Chcete auto o třetinu levněji? Podnikejte

  22:44aktualizováno  22:44
Automobil lze dnes pořídit několika způsoby. Nemáte-li prostředky na koupi za hotové, pak je obvyklé využít služeb leasingového financování. Jak hluboko musí v případě leasingu sáhnout do kapsy občan v porovnání s podnikatelem?
Automobil lze dnes pořídit několika způsoby. Nemáme-li prostředky na koupi za hotové, pak je obvyklé využít služeb leasingového financování. Zaměřme se na to, jak hluboko musí v případě leasingu sáhnout do kapsy občan v porovnání s podnikatelem.

Málokterá rodina či jednotlivec je dnes schopna se obejít bez osobního automobilu. Skutečně auto dnes patří k nutné věci zpříjemňující život a jeho pořízení se dnes takřka žádný jednotlivec nevyhne. V případě, že nepatříte mezi zaměstnance se služebním automobilem použitelným i k osobním účelům, tak budete muset na pořízení plechového miláčka sáhnout do vlastní kapsy. Nemáte-li dostatečnou hotovost, tak můžete získat prostředky buď prostřednictvím bankovní půjčky nebo prostřednictvím obvyklejšího leasingového financování. Obě formy financování samozřejmě předpokládají dostatečné příjmy, které umožní bezproblémové splácení.

Zaměstnanci jsou v porovnání s právnickými osobami či fyzickými osobami- podnikateli značně znevýhodněni. Důvodem tohoto tvrzení je fakt, že zaměstnanec musí hradit pronajímateli leasingové splátky z čistých peněz, zatímco podnikatelé si jejich prostřednictvím snižují daňový základ a dosahují daňové úspory. Podívejme se tedy na to, o kolik vyjde leasing levněji podnikatele v porovnání s občanem. Údaje o pořizovaném automobilu na leasing jsou v následující tabulce.

Pořizovací cena automobilu340 000 Kč
Akontace102 000 Kč (30 %)
Počet měsíčních splátek36
Výše splátky8 100 Kč
Datum uzavření smlouvy1. 9. 2001

V případě zaměstnance tedy není možné uplatnit daňovou úsporu, neboť ten je povinen hradit splátky z čisté mzdy. Následující tabulka obsahuje možnosti daňové úspory v případě podnikatele.

Platba

Daňový výdaj

Daňová úspora

Rok 2001

102 000 Kč

11 333 Kč

3 513 Kč

32 400 Kč

32 400 Kč

10 044 Kč

Rok 2002

0 Kč

34 000 Kč

10 540 Kč

97 200 Kč

97 200 Kč

30 132 Kč

Rok 2003

0 Kč

34 000 Kč

10 540 Kč

97 200 Kč

97 200 Kč

30 132 Kč

Rok 2004

0 Kč

22 667 Kč

7 027 Kč

64 800 Kč

64 800 Kč

20 088 Kč

Vysvětlivky k tabulce: V případě podnikatele je měsíční nájemné i akontace daňově uznatelným nákladem. Pro každý rok obsahuje první řádek vždy údaje o akontaci. V případě akontace se neshoduje hodnota platby v příslušném roce s daňovým výdajem. Důvodem je časové rozlišení. Akontace je samozřejmě splatná jednorázově při podpisu leasingové smlouvy, avšak musí být po dobu splácení časově rozlišena. Nejlépe to dokumentuje hned první rok, během něhož nájemce hradí pouze čtyři splátky (září-prosinec). Tomu odpovídá daňový výdaj připadající na akontaci. Druhý řádek obsahuje vždy součet nájemného v příslušném roce (např. 8 100 krát 4 je rovno 32 400 Kč viz tabulka). Jako daňový koeficient jsem vzal hodnotu 31 %, což je hodnota daně z příjmu právnických osob. Model pracuje s předpokladem, že po dobu trvání leasingové smlouvy se tato sazba nezmění. Fyzické osoby- podnikatelé podléhají pásmovému zdanění a daňová úspora by se tedy odvíjela od pásma, ve kterém se jejich daňový základ nachází. S ohledem na charakter pásmového úročení by mohl živnostník realizovat i vyšší daňovou úsporu v případě, že se nachází v nejvyšším daňovém pásmu. Ještě je třeba dodat, že pro zjednodušení modelového případu jsem do kalkulace nezahrnoval pojištění a zároveň jsem nepředpokládal žádnou odkupní hodnotu na konci splátkového kalendáře. Nyní se tedy podívejme, kolik sledovaný poplatník díky daňově uznatelným nákladům ušetří.

Rok

Daňová úspora
200113 557 Kč
200240 672 Kč
200340 672 Kč
200427 115 Kč
Celkem122 016 Kč

Komentář k tabulce: Během čtyřech fiskálních období tedy poplatník fakticky ušetřil na daních 122 tisíc. To je slušná porce peněz vzhledem k pořizovací ceně vozu. Podívejme se ještě jaké jsou nominální náklady leasingu, které musí zaplatit sice oba poplatníci (občan i podnikatel), avšak občan je hradí z čistého bez možnosti daňového odpočtu.

Akontace

102 000 Kč

Součet nájemného

291 600 Kč

Celkem

393 600 Kč

Celkem tedy zaplatí nájemce leasingové společnosti 393 600 korun. Podnikajícího poplatníka přijde fakticky automobil na částku sníženou o 122 tisíc, tedy 271 600 Kč. To je slušná úspora, co říkáte.

Vzali byste si auto na leasing v případě, že máte pouze příjem ze závislé činnosti a nemůžete využít daňového odpočtu? Připadá vám, že zaměstnanci jsou ve srovnání s podnikateli fiskálně znevýhodňováni?

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Desítky tisíc lidí budou refinancovat hypotéku. Jaké mají možnosti

Ilustrační snímek

Letos vyprší mnoha klientům bank fixace u hypoték. Týká se to zejména těch, kteří si v roce 2014 sjednali hypotéku s...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Kurzy.cz Zaměstnance, který je ve své práci jinak spokojený, k sobě konkurence nenaláká jen na o něco vyšší plat. Z průzkumu per...

Najdete na iDNES.cz