Ručil synovi u hypotéky. Teď bydlí v pronájmu ve škole

aktualizováno 
Jaroslav z Plzně brzy ovdověl. Zůstal sám na péči a výchovu syna, kterému v té době bylo 14 let. Snažil se mu vynahradit ztrátu matky tím, že mu nic neodepřel. Syn se po maturitě osamostatnil, přestěhoval do Prahy a pak chtěl po otci, aby mu pomohl s hypotékou.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Představil mi i svoji přítelkyni a oznámili mi, že čekají rodinu, a tak by si chtěli koupit vlastní byt v Praze,“ vzpomíná Jaroslav na dobu před pěti lety. Dodává, že měl z novinek velkou radost. To ale ještě netušil, co po něm bude jeho syn chtít.

„Slušně mě požádali, jestli bych jim s tou hypotékou nepomohl. Nabídl jsem jim peníze, měl jsem našetřeno kolem 170 tisíc korun, což bylo ale málo,“ říká.

Syn, který měl již vyhlídnutý pražský byt, si chtěl půjčit necelé čtyři miliony. Banka ho ovšem odmítla, protože neměl našetřené žádné peníze. Problém byl i s jeho příjmem, který v té době činil necelých 22 tisíc korun čistého měsíčně.

Chcete tu nejvýhodnější hypotéku? Porovnejte si nabídky. Úrok od 2,19 % p.a.

„100% hypotéky sice banky v té době poskytovaly, protože ještě neplatila regulace České národní banky, ale i tak je neodsouhlasily každému žadateli. Jinak řečeno, peníze, stejně jako dnes, půjčovaly pouze bonitním klientům. Žadatel musel mít velmi slušný příjem na takovou sumu, anebo na to museli být dva s dostatečným příjmem,“ vysvětluje finanční poradce ze skupiny Partners David Kučera.

Řešení se našlo

Řešení se nakonec našlo. Spočívalo v tom, že se otec, aby synovi vyšel vstříc, zaručil u jeho hypotečního úvěru svým rodinným domem, který zdědil po rodičích. Domek byl po rekonstrukci a jeho cena spočívala zejména ve velice lukrativním pozemku v blízkosti Plzně. Banka to akceptovala.

Kalkulačka

„Rád jsem s tímto řešením souhlasil. Důležité pro mne bylo synovi a jeho nastávající pomoci. Zvlášť, když vidím, že doba je docela jiná, než byla, když já jsem zakládal rodinu. Vůbec mě přitom nenapadlo, že bych mohl přijít o střechu nad hlavou,“ říká Jaroslav, který si v té době vůbec neuvědomoval, jaké riziko svým krokem podstupuje.

Podle hlavního poradce České bankovní asociace Vladimíra Staňury nejsou takové případy ničím výjimečným. „Seznámit se s tím, za co a jak ručím, považuji za velmi rozumné. Bohužel se často stává, když dlužník nesplácí a banka se obrátí na ručitele,“ říká.

A pak to přišlo

Uběhly dva roky. Syn se mezitím stačil rozvést a několikrát změnil zaměstnání. A to nakonec pocítil i otec. Na pravidelných výpisech z hypotečního úvěru se začaly objevovat nesplacené měsíční hypoteční splátky, úroky z prodlení, včetně upozornění na to, že banka odstoupí od smlouvy a pohledávku předá třetí straně. 

„Snažil jsem se kontaktovat syna, ale ten se mnou přestal komunikovat. Když jsem ho nakonec osobně zastihl, vypravil jsem se za ním, ubezpečoval mne o tom, že věc dá do pořádku, že se nemám čeho obávat,“ vzpomíná otec, jehož poštovní schránka se plnila upomínkami. 

Jenomže ani po několika měsících se situace nezlepšila. Naopak se zhoršila. Banka informovala pana Jaroslava, že odprodala pohledávku za jeho synem. Přitom se ozvala firma vymáhající pohledávky, která mu, pokud jí nezaplatí dlužnou částku i s úroky, hrozila exekucí majetku. Tedy i domku, v němž bydlel.

„Banky v takových případech, kdy dlužník neplatí splátky a nekomunikuje, zpravidla odprodávají pohledávku společnosti, která se jejím vymáháním přímo zabývá, nemají-li vlastní vymáhací oddělení,“ vysvětluje David Kučera.

Pan Jaroslav nemohl zaplatit požadovanou částku, a tak celá záležitost skončila prodejem jeho domu. Jak později zjistil, hypoteční úvěr nebyl jediný úvěr, který syn měl. „Bylo to velice těžké období, protože peníze, abych uhradil skoro dva miliony korun, jsem neměl, takže nakonec došlo k tomu, čeho jsem se nejvíce obával, došlo na prodej mého rodinného domku,“ vzpomíná muž.

Nic výjimečného

Podle Davida Kučery není v praxi zase až tak velkou výjimkou, kdy dlužník uvrhne svého ručitele, spoludlužníka nebo i zástavce, tedy toho, kdo kvůli dluhu jiného zastaví svůj majetek, do problémů. „Je pak smutným faktem, že ochota pomoci skončí exekučními srážkami ze mzdy toho, kdo se rozhodl v dobré víře pomoci, nebo i prodejem jím zastavené nemovitosti,“ vysvětluje. 

Což byl i případ pana Jaroslava, který kvůli svému synovi přišel o domek po rodičích. Jeho štěstím v neštěstí nakonec ale bylo, že se jeho rodinný dům zejména díky parcele v lukrativní lokalitě prodal za více, než si syn půjčil. Tedy mu i po zaplacení dluhů a poplatků nějaké peníze zbyly. Byť mu tedy na pořízení nového vlastního domu nestačily.

„Z prodeje mého domu mi zůstalo něco přes milion korun. Tak mi alespoň něco zbylo k důchodu. Co se týče bydlení, tak to jsem bohužel prodělal. Teď bydlím v bývalé škole jen pár metrů od mého někdejšího domu,“ říká pan Jaroslav s tím, že syn se mu nadobro ztratil z očí a on, i když by po něm mohl vymáhat dlužnou částku, je vlastně rád, že má od něj pokoj.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Vsadil na konopnou látku a jeho tenisky jsou dnes úspěšným hitem

Podnikatelský příběh Tomáše Rohala, který prorazil v Česku i ve světě s konopnými teniskami, není jen o úspěšné cestě...

Jakákoliv snaha zpřístupnit mladým hypotéky je vítaná, říká odbornice

Novela zákona o ČNB, kterou ještě musí projednat parlament, přinese několik změn na hypotečním trhu. Jednou z nich bude...

Obavy z propadu realitního trhu nemám, říká odborník

Investice do realitních fondů jsou stále častějším doplňkem investorských portfolií. Zda se vyplatí a jaká jsou jejich...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jak dosáhnout na hypotéku, když chybí dvacet procent požadovaných úspor?

Český realitní trh ani hypoteční není pro mladé. Pro získání hypotéky totiž potřebují mladí lidé předem našetřit dvacet...

Jakákoliv snaha zpřístupnit mladým hypotéky je vítaná, říká odbornice

Novela zákona o ČNB, kterou ještě musí projednat parlament, přinese několik změn na hypotečním trhu. Jednou z nich bude...

Samostatné bydlení je utopie, budou na něj mít jen elity, říkají mladí

Osamostatnit se a pořídit si vlastní byt se stává pro mladé lidi obrovským problémem. Mnohým nezbývá nic jiného, než...

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Najdete na iDNES.cz