Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Devět z deseti Čechů se považuje za finančně zodpovědné

  16:00aktualizováno  16:00
Narozdíl od některých ministrů financí nejsou Češi žádní rozpočtoví dobrodruzi: 94 procent se považuje za finančně zodpovědné. Dobrou zprávou také je, že většina lidí má přehled o svém zůstatku a snaží se mít na konci měsíce alespoň nějakou finanční rezervu.

Češi si začali víc hlídat rodinný rozpočet. O svých příjmech a výdajích mají větší přehled. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ekonomická krize nejspíše Čechy naučila dávat si pozor na rodinný rozpočet a věci trochu více plánovat. Tématu rodinných financí se v poslední době věnovaly dva průzkumy. Jeden provedla pro společnost Partners agentura MindBridge Consulting a druhý STEM/MARK pro společnost Home Credit. Přestože otázky nebyly stejné, v základních odpovědích se respondenti shodli.   

Jak charakterizujete svou současnou finanční situaci?

Podle ředitelky marketingu společnosti Partners Lady Kičmerové se Češi umí pochválit, ale jejich představa o sobě a financích je nereálná. "Žít od výplaty k výplatě, nebo dokonce na dluh, rozhodně není finančně zodpovědné," komentuje výsledky průzkumu a dodává, že za finančně zodpovědné minimum lze považovat plánování příjmů a výdajů, tedy vedení rodinného rozpočtu, a postupné vytvoření finanční rezervy na nečekané výdaje.

Přehled máme, evidenci vedeme na papíře

A o to se právě Češi snaží. Přestože si podle průzkumu Partners vede rodinný rozpočet jen zhruba polovina domácností, 90 procent lidí má podle Home Creditu přehled o svých příjmech a výdajích. Alespoň tak, že tuší, kolik mají na účtu peněz. Celkem 79 procent kontroluje svůj účet alespoň jednou týdně, 31 procent dokonce denně, nebo alespoň obden. 

FINmarket.cz

Přehledné srovnává účty, kartypůjčky.i hypotéky

"Je ale nutné podotknout, že detailní rozpočtové plány si nedělá prakticky nikdo, protože to zabere hodně času. Přitom mít i obecnější přehled o svých výdajích a hrubě si načrtnout měsíční rozpočet je něco, co by lidé dělat měli, a jak je vidět z našeho průzkumu, také dělají. Jen tak totiž neztratí přehled o tom, kolik peněz mají a nedostanou se do velkých finančních potíží," doplňuje analytik Home Credit Michal Kozub.

Pokud si lidé zapisují příjmy a výdaje (významně častěji to dělají rozvedení), vedou si evidenci na papíře (39 procent), případně elektronickou formou v excelu či wordu (37 procent). Jen každá desátá rodina využívá specializované mobilní či počítačové aplikace. Je jich k dispozici víc, například Moře financí, pro klienty Partners mojePartners či pro klienty Ery (Poštovní spořitelny) Era portál.

Rezervu sice máme, ale malou

Třetině dotázaných domácností v průzkumu Home Creditu zbude po zaplacení po zaplacení bydlení, energií, splátek, či dětských aktivit mezi 2,5 a čtyřmi tisíci. Přesto se ale 72 procent Čechů muselo již alespoň jednou těsně před výplatou uskromnit. Ve většině případů jde ale o věci zbytné. Tyto náklady nejsou akutní a zpravidla je možné je odložit o měsíc nebo prostě nenakoupit vůbec. 

Stalo se vám někdy, že jste se museli uskromnit? Pokud ano, jak často a za co...

Polovina lidí utrácí těsně po výplatě. "Po výplatě lidé často platí pravidelné účty – nájemné, energie, telefon a internet. Do druhé poloviny si pak rozloží menší výdaje a jednorázové položky. Je to vidět i na návštěvnosti obchodních center. Po výplatě jsou vždy plnější," vysvětluje Kozub.

Pozitivní je zjištění, že více než polovina lidí si zvykla šetřit všechny zbylé peníze do budoucna. "V této oblasti také vidím výrazný posun oproti minulosti. Ovšem to, že peníze šetří, neznamená, že je nikdy neutratí. Lidé využívají ušetřené peníze jednorázově – na letní dovolenou, nové auto, nebo jinou větší investici," komentuje Kozub.

