Diskuse k článku

Hypotékám se daří dobře

Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU se oproti dubnu snížila o 0,11 procentního bodu a dosáhla dalšího nového historického minima 4,03 %. Sazby, pokud bereme v úvahu jejich průměrné hodnoty, klesají nepřetržitě již od října loňského roku. A jak je patrno ze strmé křivky, již od února je tento pokles velmi rychlý. Zároveň je však vidět, že se od té doby rychlost poklesu úrokových sazeb měsíc od měsíce snižuje. Zatímco během února se sazby snížily o 23 procentních bodů, v březnu o 16 procentních bodů, v dubnu o 13 a v květnu „již jen“ o 11 procentních bodů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Rosomak

výše úroků je silně zavádějící
podívejte se, kolik budou činit úroky po ukončení roční nebo tříleté fixace... Pod 4% nejdou...
0/0
20.6.2005 17:54

Admin_

Re: výše úroků je silně zavádějící
, Piš si, že ti tu slevu napálí zpátky i s "úrokama". Vědí, že málokdo vyplajzne další >1% a dá si obíhačku u konkurence.
0/0
20.6.2005 18:48

Jiri

Re: výše úroků je silně zavádějící
Nabidli mi  po prvnim roce ,kdy sem mel fixaci 2.89,takovou tu akcni nabidku,na dalsi rok 3.59,tak sem protestoval,chtel mluvit s nadrizenym,s vedoucim pobocky...nejdriv chteli namitku pisemne a pak mi navrhli,at to nepisu,pokud se dohodneme na 3.29...smlouvat,smlouvat,jako na trhu...
0/0
21.6.2005 0:01

XYZ

Re: Re: výše úroků je silně zavádějící
To se docela divím, pokud jdu na 1-letou fixaci, tak s vědomím, že po roce přecházím na novou sazbu podle stanovení banky, která může být horší nebo lepší než ta původní, záleží na aktuální ceně peněz v okamžiku změny sazby. Toto si banka neošetřila doslova ve smlouvě, že jste se dostali do fáze smlouvání ??  Divné. Šel bych určitě aspoň na pětiletou fixaci (možná i desetiletou - záleží jak dlouhý mám úvěr), roční je spíš takové to líbívé číslo do reklamy .....  Určit riziko pro mě (že sazby budou klesat, což u nás teď už snad moc nemá kam), ale i pro banku je ve fixaci vždy - o tom to je :-)
0/0
21.6.2005 13:02

LAMIREK

Dotaz na odpočet?
Možná je můj dotaz mimo mísu....budou pokračovat daňové odpočty z hypoték i příští rok když bude změna daní ? dle článku na idnes    "Všechny odečitatelné položky ze základu daně se navíc nahradí slevou na dani" ? to vypádá že ne :((((( nebo to špatně chápu???
0/0
20.6.2005 14:41

petr

Re: Dotaz na odpočet?
o tom ńení nikde ani zmínka. 
Nebo je zavádějící nadpis - tak jako již mnohokrát.
0/0
20.6.2005 14:43

XYZ

Re: Dotaz na odpočet?
zatím těžko jednoznačně říct, protože se neví jistě, jak budou daně vypadat, čí představa přesně zvítězí.. Tu větu bych chápal tak, že se odečitatelné položky na snížení daňového základu nahradí nominálním odpočtem nějaké částky přímo z vypočtené daně (takže se nebude už snižovat základ daně o odčitatelné položky , ale přímo vypočítaná daň bez odečitatelných položek). Jestli by to pak vycházelo pro člověka lépe záleží na tom, kolik by se odčítalo přímo z daně.
0/0
20.6.2005 16:45

Rudolf

Dobře tak!
Snížení úroků je pozitivní věc. Čím více vlastnického bydlení, tím dříve se vyřeší problém lichvářských pronajímatelů. Oni chtějí nehorázných 5 až 7 procent z tržní ceny ročně! Která investice, resp. finanční ústav dá v současné době takové úroky? Z pronajímatelů činžáků může být slušným lidem akorát na blití.
0/0
20.6.2005 8:34

XYZ

Re: Dobře tak!
A to ještě počkejte, až půjdou nájmy dál nahoru, což téměř s jistotou nastane. Evropská unie nám to dá tutově jako podmínku - výdaje na bydlení tam jsou vyšší než u nás, takže nějaké peníze z EU budou určitě vázány na uvolnění nájmů a nějaké sociální cítění půjde stranou. Ještě víc lidí začne asi uvažovat o přejití do svého, pokud dosáhnou na financování.... ?  Ale párat se s námi nebudou, záleží jen na čase.....
0/0
20.6.2005 16:53

Admin_

Re: Re: Dobře tak!
, Je vidět, že ze svého smrdutého chlívku nevidíte ani na konec ulice. Natož do EU. Nájemné v EU, například v Drážďanech a okolí, je nižší než tržní nájemné v Praze. A výhodou je, že "berou každýho". Nevýhodou (tedy pouze pro lidi zvláštního ražení) je, že toho kdo neplatí a nepatří přitom mezi sociální případy (invalidi....) vystěhují. Na rozdíl od místního prasečáku tak v rámci sociálního cítění nepřispívají ti chudší (tj. neodekretovaní) na luxus těch bohatších (tj. komunisty a podobnou svoločí odekretovaných). Ceny panelových bytů půjdou jednoznačně dolů, státní ingerence může maximálně pokles oddálit a prohloubit.
0/0
20.6.2005 19:01

