Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

I vyšší splátka hypotéky má své řešení, říká odborník

Hypotéky zdražily a ČNB zpřísnila i podmínky pro jejich sjednávání. To mnohé domácnosti, které budou hypotéku nyní refinancovat, dostane do problémů. Podle ekonoma Jana Brejla, obchodního ředitele skupiny Partners je třeba na problémy reagovat včas.

ekonom Jan Brejl | foto: Partners

Hypotéky zdražují a i centrální banka zpřísnila podmínky pro jejich sjednávání lidem nad 36 let. Co říkají vaše statistiky o vývoji na hypoteční trhu?
Podle očekávání došlo k predikovanému ochlazení trhu. Za první dva měsíce letošního roku došlo k meziročnímu poklesu trhu o 30 procent. To však bylo ještě před navýšením základní úrokové sazby centrální banky na pět procent a před platností nových omezení pro poskytování hypoték. 

Nejpesimističtější odhady nyní hovoří o 50% meziročním propadu hypotečního trhu. Na druhé straně by i to znamenalo objem nových úvěrů přes 200 miliard korun, tedy na úrovni minulých let, které jsme také považovali za rekordní.

Velkým tématem je refinancování hypoték. Kdybyste měl vyjít opět z vašich statistik, kolika lidí se nyní týká refinancování hypoték?
Podle neoficiálních čísel dosáhl podíl refinancování v loňském roce až 40 procent nově poskytnutých hypoték. V letošním a příštím roce bude končit fixace hypotékám v objemu 250 miliard korun.

Vzhledem k rostoucím sazbám však významně poklesl zájem klientů o řešení refinancování úvěru v průběhu fixace úrokové sazby. Refinancování tedy řeší prakticky výhradně jen klienti, kterým končí fixace. Poptávka po refinancování klesla téměř o polovinu.

Máte za to, že domácnosti se na refinancování hypoték připravily a takzvaně si dopředně zafixovaly úvěr, když byly sazby ještě níž než současných 4,5 až 5,5 procenta?
Určitá část klientů této možnosti využila a až letos budou čerpat úvěr na refinancování se sazbami kolem dvou procent. Klienti, kteří tuto možnost podcenili, budou čelit nárůstu měsíčních splátek v řádu tisíců korun. Proto je dobré obrátit se na finančního poradce, který jim dokáže s jejich rozpočtem a alternativami na finančním trhu poradit.

Jan Brejl

  • Vystudoval Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy Univerzity v Brně.
  • Od roku 2020 je obchodním ředitelem ve finančně poradenské společnosti Partners.
  • Dříve působil v GE Money Bank (dnes MONETA Money Bank) na pozicích v oblasti retailového i úvěrového bankovnictví.

Na jak vysoký růst měsíční splátky u hypoték se mají lidé s hypotékou připravit?
Na průměrné hypotéce ve výši tří milionů korun při srovnání se stejným období, kdy se sazby pohybovaly kolem 2 procent, vzroste měsíční splátka přibližně o pět tisíc korun. Dnes se nabídkové sazby pohybují na úrovni 5,5 procenta.

Nakolik podle vás mohou zvýšené měsíční splátky u hypoték dostat část českých domácností spolu s dalším zdražováním do problémů?
Domácnosti dnes čelí cenovým šokům v oblasti energií, pohonných hmot, přidávají se potraviny a u klientů s refixovanou hypotékou dojde i k výraznému zvýšení nákladů na bydlení. Domácnosti, které hypotéku získaly již na hraně svých příjmů, se do problémů mohou dostat. Na druhou stranu platí, že se domácnosti zpravidla chovají racionálně a v případě ohrožení vlastního bydlení zredukují zbytné náklady.

Co byste doporučil těm domácnostem, které nezvládnou utáhnout vyšší hypotéku, aby udělaly?
V první řadě je nutné si projít veškeré náklady domácnosti a zamyslet se nad tím, co je možné postrádat, byť na přechodnou dobu. Dalším krokem je možnost prodlužení splatnosti hypotéky až na původní splatnost. V krajním případě je pak nutné zvážit prodej nemovitosti a nákup levnější či přesun do nájemního bydlení. Důležité je reagovat včas a nedostat se do situace, kdy nejsem schopen splácet a zavřu si tak cestu k dalším úvěrovým možnostem.

Skupina Partners byla jedna z prvních českých finančních firem, která se ostře vymezila proti ruské agresi na Ukrajině. Například jste okamžitě omezili spolupráci s ruskou Sberbank. Jak na své rozhodnutí hledíte s odstupem času? Šlo správné rozhodnutí?
O tom jsem přesvědčený. Kromě toho jsme okamžitě ukončili expozici našich fondů v rámci naší investiční společnosti Partners Invest a ukončili distribuci fondů třetích stran investujících v rámci Ruské federace. Také jsme hned spustili finanční a hmotnou podporu pro oběti neospravedlnitelné ruské agrese. 

Ruská Sberbank v Evropě zkrachovala. I u ní mají lidé sjednány hypotéky. Jak mají postupovat?
Klienti, kteří již splácejí hypoteční úvěr a v následujícím roce jim nekončí fixace úrokové sazby, by neměli dělat nic a dál řádně splácet. Předčasně splatit úvěr poskytnutý za výhodných podmínek by bylo nerozumné. Ti, kterým končí v následujících měsících fixace, nemohou počítat s tím, že jim bude prodloužena, je tak nutné se již nyní podívat po možnosti refinancování s dopředným čerpáním.

Co klienti, kteří s ruskou banku hypotéku akorát sjednali, případně jsou ve fázi jejího čerpání?
Klienti s podepsanými nevyčerpanými či rozčerpanými úvěry jsou ve velmi nepříjemné situaci. Tyto úvěry již nebude možné čerpat, respektive dočerpat, a tak musí ihned řešit alternativu. Kromě toho, že je čeká nový úvěr za podstatně vyšších úrokových sazeb, tak někteří vzhledem k přísnějším podmínkám poskytování hypoték a vyšším nárokům na bonitu, nový úvěr nemusí získat.

Jak je to v případě splácení spotřebitelských úvěrů u Sberbank? 
Komerční banka pouze vyplácí prostředky z garančního fondu, nepřebírá žádné pohledávky. Spotřebitelské úvěry klienti i nadále hradí Sberbank podle instrukcí, které jim banka zaslala.

Jak je to v případě ostatních finančních produktů, například termínovaných vkladů. Musejí lidé počkat, až jim je KB vyplatí, nebo je převedou ke KB či k jiné bance?
K převodu depozit či jiných produktů by došlo pouze v případě, že by Sberbank, respektive její portfolio odkoupila jiná banka. To se zatím vzhledem k vlastníkovi jeví jako málo pravděpodobné. Vklady jsou pak vypláceny prostřednictvím poboček Komerční banky až do celkové výše 100 tisíc euro, podle kurzu z 28. února 2022 tak jde o částku 2 499 500 korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mladí jsou při hledání práce náročnější a nebojí se říct si o vyšší platy

Červen je doba maturit a státnic, řada mladých lidí právě úspěšně ukončila své studium. Jaké mají šance na trhu práce,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do pedálů šlape čím dál více lidí. Jak ošetřit s tím spojená rizika?

Pohyb na kole je dnes masovým sportem. A výpravy na nich jednou z nejoblíbenějších víkendových i dovolenkových aktivit....

Chyba při potápění ji přišla draho. Pojišťovna nezaplatila léčbu za statisíce

Premium Pár skleniček v Itálii, kde je vůči alkoholu větší tolerance, vypadá nevinně, ale může vyústit ve finanční katastrofu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm z deseti pracujících lidí trápí nápor na psychiku

Poslední dva roky daly zaměstnancům zabrat. Ke „klasickým“ pracovním problémům s náročnými šéfy, nesmyslnou náplní...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Hypotéky za méně než 5 % brzy skončí, řada lidí na ně vůbec nedosáhne

Průměrná nabídková sazba hypoték zatím nepřekročila 5% hranici. Co není, ale brzy přijde. Česká národní banka opět...

Refinancování hypoték hrozí problémem pro nejednu domácnost

Letošní úrokové sazby u hypoték vážně ohrožují domácnosti s blížícím se koncem fixace. Nově vyměřené měsíční splátky...

Vlastní bydlení bude ještě nedostupnější, říká odborník na hypotéky

Hypotéky zdražují a od dubna pro jejich poskytování platí přísnější podmínky. Jak to ovlivní situaci na trhu, budou...

Program na bydlení pro mladé dává vyšší úvěry. Má ale jen 108 milionů

Státem podporované úvěry na pořízení vlastního bydlení spravované Státním fondem podpory investic přinášejí lidem do 40...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Sex máme, říká Honza Dědek a jeho přítelkyně. Promluvili o svatbě i dětech

Moderátor a hudební publicista Honza Dědek (50) přizval k rozhovoru pro iDNES.cz i svou partnerku Terezu, se kterou se...