Hypotéka naopak: nejdříve peníze, pak nemovitost

aktualizováno 
Chcete-li znát výši hypotéky, ještě než začnete vybírat nemovitost, požádejte banku o hypotéku naopak nebo o úvěrový příslib. Banka vám na základě vašich příjmů po dobu několika měsíců garantuje výši úvěru a mnohdy i úrokovou sazbu. Vy budete mít jistotu, že o vybranou nemovitost ani složenou zálohu nepřijdete.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vybrali jste si nemovitost, složili jste prodávajícímu nevratnou rezervační zálohu a jdete si do banky vyřídit hypotéku. Nepředpokládáte, že by vám banka požadovanou výši neposkytla, vždyť jste si ji předběžně spočítali na hypoteční kalkulačce. Bohužel realita je jiná, banka vám sice půjčí, ale méně. Na hypotéku, kterou jste vy chtěli, nejste dostatečně bonitní.

Následky rozhodnutí banky jsou pro vás více než nepříjemné, přišli jste o "vysněnou" a dlouho hledanou nemovitost a peníze, které jste složili jako zálohu, vám už nikdo nevrátí.

K této situaci by však nemuselo vůbec dojít, kdybyste využili nabídky některých bank a kdybyste ještě před začátkem hledání nového bydlení znali své finanční možnosti. 

Výši úvěru můžete znát ještě před nalezením nemovitosti

Několik tuzemských bank vám, kteří chcete ještě před hledáním nemovitosti znát obnos, se kterým budete moci disponovat, vychází vstříc a poskytne vám speciální hypotéku nebo tzv. úvěrový příslib. Máte tak v ruce písemnou smlouvu s maximálním rámcem peněz, které můžete použít. Smlouva je ze strany banky závazná.

Nyní je na vás, abyste po dobu několika měsíců nalezli vhodnou nemovitost a celý proces hypotéky doplnili o vhodný objekt zástavy. Ke konečnému čerpání peněz pak může dojít až po kompletním schválení úvěru, tedy v okamžiku, kdy je prověřen účel úvěru a objekt zástavy.

Hypotéka naopak nebo závazný úvěrový příslib vám dávají jistotu, že můžete bez obav složit zálohu a po umožnění čerpání hypotéky zaplatit kupní cenu.

proces hypotéky naopak

1. Klient požádá o hypotéku bez vybrané nemovitosti.
2. Bance doloží pouze podklady ke svým příjmům a výdajům.
3. Banka posoudí klientovu bonitu a předloží mu k podpisu smlouvu se schváleným maximálním úvěrovým rámcem.
4. Klient má 6 - 12 měsíců na vyhledání nemovitosti.
5. Po nalezení vhodné nemovitosti klient bance předloží standardní dokumenty k nemovitosti (např. ocenění, výpis z katastru, kupní smlouvu).
6. Banka umožní klientovi vyčerpat peníze z poskytnuté hypotéky.

Smlouvu vám banka připraví podle příjmů

Protože ještě nemáte vybranou nemovitost, kterou budete za hypotéku ručit, banka od vás bude požadovat pouze doklady totožnosti a doklady, kterými prokážete své příjmy (např. potvrzení o příjmech, daňové přiznání, výpis z bankovního účtu apod.). Po nalezení vhodné nemovitosti bance předáte veškeré požadované dokumenty k nemovitosti.

Speciální hypotéku mohou klienti uzavřít u České spořitelny, GE Money Bank, Komerční banky a Raiffeisenbank. Hypoteční banka, Volksbank a Wűstenrot klientům poskytnou tzv. úvěrový příslib, ve kterém po určitou dobu garantují klientovi možnou výši úvěru.

Česká spořitelna
Službu "Bez vybrané nemovitosti", díky níž klient může získat hypotéku i bez konkrétní nemovitosti, si můžete sjednat v rámci Ideální hypotéky. "Smlouvu o hypotéce s klientem uzavřeme na základě ústně sdělených informací a bez nemovitosti. Veškeré podklady dodá klient až před čerpáním hypotéky a poté, co si své bydlení v klidu vybere," upřesnila Pavla Langová z tiskového centra České spořitelny.

Na hledání nemovitosti máte 12 měsíců. Za službu "Bez vybrané nemovitosti" zaplatíte jednorázový poplatek 1 999 korun. Banka vám výši úrokové sazby, na které se s ní domluvíte, garantuje po 30 dní od podpisu úvěrové smlouvy.

GE Money Bank
Banka poskytne klientovi peníze ještě před nalezením konkrétní nemovitosti prostřednictvím HypoExpresu. Úrokovou sazbu vám garantuje jeden měsíc a schválenou výši úvěru po dobu devíti měsíců. Za rezervaci peněz až do doby, kdy vám je schválena hypotéka, zaplatíte měsíčně 500 korun.