T

Re: Re: Re: Dobře tak!
Jenže z Drážďan a okolí odcházejí lidé do "západní" části Německa za prací, je tam ohromné množství volných bytů, v některých částech jsou vylidněné celé ulice, takže proto asi "berou každýho" a cena nájmu není rozhodující. U nás ale najdeme také třeba v Mostě nebo Ústí nad Labem lokality, kde "berou každýho", jenže on tam každej nechce.
0/0
21.6.2005 7:45

XYZ

Re: Re: Re: Dobře tak!
Hele borče, z čeho jsi usoudil, jak já bydlím , že sem taháš zbytečně rádobyvtipné výpady ? Budeš asi z těch, co si myslí, že Praha = Česká republika a podle toho měříme všechno, co ?? Ale je tu i zbytek republiky, nejen Praha. Rozhodně bude pod vlivem EU tlak na uvolnění nájmů a silně pochybuji, že majitelé domů automaticky zvolí nižší cenu, než mají teď v rámci regulovaného nujmu. Jestli je trh dotlačí k nižší ceně , než je teď, je věc jiná. A taky cena bytu a výše nájmu jsou rozdílné věci.......  Nějaké sociální cítění s neplatiči bych moc nečekal, to souhlasím..... EU se s námi párat nebude. Chcete peníze ?? Tak bude tohle a tohle a komu se to nelíbí, má smůlu, hotovo, tečka, žádné výmluvy a pardony.......  Jestli máš opačný názor, klidně, já ti nic neberu ani nevnucuji.
0/0
21.6.2005 13:44

Admin_

Re: Dobře tak!
, Lichváři? Z těch 5-7% jim při investicích do údržby a zvelebování zbydou tak 2%. To i při momentálně extrémně nízkých sazbách je míň, než vynesou například státní pokladniční poukázky. Pokud si myslíte, že jsou majitelé vyděrači, nakupte si byty a pronajímejte je za 1-2% pořizovací ceny. Lidé vám utrhnou ruce a ještě "zbohatnete" :-)) PS: "slušný člověk" není synonymum pro asociální egoistické cynické hovado, kterým vy zjevně jste. Vám nevadí, že nějaký chudák kvůli vám nemá na nájem, vám nevadí, že matku s dítětem si kvůli přetrvávající regulaci nájemního vztahu (ne ceny) žádný pronajímatel do bytu nevezme. Hlavně, když každý měsíc smíte beztrestně někoho okrást o 5 tisíc.
0/0
20.6.2005 18:56

Uli

Re: Re: Dobře tak!
Vy jste prostě klasický arogantní šmejd.Samozřejmě že nově koupený byt nemohu pronajímat za 1-2% pořizovací ceny,ale domy vrácené v restituci,nebo koupené viz.J.D.Horsky v Děčíně (18 činžovních domů za 13 mil.korun!!!) jsou již dávno zaplacené a tudíž vybírat na nich 5-7% není nic jiného než lichva ať se to nějaký lidský odpad snaží odůvodnit jak chce.
0/0
21.6.2005 14:18

dj

Re: Dobře tak!
Tak to bude vzájemné, mně je zase na blití z tzv. "slušných lidí". Vem si "hypošku" za 4 % ( později ti to stejně zvednou tak na 5-6 % ), splácej ten balvan na krku 20 let, plať si pojištění a opravy a vůbec starej se o sebe sám a poznáš "vo co de". Jen nájemní parazit vlastnící pouze "vůdcův hlavní stan" si může myslet, že pronajímání bytů je bezpracný zisk a že někomu spadne do klína celý výtěžek nájmu. Dům je INVESTICE a je daleko horší než rozmarná ženská, která neustále něco chce.
0/0
20.6.2005 19:13

Pozorovatel

to se divím
Proč se o hypotékách píše prakticky každý den ? Má to sloužit jako prostředek pro oživení zájmu(placená reklama), nebo jako prostředek pro rozhýbání ekonomiky ? Zájem o nemovistosti pomalu, ale jistě opadá, také díky úrovni našich stavebních firem.
0/0
20.6.2005 8:10

Admin_

Re: to se divím
, Píše se o nich často, protože banky čekají v hypotékách ještě pár let silný růst (a obávají se většího propadu, který přijde po případné skutečné deregulaci nájemních vztahů). Z pohledu bank je u nás ideální situace, odekretovanci úspěšně zvyšují neefektivitu - ačkoli papírově chudí drží si nadměrné byty, které pak jiným chybějí. Tím zvyšují cenu nájmů na trhu. Lidé odkázaní na trh deformovaný umělým omezením nabídky pak musejí platit vyšší nájemné, než by bylo odpovídající. Takže pro zájemce se jeví často efektivnější byt koupit (většinou opravdu jen jeví). Banky očekávají zvyšování příjmů obyvatel, což by mělo znamenat minimalizaci rizika, že dlužník nezaplatí. Za pár let po deregulaci se díky zvýšení nabídky a stagnaci poptávky (Čechů nepřibývá) dost lidí zbaví obscedantní touhy po "vlastním" bytu a pak bude možná 5-10 let v hypotékách na byt mrtvo, přesně jako v bývalé NDR.
0/0
20.6.2005 19:12

brýle

Re: Re: to se divím
Nejvíc omezený jsi ty. Sundej si růžové brýle.
0/0
20.6.2005 19:30

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že stát stále přispívá až 2000 Kč/rok na stavební spoření?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz