Češi těšte se! Banky zlevní své úvěry.

aktualizováno 
Ve srovnání se zahraničními bankami půjčují ty tuzemské o několik procent dráže i přesto, že náklady na získání zdrojů pro poskytnutí úvěrů mají na přibližně stejné úrovni. Půjdou tedy banky se svými úrokovými sazbami dolů? Vyplatí se s půjčkou počkat na příznivější dobu?

Objem úvěrů poskytnutých bankami soukromým spotřebitelům se za poslední dva roky několikanásobně zvýšil. Přesto si celkově v porovnání se zahraničními sousedy na západ od českých hranic půjčují čeští spotřebitelé výrazně méně. To může mít hned několik příčin. Ta nejdůležitější zřejmě spočívá v psychologické bariéře vůči dluhu, která se ovšem postupně narušuje se stále většími možnostmi nákupu na dluh a touhou po vyšší životní úrovni. Jako druhou příčinu můžeme označit vysoké ceny spotřebitelských úvěrů vyjádřené především výší úrokové sazby.

Pouhé konstatování o možném snížení úrokových sazeb však drtivou většinu z nás neuspokojí. Otázkou zůstává, o kolik by sazby mohly či měly poklesnout. Významným vodítkem ke zjištění odpovědi na tuto otázku může být porovnání úrokových marží českých bank s bankami v zemích Evropské unie. Úroková marže je definována jako podíl čistých úrokových výnosů a úročených aktiv (úvěrů). Čisté úrokové výnosy jsou rozdíl mezi úrokovými výnosy z úvěrů a úrokovými náklady na získání vkladů, které se pro poskytování úvěrů používají. Čím vyšší marže, tím vyšší zisk pro banku.

Ke srovnání marží můžeme přistoupit jako k  relevantnímu ukazateli, protože inflace v ČR a v zemích EU je na podobné úrovni (úroková marže má totiž tendenci se zvyšovat se vzrůstající inflací).

Výše uvedený graf naznačuje, že výše úrokových marží českých bank je výrazně vyšší než je tomu na západ od nás. To je pravděpodobně způsobeno nižší konkurencí a vyšším finančním rizikem (riziko se obvykle kompenzuje vyšším výnosem). Konkurence ovšem v poslední době narůstá a riziko dle našeho názoru naopak klesá – za chvíli se rozjede registr dlužníků, legislativa se celkově zlepšuje (např. soukromí exekutoři) a banky mají stále lepší údaje o svých klientech. Navíc také v posledních letech spolu s pronikáním zahraničního kapitálu do českých bank došlo i k transferu západního know-how a posílení řízení rizik.

To vše tedy nasvědčuje tomu, že v příštích letech budou úrokové marže bank klesat, a to pravděpodobně na úroveň obvyklou v zemích EU. Jelikož jsou úroky na depozita na přibližně stejné úrovni jako v zemích EU, bude pokles marže tedy znamenat pokles úroků z úvěrů.

Banka

Vývoj úrokových marží v roce 2000 oproti roku 1999

Česká spořitelna

- 0,258%

ČSOB

+ 2,806%

Komerční banka

- 0,099%

Union banka

- 0,044%

Nepatrný trend snížení marží je patrný již v porovnání roku 2000 s rokem 1999. Z výše uvedených tuzemských bank zde marže zvýšila pouze ČSOB, a to díky přísunu levných klientských depozit z IPB, který bance umožnil snížit dražší mezibankovní vklady.

Jsou tuzemské banky chamtivé, když mají úrokové marže o přibližně dvě procenta vyšší než banky v EU? Využili jste někdy spotřebitelský úvěr, nebo jsou podle vás stále příliš drahé?

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Kurzy.cz Bojíte se ztráty finanční nezávislosti? V páru můžete spíš ušetřit. Finance a společný rozpočet jsou obzvláště citlivým...

Najdete na iDNES.cz