Hypoteční banky konečně půjčily více než sedm miliard

aktualizováno 
Snižování úrokových sazeb zabralo. V březnu po více než devíti měsících banky překonaly sedmimiliardovou hranici objemu poskytnutých úvěrů. V porovnání s předchozím měsícem si polepšily o více než 50 procent. Krátkodobé fixace vlivem nejrůznějších promoakcí klesají. Hypotéky s pětiletou fixací mírně podražily.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Hypoteční banky v březnu letošního roku poskytly 4 222 hypoték v celkovém objemu 7 032 miliard korun. Průměrná částka úvěru tedy činila 1 665 597 korun. V meziročním srovnání hypoteční banky za loňskými výsledky stále mírně ztrácí, v počtu o 4,5 %, v objemu o 6,4 %. Nicméně v porovnání s předchozím měsícem tato čísla znamenají nárůst produkce o více než polovinu.

Snižování úrokových sazeb, ke kterému hypoteční banky přistoupily na začátku roku, zabralo a hypoteční trh se dostal v uplynulém měsíci zhruba na úroveň loňského trhu. Banky nechtějí nic ponechat náhodě a spouští kampaně na podporu prodeje hypoték.

V uplynulém měsíci, stejně jako v těch předchozích, se největší zájem klientů koncentroval na hypotéky s úrokovou sazbou zafixovanou na pět let. Celkově si tuto variantu zvolilo 2 457 klientů, tedy více než 58 % všech klientů, kteří v březnu dorazili na pobočky bank a získali hypotéku. Menší zájem než obvykle byl o hypotéky s tříletou fixací. Jejich podíl klesl na 27,8 %.

S příchodem jara lidé začínají stavět

Průměrné úrokové sazby hypoték v březnu nenavázaly na klesající trend z předchozích dvou měsíců a vzrostly o čtyři setiny procentního bodu. Souhrnný FINCENTRUM HYPOINDEX, který sleduje průměrné úrokové sazby hypoték bez rozdílu fixace, tak v březnu zakotvil na úrovni 5,41 %.

graf březen 2010

Jednoleté fixace zlevňují

Zásadní podíl na nárůstu průměrných úrokových sazeb měly právě hypotéky s pětiletou fixací, které od posledního měření jako jediné podražily (+0,05 %).

Úrokové sazby ostatních fixací pokračovaly i v březnu v mírném poklesu. Ještě více se tak přiblížily krátkodobé a dlouhodobé úrokové sazby. Hypotéky s pětiletou fixací banky v uplynulém měsíci poskytly s průměrnou úrokovou sazbou 5,38 %, variantu s jednoletou fixací již za 5,47 %, přitom ještě v polovině loňského roku činil rozdíl mezi těmito fixačními variantami více než 0,5 procentního bodu.

Kde lze aktuálně ušetřit?

V uplynulém měsíci se s akčními nabídkami doslova roztrhl pytel. Nejprve Wüstenrot hypoteční banka o celý půlprocentní bod snížila úrokové sazby u hypoték do 85 %. Vedle nižších úrokových sazeb nyní nabízí 100% slevu na poplatku za vyřízení u hypoték na bydlení do 85 % hodnoty nemovitosti s fixací na pět let.

1. dubna rozhodla o snížení úrokových sazeb GE Money Bank, kterou ten samý den následovala mBank. V dalších dnech oznámily snížení nabídkových úrokových sazeb Komerční banka, Česká spořitelna, Oberbank, Poštovní spořitelna, ČSOB i Hypoteční banka.

Poštovní spořitelna, ČSOB, Hypoteční banka a LBBW Bank navíc přicházejí s úrokovým bonusem, jehož výše se odvíjí od částky hypotéky. Skupina kolem Hypoteční banky poskytuje 0,1% bonifikaci za každý milion korun. LBBW Bank nabízí slevu na úrokové sazbě pro hypotéky s minimální částkou dva miliony korun.

100% slevu na poplatku za vyřízení nabízí o nyní GE Money Bank klientům, kteří si o úvěr zažádají do 30. června a smlouvu podepíší do 31. srpna 2010. Stejně tak Wüstenrot hypoteční banka nabízí do odvolání nulový poplatek za zpracování úvěru. Podmínkou odpuštění poplatku je zafixování úrokové sazby na pět let a hodnota zástavní hodnota nemovitosti nesmí překročit úroveň 85 %.

Souhrn za březen 2010
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
Hypoindex 5,41 % 5,47 % 5,38 %
Změna oproti minulému měsíci (b. p.) 4 -5 5
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 666 1 983 1 498
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 826 6 862 6 811
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč) 8 121 8 155 8 107
Účelovost úvěrů:
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 62 % 71 % 59%
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 23 % 17% 23 %
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 15 % 12 % 18 %

Fincentrum Hypoindex hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Více, např. o novinkách na hypotečním trhu, si přečtěte na Hypoindex.cz.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Finanční plánování: Jak vyjít s penězi, když jste sami na dítě

ilustrační snímek

V posledních letech se ročně rozvede kolem 25 tisíc manželství. Rozpadají se přitom častěji rodiny s nezletilými dětmi....

Další z rubriky

Hypotéky zlevňují už čtvrtý měsíc, nízké sazby opět zvedají zájem

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už čtvrtý měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z dubnových 2,85...

Trh s hypotékami zaznamenal propad, ale získat úvěr je stále reálné

ilustrační snímek

Raketový růst cen nemovitostí v posledních letech a zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték platné od loňského...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Zlatá rallye pokračuje. Sedm faktorů, které táhnou zlato vzhůru

Zlatá rallye pokračuje. Sedm faktorů, které táhnou zlato vzhůru

Kurzy.cz Zlato má za sebou od začátku tisíciletí poměrně bouřlivý vývoj. V srpnu letošního roku na sebe opět upozornilo, překona...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROJEKTŮ – ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz