Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 9. srpna 2022 Roman

I vyšší splátka hypotéky má své řešení, říká odborník

Hypotéky zdražily a ČNB zpřísnila i podmínky pro jejich sjednávání. To mnohé domácnosti, které budou hypotéku nyní refinancovat, dostane do problémů. Podle ekonoma Jana Brejla, obchodního ředitele skupiny Partners je třeba na problémy reagovat včas.

ekonom Jan Brejl | foto: Partners

Hypotéky zdražují a i centrální banka zpřísnila podmínky pro jejich sjednávání lidem nad 36 let. Co říkají vaše statistiky o vývoji na hypoteční trhu?
Podle očekávání došlo k predikovanému ochlazení trhu. Za první dva měsíce letošního roku došlo k meziročnímu poklesu trhu o 30 procent. To však bylo ještě před navýšením základní úrokové sazby centrální banky na pět procent a před platností nových omezení pro poskytování hypoték. 

Nejpesimističtější odhady nyní hovoří o 50% meziročním propadu hypotečního trhu. Na druhé straně by i to znamenalo objem nových úvěrů přes 200 miliard korun, tedy na úrovni minulých let, které jsme také považovali za rekordní.

Velkým tématem je refinancování hypoték. Kdybyste měl vyjít opět z vašich statistik, kolika lidí se nyní týká refinancování hypoték?
Podle neoficiálních čísel dosáhl podíl refinancování v loňském roce až 40 procent nově poskytnutých hypoték. V letošním a příštím roce bude končit fixace hypotékám v objemu 250 miliard korun.

Vzhledem k rostoucím sazbám však významně poklesl zájem klientů o řešení refinancování úvěru v průběhu fixace úrokové sazby. Refinancování tedy řeší prakticky výhradně jen klienti, kterým končí fixace. Poptávka po refinancování klesla téměř o polovinu.

Máte za to, že domácnosti se na refinancování hypoték připravily a takzvaně si dopředně zafixovaly úvěr, když byly sazby ještě níž než současných 4,5 až 5,5 procenta?
Určitá část klientů této možnosti využila a až letos budou čerpat úvěr na refinancování se sazbami kolem dvou procent. Klienti, kteří tuto možnost podcenili, budou čelit nárůstu měsíčních splátek v řádu tisíců korun. Proto je dobré obrátit se na finančního poradce, který jim dokáže s jejich rozpočtem a alternativami na finančním trhu poradit.

Jan Brejl

  • Vystudoval Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy Univerzity v Brně.
  • Od roku 2020 je obchodním ředitelem ve finančně poradenské společnosti Partners.
  • Dříve působil v GE Money Bank (dnes MONETA Money Bank) na pozicích v oblasti retailového i úvěrového bankovnictví.

Na jak vysoký růst měsíční splátky u hypoték se mají lidé s hypotékou připravit?
Na průměrné hypotéce ve výši tří milionů korun při srovnání se stejným období, kdy se sazby pohybovaly kolem 2 procent, vzroste měsíční splátka přibližně o pět tisíc korun. Dnes se nabídkové sazby pohybují na úrovni 5,5 procenta.

Nakolik podle vás mohou zvýšené měsíční splátky u hypoték dostat část českých domácností spolu s dalším zdražováním do problémů?
Domácnosti dnes čelí cenovým šokům v oblasti energií, pohonných hmot, přidávají se potraviny a u klientů s refixovanou hypotékou dojde i k výraznému zvýšení nákladů na bydlení. Domácnosti, které hypotéku získaly již na hraně svých příjmů, se do problémů mohou dostat. Na druhou stranu platí, že se domácnosti zpravidla chovají racionálně a v případě ohrožení vlastního bydlení zredukují zbytné náklady.

Co byste doporučil těm domácnostem, které nezvládnou utáhnout vyšší hypotéku, aby udělaly?
V první řadě je nutné si projít veškeré náklady domácnosti a zamyslet se nad tím, co je možné postrádat, byť na přechodnou dobu. Dalším krokem je možnost prodlužení splatnosti hypotéky až na původní splatnost. V krajním případě je pak nutné zvážit prodej nemovitosti a nákup levnější či přesun do nájemního bydlení. Důležité je reagovat včas a nedostat se do situace, kdy nejsem schopen splácet a zavřu si tak cestu k dalším úvěrovým možnostem.

