Dejte si pozor na falešné banky!

aktualizováno 
Pod názvem banka si většina z nás přestaví finanční ústav, kterému svěřuje své úspory, navštěvuje jeho kamenné pobočky kvůli založení běžného účtu či vkladu hotovosti. Všechny skutečné banky mají řádnou licenci a splňují podmínky dané zákonem. Je však možné najít i banky, které nabízejí své služby na internetu a o kterých nemá ČNB ani tušení. Jak taková banka vypadá?

Jak banku definuje zákon?


Podle Zákona o bankách č 21/92 Sb. v paragrafu 3 odst. 1 jasně definuje kdo může používat slovo banka: „Slovo "banka" nebo "spořitelna", jeho překlady nebo slova, od nich odvozená, smí užívat v obchodní firmě pouze právnická osoba, které byla udělena licence, pokud není zřejmé ze souvislosti, v níž se slovo "banka" nebo "spořitelna" používá, že tato osoba se nezabývá činností uvedenou v § 1 odst. 1.“ Výjimka se vztahuje pouze na firmy nebo názvy, které jsou definovány zákonem.

 

Zákon tedy jasně říká, že ani slovo „BANK“ tedy anglický překlad slova banka, není přípustné používat pro firmu, která se zabývá rychlými úvěry v Moravskoslezském kraji a prezentuje se jako Financial Bank.

 

Možnost zjistit, zda příslušná instituce má bankovní licenci, je jí přidělen bankovní identifikační kód a další náležitosti, máte u České národní banky, která na svých stránkách čtvrtletně zveřejňuje změny, které se na bankovním poli odehráli. V jejích seznamech naleznete nové banky, změny u stávajících nebo i to, zda je některá z bank v likvidaci. 

 

Malý, ale hezký!

Co můžete získat jako klient malé banky?
Proč mít účet v malé bance? Více ZDE.

Co najdete na internetu? To se nestačíte divit


Firma schovávající se pod názvem Financial bank, jen využívá dobrého jména bank a je i s podivem, že její logo je poměrně podobné jedné z velkých bank na trhu, která se spolu se svou dceřinnou společností na půjčky fyzickým osobám specializuje. Své webové stránky prezentuje od roku 2003 na internetové doméně net-box.cz, rozhodně však bankou není!

 

„Banka“ nabízí rychlé půjčky a jejím sloganem je „Půjčíme Vám na cokoliv“. Patří tedy do skupiny společností, které Vám půjčí peníze za neuvěřitelné úroky na dobu 12 až 72 měsíců nebo na 1 – 5 let (nebylo možné ověřit, který z údajů je platný, neboť na uvedeném kontaktním telefonu nebyl nikdo dostupný). Výše půjčky je vymezena od 20 do 94 tisíc korun. Zároveň vám „banka“ slibuje posouzení a schválení úvěru zdarma, či potvrzení o půjčce do 30 minut.

 

Velmi zvláštní nabídka je vám učiněna v případě, že poskytnete při podání žádosti své rodné číslo. Pak je vám nabídnuto „SKÓROVÁNÍ - tedy zda máte 70% úspěšnost k vyřízení půjčky. Zbylých 30 % zjistí po dodání podkladů na schvalovacím místě“, tolik citace z webových stránek Jinak se formulář podobá těm, které vyplňujete při žádosti o úvěr u kterékoli banky. Uvádíte své jméno, adresu, telefon, povolání, věk, stav, počet dětí, výši měsíčního příjmu a pokud chcete, pak i rodné číslo. K němu je připsaná poznámka: „ Nemusí být, ale usnadníte tím žádosti – 70% úspěšnost!“

 

Milou „banku“ jsme zkusili kontaktovat a získat od ní informace o poskytované půjčce. I přestože slibuje nejpozději do 24 hodin informace, zda máte na půjčku nárok a jaké nezbytné podklady k vyřízení půjčky je třeba, ani po týdnu nás nikdo nekontaktoval (zřejmě proto, že je nabídka určena pouze pro neexistující Severomoravský kraj – chybné označení Moravskoslezského kraje).

Při zjišťování, kdo za tímto projektem stojí, nás stopy dovedly k rodinné firmě – dvěma fyzickým osobám, které provozují stránky „banky“ i doménu, pod kterou je vedena.

 

Co tedy s takovou bankou?

 

háčik

Výběr banky: rozhodují ceny služeb. Vyzkoušet nabízené služby zdarma většinou trvá 1až 6 měsíců
Více ZDE.

Dle zákona 21/92 Sb. par. 3: Česká národní banka může požadovat


a) změnu navrhované obchodní firmy zakládané banky v případech, kdy existuje nebezpečí záměny s obchodní firmou jiné již existující právnické osoby nebo její organizační složky,


b) změnu obchodní firmy pobočky zahraniční banky spočívající v doplnění rozlišovacího dodatku v případech, kdy existuje nebezpečí záměny s obchodní firmou jiné již existující právnické osoby nebo její organizační složky.

Nenechte se napálit

 

Bohužel nic takového se v případě Financial Bank nestane. Firma není vedena v žádném rejstříku a existuje jen na internetových stránkách. Jedna z fyzických osob, která příslušné stránky provozovala dokonce v letošním roce přerušila provozování živnosti a Financial bank tak stále můžete nalézt na internetu, pokud hledáte instituci, o které byste si rádi půjčili třeba na novou kuchyň.

 

Co z toho plyne?

 

Nenechte se ošálit názvem, který ve vás navozuje pocit důvěryhodnosti. Ani označení, že se jedná o „banku“ nemusí nic znamenat. S požadavky o finanční služby se vždy obracejte na renomované společnosti, u kterých máte jistotu, že nenarazíte na žádný problém, který vás připraví o peníze.

 

Setkali jste se s podobnou institucí? Půjčili byste si od banky, která na vás nepůsobí důvěryhodně? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

 

 


 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz