V lednu úrokové sazby hypoték podle Swiss Life Hypoindexu přitom zaznamenaly poměrně výrazné snížení o necelou desetinu procentního bodu. Index se však stále drží nad úrovní 5 procent.
„Úrokové sazby sice během roku 2024 průběžně klesaly, ale byl to pokles pohříchu pomalý. Za celý rok asi 0,7 procentního bodu. V tomto ohledu jsem osobně měl očekávání o něco větší,“ hodnotí loňský rok David Eim, místopředsedu představenstva společnosti Gepard Finance.
Na financování bydlení úvěry za 305 miliard korun
Úvěry na bydlení i přes nižší pokles úrokových sazeb loni meziročně silně vzrostly. Banky a stavební spořitelny poskytly v roce 2024 úvěry na bydlení za 305 miliard korun, což je o 135 miliard více než v roce 2023.
„Trh s bydlením má za sebou úspěšný rok. Česká ekonomika se odrazila ode dna a zaměstnancům opět rostou reálné mzdy. Zájem kupujících podpořil pokles průměrných úrokových sazeb hypoték, odložená poptávka a obnovený růst cen nemovitostí. Lidé mají opět chuť bydlet ve vlastním,“ komentuje loňský vývoj na hypotečním trhu Martin Vašek, generální ředitel a předseda představenstva ČSOB Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.
Celkový objem hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření by se mohl podle odborníků v roce 2025 pohybovat kolem hodnoty 349 miliard korun. „Pokud se nestane v ekonomice nic neočekávaného, tak by se mohly sazby hypoték pro klienty dále snižovat. Hypotéky se ovšem financují zejména z víceletých zdrojů, jejichž sazby jsou pod vlivem vývoje hlavních světových ekonomik, jako jsou USA nebo eurozóna,“ dodává Miroslav Zetek, místopředseda představenstva ČSOB Hypoteční banky.
Jaký lze očekávat vývoj úrokových sazeb
„V prvních měsících letošního roku čekám snížení sazeb v rozsahu několika málo desetin procenta, které bude spojené s tradičním jarním rozjezdem hypotečního trhu. Nicméně s ohledem na přetrvávající inflační tlaky v ekonomice, lze po zbytek roku očekávat pouze velmi pozvolné snižování sazeb,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select.
Podobně vidí vývoj úrokových sazeb i David Eim: „Nezdá se, že by úrokové sazby měly v nadcházejících měsících nějak pozitivně překvapit. Všeobecně se očekává stagnace a aktuálně si dovedu představit, že u některých bank můžeme slyšet snad i o nějakém drobném zdražení.“
Hypoteční sazby v roce 2025 budou velmi pravděpodobně klesat. „Hypoteční sazby budou klesat pomaleji, než by si přáli Češi, kteří hledají nové bydlení. Hlavním důvodem, proč nelze počítat s razantnějším poklesem úrokových sazeb, je inflace, která ještě úplně neodezněla. V ekonomice stále přetrvávají obavy, zda ji bude možné držet na uzdě. ČNB počítá pro rok 2025 s inflací na úrovni 2,6 %, přičemž její cíl je 2 %,“ upozorňuje Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.
Pokud se uvedené predikce naplní, dojde spolu se snížením měsíčních splátek u hypoték i k dalšímu zvýšení zájmu o tyto úvěry na bydlení. „To jistě potěší bankovní instituce, ale už méně zájemce o koupi nemovitostí. Takové zvýšení zájmu totiž vede ke zdražování nemovitostí. A při pohledu na ceny na realitním trhu, které musí zájemci o nové bydlení platit již dnes, to není nijak příjemná zpráva,“ poznamenává Jiří Sýkora.
Průměrná nabídková sazba je 5,13 % p. a.
K 6. lednu 2025 byla průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu na hodnotě 5,13 %. V prosinci 2024 byla na úrovni 5,22 %. Během jednoho měsíce tedy klesla o devět bazických bodů, což lze vzhledem k loňskému vývoji považovat za poměrně výrazné snížení.
Hlavní zásluhu na tomto poklesu mají tři největší banky – Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. Ty se na sklonku loňského roku rozhodly výrazně snížit úrokové sazby hypotečních úvěrů, podobně jako to už dříve udělaly některé menší konkurenční banky. Komerční banka k úpravě sazeb přistoupila těsně před vánočními svátky, kdy začala nabízet hypotéky se sazbou od 4,79 % p.a. u fixací na dva a tři roky.
Měsíční splátka klesla pod 21 tisíc korun
Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti (LTV) při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,13 % p. a. činila v lednu 20 730 korun. Ve srovnání s předchozím rokem tak klesla přibližně o tisíc korun.
Fixace | Do 80 % LTV | Nad 80 % LTV |
---|---|---|
1 rok | 5,14 | 5,51 |
3 roky | 4,83 | 5,22 |
5 let | 5,07 | 5,45 |
10 let | 5,49 | 5,85 |
zdroj: Swiss Life Hypoindex; LTV (Loan to Value) – je procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti |
Sazby hypotečních úvěrů se kromě tříleté fixace u LTV do 80 procent drží nadále nad úrovní pěti procent. Nejvyšší sazby jsou aktuálně u LTV nad 80 procent u desetileté fixace (5,85 procenta) a jednoleté fixace (5,51 procenta).
Většina klientů v očekávání budoucích výhodnějších sazeb nyní volí fixaci hypoték na tři roky a níže. „Takových je kolem 95 procent, zatímco ještě do roku 2022 mělo devět z deseti klientů fixaci na pět a více let. Český nemovitostní trh tak zaznamenal patrný odliv od dlouhodobých fixací,“ poznamenává Martin Vašek.
Banky se pomalu připravují na každoroční jarní oživení hypotečního trhu. Lze proto očekávat, že v nejbližších měsících sazby ještě mírně klesnou. Nicméně vzhledem k prosincovému rozhodnutí ČNB ponechat sazby na současné úrovni k dramatickému snižování hypotečních sazeb nejspíš nedojde. Tato předpověď odborníků platí nejen pro začátek letošního roku, ale pravděpodobně i pro celý rok 2025.
„Dá se předpokládat, že sazby hypoték se budou pozvolna přibližovat hranici 4 %. S tímto snižováním sazeb však přichází i růst cen nemovitostí, a proto dlouhodobější čekání na výrazně nižší sazby ze strany kupců nedává příliš smysl,“ uzavírá Jiří Sýkora.