Skupina Partners byla jedna z prvních českých finančních firem, která se ostře vymezila proti ruské agresi na Ukrajině. Například jste okamžitě omezili spolupráci s ruskou Sberbank. Jak na své rozhodnutí hledíte s odstupem času? Šlo správné rozhodnutí?
O tom jsem přesvědčený. Kromě toho jsme okamžitě ukončili expozici našich fondů v rámci naší investiční společnosti Partners Invest a ukončili distribuci fondů třetích stran investujících v rámci Ruské federace. Také jsme hned spustili finanční a hmotnou podporu pro oběti neospravedlnitelné ruské agrese. 

Ruská Sberbank v Evropě zkrachovala. I u ní mají lidé sjednány hypotéky. Jak mají postupovat?
Klienti, kteří již splácejí hypoteční úvěr a v následujícím roce jim nekončí fixace úrokové sazby, by neměli dělat nic a dál řádně splácet. Předčasně splatit úvěr poskytnutý za výhodných podmínek by bylo nerozumné. Ti, kterým končí v následujících měsících fixace, nemohou počítat s tím, že jim bude prodloužena, je tak nutné se již nyní podívat po možnosti refinancování s dopředným čerpáním.

Co klienti, kteří s ruskou banku hypotéku akorát sjednali, případně jsou ve fázi jejího čerpání?
Klienti s podepsanými nevyčerpanými či rozčerpanými úvěry jsou ve velmi nepříjemné situaci. Tyto úvěry již nebude možné čerpat, respektive dočerpat, a tak musí ihned řešit alternativu. Kromě toho, že je čeká nový úvěr za podstatně vyšších úrokových sazeb, tak někteří vzhledem k přísnějším podmínkám poskytování hypoték a vyšším nárokům na bonitu, nový úvěr nemusí získat.

Jak je to v případě splácení spotřebitelských úvěrů u Sberbank? 
Komerční banka pouze vyplácí prostředky z garančního fondu, nepřebírá žádné pohledávky. Spotřebitelské úvěry klienti i nadále hradí Sberbank podle instrukcí, které jim banka zaslala.

Jak je to v případě ostatních finančních produktů, například termínovaných vkladů. Musejí lidé počkat, až jim je KB vyplatí, nebo je převedou ke KB či k jiné bance?
K převodu depozit či jiných produktů by došlo pouze v případě, že by Sberbank, respektive její portfolio odkoupila jiná banka. To se zatím vzhledem k vlastníkovi jeví jako málo pravděpodobné. Vklady jsou pak vypláceny prostřednictvím poboček Komerční banky až do celkové výše 100 tisíc euro, podle kurzu z 28. února 2022 tak jde o částku 2 499 500 korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Odborníci varují před ukončováním penzijního spoření kvůli inflaci

Rostoucí úrokové sazby ze strany České národní banky přiměly nejednu komerční banku zvýšit úroky na spořicích účtech i...

Domácnosti mají podle odborníků revidovat své rozpočty hned teď

Vyšší šanci zvládnout aktuální zdražování mají ty domácnosti, které ho vezmou na vědomí. To mimo jiné značí revizi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Od denáru ke koruně. Jak dobře znáte historii naší měny?

Víte, jak se jmenovaly naše první mince? Nebo co byly bankocetle? Ověřte si své znalosti o české měně v kvízu, který...

Osobní inflace nejzatíženějších důchodců vzrostla na drtivých 33 procent

Inflace vyšplhala na dvojciferné číslo, ceny meziročně stouply o 17,2 %. Všichni důchodci proto dostali v červnu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvyšování cen energií ohrožuje existenci SVJ. Jak na dlužníky, radí advokát

Před topnou sezónou by si majitelé bytů měli upravit výši záloh na vodu a vytápění. „V opačném případě může být...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Lidé investující do akcií tyto cenné papíry přímo nevlastní. Proč?

Investování na finančních trzích se řídí mnoha pravidly. Zdaleka nejde jen o dodržení investičních strategií, důležité...

Hypoteční sazby jsou rekordní. Měsíční splátky se výrazně prodražují

Růst hypotečních sazeb v červenci opět zrychlil. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu...

Rady a tipy, jak si zvýšit šanci na získání hypotéky a bydlení

Premium Rychle rostoucí úrokové sazby hypoték i nová přísnější pravidla pro jejich poskytování, která začala platit od dubna....

Sazby hypoték začínají stagnovat. Co bude následovat?

Bankovní rada ČNB zastavila růst úrokových sazeb hypoték. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...