Ušetříte měsíčně něco?

Podle Partners každý měsíc něco ušetří z výplaty čtyři z pěti lidí. A to je dobře. Tři čtvrtiny respondentů mají nějakou rezervu na horší časy. Její výše je však nízká. Rezervu na kratší dobu než tři měsíce má 41 procent odpovídajících. "Krátkodobá finanční rezerva slouží v případě nečekaného výpadku příjmu, například při ztrátě zaměstnání či delší nemoci. Měla by být ve výši pokrývající náklady na domácnost zhruba v období tří až šesti měsíců," upřesňuje Kičmerová.

Vedete si doma nějakou formou rodinný záznam o příjmech a výdajích rodiny?

celkem hlasů: 603

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 13. října 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 366
Ne 196
Začali jsme, ale nevydrželi 41

Tisícovku navíc bychom uspořili, půjčujeme si hlavně na bydlení

Pokud bychom dostali nečekaně přidáno a měli navíc měsíčně tisícovku, polovina z nás by ji ušetřila, další zhruba čtvrtina by ji využila na splácení předchozích dluhů a shodně po 12 procent by ji utratilo za zábavu, nebo projedlo.

Nějaký typ úvěru má 64 procent Čechů. Nejčastěji jsou to úvěry na koupi, výstavbu nebo rekonstrukci bydlení. "To jsou typy úvěrů, které lze považovat za 'dobré'. Mezi ty 'špatné' spadají půjčky od nebankovních společností na nákup spotřebního zboží, které má podle výzkumu 16 procent respondentů," uvádí Lada Kičmerová.

Co s tisícikorunou navíc?
Na co si nejčastěji půjčujete?
Vyberte nejvýhodnější úvěr.

Součástí výzkumu byla také praktická otázka na rozpoznání výhodnosti půjčky. "Připravili jsme tři varianty nabídek a lidé se měli rozhodnout pro tu nejvýhodnější. Simulovali jsme tak běžné nabídky, s nimiž se setkávají v bankách či úvěrových společnostech. Výsledek, tedy 65 procent správných odpovědí, nás příjemně překvapil," uzavírá Lada Kičmerová.

  • Nejčtenější

Student gymnázia rozjíždí svůj byznys ve velkém. Už má i svou značku

Zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas na internetu, Jakub Konečný vyměnil závislost na počítačových hrách za...

Spočítáno: Je levnější nájem, nebo hypotéka?

Volba, před kterou stojí mnoho mladých rodin, ale i starších párů. Zůstat v nájmu, nebo bydlet ve svém?

Jak bezpečně investovat půl milionu korun na konci roku 2019

Češi mají v bankách na běžných účtech uloženo přes bilion korun. Průměrný úrok se přitom pohybuje těsně nad nulou. O...

Jste za svou práci náležitě a spravedlivě odměněni? Ověřte si v kalkulačce

Možná už jste to někdy zažili. Šli jste za šéfem, aby vám zvýšil plat a neuspěli jste, protože podle jeho slov žádná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ohlídejte si „stavebko“ i penzijní spoření a vytěžte státní podporu

Když už něco stát dává, je dobré si to vzít. Což z hlediska financí platí pro stavební spoření i penzijní spoření se...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Jakákoliv snaha zpřístupnit mladým hypotéky je vítaná, říká odbornice

Novela zákona o ČNB, kterou ještě musí projednat parlament, přinese několik změn na hypotečním trhu. Jednou z nich bude...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Slevy na hypotékách pokračují. Zájem o ně se začíná opět zvedat

Hypotéky zlevňují již devátý měsíc. Konkurenční boj bank srazil v říjnu průměrnou úrokovou sazbu hypotečních úvěrů na...

Půjčku na nové i ojeté auto vybírejte pečlivě. Může skrývat nástrahy

Nákup auta představuje vysoký výdaj, a to i v případě, že jde o ojetý vůz. Řada lidí proto zvažuje jeho zafinancování...

Najdete na iDNES.cz