Pořiďte si nemovitost k pronájmu. Banky nabízejí speciální hypotéky

aktualizováno 
Současné nízké ceny bytů a úrokové sazby hypoték na historických minimech představují nejlepší kombinaci pro pořízení nemovitosti. Pokud už bydlíte ve vlastním a máte volnou hotovost, není od věci investovat do bytu určeného k pronájmu.
Nájemné z pronajatého bytu vám může pokrýt splátky hypotéky. Ilustrační snímek.

Nájemné z pronajatého bytu vám může pokrýt splátky hypotéky. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Příjmy z pronájmu vám pak pomohou hypotéku splácet. S tím počítají i banky, které při posuzování klientovy žádosti o hypotéku kladou důraz i na budoucí příjmy, které budou plynout z pronájmu kupované nemovitosti.

Ovšem tyto příjmy musíte bance prokázat dopředu. Nestačí, že jí sdělíte svůj úmysl byt pronajímat, musíte zároveň předložit buď již uzavřenou smlouvu s nájemníkem, nebo smlouvu o smlouvě budoucí nájemní, nebo doložit příjmy z pronájmu v daňovém přiznání.

O hypotéky na pronájem je zájem

Zapamatujte si

  • Pokud financujete hypotékou nemovitost, kterou pronajímáte, nemůžete si odečítat úroky z hypotečního úvěru od základu daně z příjmů.
  • Zákon o daních z příjmů totiž uvádí, že od základu daně je možné odečíst úroky zaplacené ve zdaňovacím období z úvěru na bydlení, jen pokud byl úvěr byl použit na řešení vlastních bytových potřeb.

Podle vyjádření bank mají klienti o hypotéky, kterými investují nákup nemovitosti k pronájmu, zájem. Například Markéta Dvořáčková z Equa bank zmiňuje, že zhruba 15 procent všech poskytnutých účelových hypoték je k budoucímu pronájmu. Zájem potvrzují i zástupci dalších bank, například Komerční banky, Volksbank či Wüstenrot.

Financovat nemovitost k pronájmu můžete jak standardní hypotékou, tak speciálním hypotečním produktem určeným právě pro tento účel. Tyto speciální hypotéky na investice, které má v nabídce jen několik bank, se od standardních hypoték určených na financování vlastního bydlení, téměř neliší.

Jak čerpání, tak splácení se řídí shodnými pravidly jako u ostatních účelových hypoték. Stejně tak i do zástavy musíte poskytnout pořizovanou nemovitost nebo jinou nemovitost na území České republiky.

Speciální hypotéky na investice s kratší splatností

Pokud budete chtít čerpat hypotéku na investici, musíte mít už něco naspořeno. Banky vám půjčí peníze jen do 70 procent (například Wüstenrot) až 90 procent (například Volksbank) hodnoty zástavy.

Některé banky výši hypotéky limitují i maximální částkou. Zatímco například Česká spořitelna a Komerční banka poskytnou hypotéku maximálně do 20 milionů korun, u Volksbank si můžete na investici standardně půjčit jen sedm milionů korun.

Nabídka hypoték na investice
BankaProduktÚroková sazba (pro fixace: rok, 3 roky, 5 let)Výše úvěru k hodnotě zástavy
Česká spořitelnaBusiness hypotékaindividuální, mírně vyšší než u hypoték na vlastní bydleníbanka neuvedla, max. výše úvěru 20 milionů korun
Hypoteční bankaHypotéka na pronájem (1)4,69 %, 3,99 %, 3,99 % (2)do 85 %
Komerční bankaInvestiční hypotékaod 4,09 %, 2,99 %, 3,09 %do 85 %, max. 20 milionů korun
LBBW BankIQ Hypotéka na pronájemod 3,59 %, 2,99 %, 2,73 %banka neuvedla, max. výše úvěru 12,5 milionu korun u fixní sazby nebo 10 milionů korun u pohyblivé sazby
Poštovní spořitelnaEra hypotéka se službou Hypotéka na pronájem4,69 %, 3,99 %, 3,99 % (2)do 85 %
UniCredit BankNerezidenční hypoteční púvěrpro všechny tři fixace 2,99 % (3)do 70 %
VolksbankHypotéka bez starostí neresidenční5,09 %, 4,69 %, 4,39 %do 90 %, max. výše úvěru do 7 milionů korun (4)
WüstenrotHypotéka na pronájemroční fixaci úrokové sazby neposkytují, 4,14 %, 4,29 %do 70 %
Zdroj: banky; Poznámky: (1) určena k financování dvou a více nemovitostí jednou smlouvou; (2) fixace pro hodnotu zástavy 85 %, hodnota zástavy 70 %: 4,49 %, 3,79 %, 3,79 %; (3) od 3 milionů korun a výše úroková sazba pro všechny tři fixace 2,89 %); (4) v individuálních případech až 1 milion eur

Ještě s jedním omezením je třeba počítat. Ne všechny banky vám umožní využít maximální dobu splácení, kterou mají nastavenu u standardních hypoték. Například Česká spořitelna a UniCredit Bank požadují splacení hypotéky do 15 let (standardně až 30 let), Volksbank má nastavenu maximální dobu splatnosti na 20 let (30 let) a Hypoteční banka společně s Poštovní spořitelnou vyžadují splacení hypoték na pronájem nejpozději do 25 let (standardní splatnost je až 40 let).

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz