1993. Češi v reakci...

Víte už, jak velkou penzi od státu dostanete? Aplikace IDA to spočítá

Česká správa sociálního zabezpečení přišla v létě 2021 s informativní důchodovou aplikací IDA, která umí lidem spočítat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za otevření dveří zaplatil 13 tisíc. Vše uhradí pojišťovna, tvrdil mu zámečník

Premium Ztratit klíče od bytu nebo si je doma zabouchnout je pěkná patálie. Zejména když je víkend nebo noc a nikdo jiný doma...

Tichá výpověď i vyhazov. Nové strategie v pracovní aréně

Do středu zájmu zaměstnanců i vedení se dostává motivace a šance v kariérním postupu. Jedna strana ji totiž může...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejde ráno vstát a dělat luxusní nábytek. Musíte k tomu vyzrát, říká designér

S manželkou milují cestování. I proto, že ty nejzásadnější věci důležité pro jejich podnikání v oblasti nábytkového...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Úrokové sazby u hypoték klesají další měsíc. Bude trend pokračovat?

Úrokové sazby hypoték dál klesají. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu za poslední měsíc opět...

Analytik: EU chystá směrnici o spotřebitelských úvěrech. Co čekat?

Evropská komise, Rada EU a Evropský parlament aktuálně ladí novou podobu směrnice o poskytování spotřebitelských úvěrů...

Hypoteční sazby stagnují, zdražování se promítá do dostupnosti bydlení

Hypoteční sazby zůstaly v prosinci prakticky beze změny. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu...

Slevové akce u hypoték končí, úrokové sazby opět rostou

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu po dvou měsících poklesu v listopadu opět vzrostla. Období...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...