Fed začíná přitvrzovat. Zatím zkouší, co trhy snesou

aktualizováno 
Americká centrální banka (Fed) koncem minulého týdne přišla s velmi nečekaným oznámením. Ve čtvrtek večer, po uzavření amerických burz, obchodníky zaskočila sadou nových opatření. Ty zapadají do mozaiky postupného zpřísňování měnové politiky, kterým se snaží opatrně tlumit důsledky masivní monetární expanze z let 2008 a 2009.
Ben Bernanke, šéf Fedu.

Ben Bernanke, šéf Fedu. | foto: Profimedia.cz

Americká centrální banka vedle úpravy několika programů, prostřednictvím kterých na trhy v minulosti dodávala likviditu, poprvé od poloviny roku 2006 přistoupila ke zvyšování úrokových sazeb.

Tentokrát však nezvýšila klíčovou sazbu federálních fondů, ale pouze diskontní úrokovou sazbu, za kterou si od Fedu mohou banky půjčovat finanční prostředky. Ta rostla z původních 0,50 % na 0,75 %, což dokázalo koncem týdne vylekat řadu obchodníků na finančních trzích, kteří se začali zbavovat jak amerických dluhopisů, tak akcií.

Přestože se zatím jedná o zvýšení úrokové sazby, kterou již v současnosti komerční banky příliš nevyužívají, obchodníci si rozhodnutí Fedu vyložili jako signál, že se americká centrální banka začíná postupně připravovat i na další utahování monetárních kohoutků. To je však to poslední, co si nyní finanční trhy přejí slyšet. Byla to totiž právě rozvolněná měnová politika z minulého roku, která se stala hlavním motorem růstu cen finančních aktiv a která stála za postupným zklidňováním napětí na finančních trzích.

Spekulace, že by Fed již brzy mohl přistoupit ke zvyšování klíčové sazby, se proto vzápětí někteří z čelních představitelů Fedu snažili vyvracet, když například šéf St. Louiského Fedu James Bullar označil očekávání růstu sazeb již v tomto roce za přehnané.

Faktem však je, že společně se zvýšením diskontní sazby, americká centrální banka již delší dobu připravuje půdu pro postupné odstraňování berliček, kterými v minulých dvou letech podpírala domácí ekonomiku. Již v příštím měsíci například uskuteční poslední dlouhodobou aukci prostřednictvím nástroje, kterým bankám v minulosti dodávala potřebnou likviditu. V březnu zároveň Fed přestane s nakupováním dluhopisů krytých hypotékami, jejichž celkový objem v bilanci Fedu se od konce roku 2008 zvýšil z nuly na necelých 1 250 miliard dolarů. Zejména druhé opatření přitom může přispět k výraznému růstu dlouhodobých úrokových sazeb, a tak tržní úrokové sazby mohou růst v USA v nadcházejících měsících i přesto, že krátkodobou úrokovou sazbu Fed ponechá delší dobu beze změny.

To však může být problém pro americkou ekonomiku, která stále bojuje s vysokou nezaměstnaností a jejíž růst do dalších čtvrtletí nemusí být zdaleka tak silný, jako v druhé polovině loňského roku. Vyšší sazby mohou odradit nejen potenciální dlužníky, ale také prodražit splátky již existujících úvěrů firmám a domácnostem. Toho si jsou obchodníci vědomi a tak na jakékoli zprávy o případném zpřísňování měnové politiky reagují velmi podrážděně. Podobné reakce proto nemusí být výjimečnými ani v nadcházejících měsících, které se mohou nést v daleko méně optimistickém duchu, než tomu bylo ještě během druhé poloviny roku 2009.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Dominance Tesly padne, vstanou noví bojovníci a zima je otestuje všechny

Dominance Tesly padne, vstanou noví bojovníci a zima je otestuje všechny

Kurzy.cz Morgan Stanley nedávno přišel s tvrzením, že dominantní pozice Tesly na trhu elektromobilů je neudržitelná. Minulý týde...

Najdete na iDNES.cz