Banka Produkt/služba Poplatek
(v Kč)
Garance úrokové sazby Garance výše úvěru
Česká spořitelna Služba "Bez vybrané nemovitosti" u Ideální hypotéky 1 999 30 dní 12 měsíců
GE Money Bank HypoExpres 500 měsíčně za rezervaci peněz 1 měsíc 9 měsíců
Komerční banka  Hypotéka Dopředu Dozadu 11 000 za garanci úrokové sazby až 9 měsíců 6 - 9 měsíců
Raiffeisenbank  Hypotéka Naruby 0 * 6 měsíců**
Hypoteční banka  Hypoteční příslib (Potvrzení bonity) 0 3 měsíce
Volksbank  Závazný úvěrový příslib 0 14 dní 3 měsíce 
Wűstenrot hypoteční banka  Příslib úvěru 500  3 měsíce 

Zdroj: banky
Poznámka: *platí po dobu, kterou si klient zvolí (1-15 let), **doba na vybrání nemovitosti, HÚ dále pokračuje

Komerční banka
V rámci produktu Hypotéka Dopředu Dozadu můžete mít u Hypotéky Dopředu od banky schválenou hypotéku ještě před výběrem nemovitosti. Veškeré sjednané podmínky včetně výše úvěru a úrokové sazby vám banka garantuje po dobu devíti měsíců. Za garanci úrokové sazby však zaplatíte 11 tisíc korun.

Raiffeisenbank
Hypotéku Naruby nabízí banka klientům, kteří chtějí mít jistotu celého finančního krytí hypotéky. Po podpisu smlouvy máte šest měsíců na nalezení vhodné nemovitosti. Za sjednání úvěru banka nic neúčtuje. Úroková sazba, kterou si klient vybere, mu platí po dobu, kterou si zvolil, tedy 1 - 15 let.

Hypoteční banka
Banka klientovi nabízí Hypoteční příslib (Potvrzení bonity). "Jde o prohlášení Hypoteční banky, kterým na základě údajů získaných od klienta banka informuje třetí stranu (realitní kanceláře, stavební firmy apod.) o možné výši hypotečního úvěru pro jeho držitele," dodává mluvčí Pavla Hávová. Platnost Hypotečního příslibu je stanovena na tři měsíce.

Volksbank
Zájemce o hypotéku může od banky získat "Závazný úvěrový příslib" s uvedením konkrétních parametrů následného hypotečního úvěru. Má platnost tři měsíce od data vydání a zároveň vám v něm garantují úrokovou sazbu po dobu 14 dní.

Wűstenrot hypoteční banka
Příslibem úvěru řeší banka situaci, kdy klient potřebuje znát výši obnosu, se kterým by mohl případně manipulovat. Po dobu platnosti příslibu, 3 měsíce, vám banka garantuje domluvenou úrokovou sazbu. Za příslib zaplatíte poplatek 500 korun.

Co se stane, pokud nemovitost nenajdete včas

Banky se domnívají, že doba, kterou klientům na nalezení nemovitosti poskytují, je dostatečná. Nicméně může dojít k situaci, kdy vám stačit nebude. Vzhledem k tomu, že k čerpání hypotéky dochází až po konečném schválení (tedy až bance předáte i doklady k nemovitosti), nemusíte bance vracet žádné peníze, protože jste žádné dosud nedostali. Banka vám pouze poskytla závazný úvěrový příslib.

Banky tuto situaci s klienty řeší individuálně. Může dojít k zaniknutí příslibu úvěru, případně se s klientem domluví na prodloužení doby na hledání nemovitosti. Klient však přijde o poplatek, který zaplatil například za garanci úrokové sazby.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Perličky z české úvěrové historie: útrapy žadatelů, výdělky v bankách

Kolik se vydělávalo v bankách - od ředitele po úředního sluhu.

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je závazek na řadu let. Víte však, jak dlouhá je u nás historie hypoték, s...

Desítky tisíc lidí budou refinancovat hypotéku. Jaké mají možnosti

Ilustrační snímek

Letos vyprší mnoha klientům bank fixace u hypoték. Týká se to zejména těch, kteří si v roce 2014 sjednali hypotéku s...

V klasických penzijních fondech lidé prodělají, upozorňuje analytik

Petr Borkovec

Podle Petra Borkovce, zakladatele finanční skupiny Partners, dojde letos k propadům na hypotečním trhu a naopak dalšímu...

17.07.2019 Věk rodičů v Jihomoravském kraji v roce 2018

17.07.2019 Věk rodičů v Jihomoravském kraji v roce 2018

Kurzy.cz Průměrný věk matek dětí narozených v Jihomoravském kraji v roce 2018 překročil hranici 31 l...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ C++ PRO WINDOWS

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 45 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz