Dostupné bydlení od GE Capital. Zvednutá rukavice na program bydlení od ČS.

  15:19aktualizováno  15:19
Poslední měsíce českého hypotečního trhu by mohly být nazvané obdobím temna. Trh byl paralyzován spekulacemi o opětovném zvýšení státní podpory a především se čekalo na to, s jakým programem přijde Česká spořitelna. GE Capital nyní přišla s protiakcí.
Poslední měsíce českého hypotečního trhu by mohly být nazvané obdobím temna. Trh byl paralyzován spekulacemi o opětovném zvýšení státního příspěvku a především se čekalo na to, s jakým programem přijde Česká spořitelna. První bankou, která zareagovala na ČS, se stala GE Capital se svým programem Dostupné Bydlení.

S principy i detailní finanční kalkulací programu Top Bydlení od České spořitelny jsme seznámili naše čtenáře zde. S jakou nabídkou tedy GE Capital přichází.

Hypotéku lze získat již s 15 procenty vlastních prostředků
Hypoteční úvěr musí být ze zákona zajištěn zástavním právem k nemovitosti. Hypoteční banky však neposkytují hypotéky ve stejné výši jako je odhadní cena zastavené nemovitosti, nýbrž pouze 70 procent. Klientům, kteří za hypotéku zastaví pořizovanou nemovitost, tedy nezbývá nic jiného než mít 30 procent hodnoty nemovitosti vlastních. V tom bývá dost často problém. U hypotečních bank existuje samozřejmě alternativa v podobě doplňkového úvěru, avšak ten bývá v porovnání s hypotékou dražší.

V programu Dostupné bydlení od GE Capital však klientovi vystačí pouhých 15 procent vlastních prostředků na získání hypotéky. Chce-li si tedy klient na koupi miliónového bytu vzít hypotéku musí mít naspořeno přinejmenším 300 tisíc. Zbývajících 700 tisíc by činila hypotéka. V případě programu Dostupné bydlení si však vystačí s pouhou polovinou (150 tisíc korun) a zbytek (850 tisíc) zafinancuje hypotečním úvěrem. Smysl tohoto na trhy s hypotékami zatím ojedinělého kroku je zpřístupnění hypoték pro rodiny, které disponují solidní bonitou, avšak postrádají potřebný startovní kapitál.

Úroková sazba již od 6,9 procenta
Další páteří celého projektu je snížení roční úrokové sazby. Nyní v rámci „Dostupného bydlení“ začíná úroková sazba na 6,9 procenta. Tato sazba však samozřejmě neznamená, že klient na ní musí dosáhnout. Je stanovena jako minimální a dostávají ji z pohledu banky ideálně bonitní klienti. Tato minimální sazba není bankou garantována po celou dobu splatnosti a banka ji může na konci období fixace změnit. Klient tedy rozhodně nemá garantováno, že se nebude zvyšovat či naopak snižovat.

V případě, že by klient nebyl spokojen s nabízenou úrokovou sazbou, tak samozřejmě má možnost hypotéku jednorázové splatit hypotékou od jiné banky. V tomto ohledu jsou podmínky GE Capital z pohledu klienta velmi flexibilní. Vzhledem k možnosti refinancování však se nedá očekávat, že by si jakákoli banka mohla dovolit po skončení období fixace nabídnout klientovi úrokovou sazbu, která by se nějak dramaticky lišila od konkurence.

Klienti, kteří hypotéku u GE Capital nezískají, již nezaplatí ani korunu na poplatcích
Program Dostupné bydlení nepřináší žádné změny ve výši poplatků spojených s hypotečním úvěrem. Jediným zlepšením z pohledu klienta je fakt, že do okamžiku podpisu smlouvy nezaplatí klient ani korunu. Doposud tomu tak ale nebylo.

Prvním krokem v procesu získání hypotéky je takzvaný prescoring, kdy klient bance oznámí základní údaje testující jeho bonitu. Druhým krokem je shromáždění všech dokumentů potvrzujících jeho bonitu, které bance slouží k faktickému ověření bonity. Třetím krokem je vlastní podpis smlouvy v případě, že údaje na dokumentech souhlasí s údaji uvedenými v prescoringu. Někdy se ovšem stalo, že klient v prescoringu svoji bonitu nadsadil a ve skutečnosti nebyl tak bonitní. V takovém případě si dříve banka účtovala poplatek za posouzení žádosti a ještě jiné poplatky. Toto již je minulostí a pokud se nyní v rámci programu Dostupné bydlení stane, že klient nakonec hypotéku nezíská, nezaplatí ani korunu na poplatcích. První poplatek si banka naúčtuje až v případě podpisu úvěrové smlouvy.

Jak na vás působí nabídka GE Capital v porovnání s nabídkou ČS? Co říkáte na patnáctiprocentní výši vlastních zdrojů? Těšíme se na vaše názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz