Češi přestanou tápat ve financích, budou se o nich učit už na základní škole

aktualizováno 
Jak nakládat s penězi, pojem inflace či znalost základní práv spotřebitelů jsou témata a pojmy, které zůstávají pro část Čechů velkou neznámou. Za pár let by se to ale mělo změnit. Učit se o tom budou už i žáci 1. stupně základní školy, pokračovat budou na škole střední.
O finančním vzdělávání dětí je rozhodnuto, musí začít nejpozději v roce 2009.

O finančním vzdělávání dětí je rozhodnuto, musí začít nejpozději v roce 2009. | foto: Profimedia.cz

Vzdělávat se ve finanční oblasti budou už děti na prvním stupni základní školy 
Už v příštím školním roce se mohou první žáci základních a studenti středních škol setkat s novinkou – finančním vzděláváním. Počítá s tím Systém budování finanční gramotnosti na základních a středních školách, materiál vypracovaný mezireszortní pracovní skupinou na základě usnesení vlády z roku 2005.

Garantem této tzv. počáteční fáze finančního vzdělávání je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (dále jen MŠMT). "Témata finanční gramotnosti jsou zařazována v celém průběhu základního i středního vzdělávání. Konkrétní rozsah stanoví škola ve svém školním vzdělávacím programu," uvedl pro iDNES.cz Petr Bubla z odboru vnějších vztahů MŠMT.

Pro děti však, oproti očekávání, není připravován samostatný předmět. Školy totiž pravděpodobně zařadí potřebná témata do předmětů stávajících. Nicméně i možnost vytvořit samostatný předmět existuje, záleží jen na rozhodnutí konkrétní školy.

Co konkrétně na žáky a studenty čeká
Pro finanční vzdělávání žáků základních a studenty středních škol je již stanoven rozsah problematiky, s níž se budou muset během svého studia na škole seznámit. Jiné nároky pochopitelně budou kladeny na žáka prvního či druhého stupně základní školy a jiné na studenta střední školy. Maturant by však už měl znát to, co ideálně každý dospělý.

Učivo bude rozděleno do tří bloků pro žáky základních škol, a to na peníze, hospodaření domácnosti a finanční produkty. Studenti středních škol navíc budou muset zvládnout blok zabývající se právy spotřebitele.

popisekSTANDARDY FINANČNÍ GRAMOTNOSTI:
rozsah učiva o financích pro žáky ZŠ a SŠ

Snaha zvýšit finanční gramotnost občanů ovšem není ve světě ojedinělá. Podobné projekty, jejichž cílem je mnohdy také zavedení finančního vzdělávání do systému vzdělávání školního, probíhají například v Irsku, Velké Británii či Polsku.

Češi svoji finanční gramotnost hodnotí "dobře"
V loňském roce zadalo Ministerstvo financí ČR zpracování průzkumu na téma finanční vzdělávání. Ten odhalil, že Češi svoji finanční gramotnost nejčastěji hodnotí dobře, na stupnici od 1 do 5 tedy známkou 3. Lépe se hodnotí jen lidé s vyšším vzděláním, vyššími příjmy a soukromí podnikatelé. 

Definice finanční gramotnosti

Finanční gramotnost je soubor znalostí, dovedností a hodnotových postojů občana nezbytných k tomu, aby finančně zabezpečil sebe a svou rodinu v současné společnosti a aktivně vystupoval na trhu finančních produktů a služeb. Finančně gramotný občan se orientuje v problematice peněz a cen a je schopen odpovědně spravovat osobní/rodinný rozpočet, včetně správy finančních aktiv a finančních závazků s ohledem na měnící se životní situace.

Definice finanční gramotnosti je strukturovaná a jako správa osobních/rodinných financí zahrnuje tři složky: gramotnost peněžní, cenovou a rozpočtovou.
Zdroj: Systém budování finanční gramotnosti na základních a středních školách – společný dokument MF, MPO a MŠMT (aktualizovaná verze prosinec 2007)

Přesto necelá třetina populace přiznává, že právě úroveň znalostí jí brání ve využívání finančních produktů (nejčastěji investičních, úvěrových i spořicích).

Znalost pojmů, vzdělávání a získávání nových informací z finanční oblasti považuje za důležité většina obyvatel. Převážná část z nich se rovněž shoduje na potřebě vzdělávat se v oblasti tvorby rodinného rozpočtu, investic a úvěrů, a to napříč celým věkovým spektrem.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Zkrátil zaměstnancům pracovní dobu. Osm hodin je přežitek, říká podnikatel

Martin Bláha

Některé firmy v Česku začaly zavádět kratší pracovní dobu. Jednou z nich je společnost Vašečočky.cz zaměstnávající 70...

Při správné strategii se dají na důchod naspořit statisíce i miliony

Ilustrační snímek

Spořit na penzi a nespoléhat se jen na státní důchod má smysl. Jen náklady na bydlení patří v současnosti k nejvíce...

Se svou Trinutkou uspěl v soutěži i u zákazníků, kteří máslo ochutnali

Radomír Novák ze společnosti Trinutka

Mohl projektovat přehrady či jiná vodní díla. Před několika lety, sám pro sebe, vyrobil oříškové máslo. A když chutnalo...

Přivýdělek v penzi není bez limitů. Pro některé důchodce platí omezení

Ilustrační snímek

V letních měsících si často přivydělávají nejen studenti, ale i penzisté. Jsou jejich výdělky nějak limitovány? Kolik...

Další z rubriky

Hypotéky zlevňují už čtvrtý měsíc, nízké sazby opět zvedají zájem

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už čtvrtý měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z dubnových 2,85...

Hypotéky už třetí měsíc zlevňují, vliv mají akční nabídky bank

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už třetí měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z březnových 2,9...

Úrokové sazby u hypoték se zastavily, některé banky dokonce zlevňují

Ilustrační snímek

Průměrná úroková sazba u hypoték v únoru klesla ze tří procent na 2,99 procenta, takže se v podstatě žádná velká změna...

Zlato rozjelo novou cenovou rally. Bude stříbro následovat?

Zlato rozjelo novou cenovou rally. Bude stříbro následovat?

Kurzy.cz Ještě před pár týdny zlato atakovalo roční minima, ale v důsledku amerických sankcí vůči Číně a opětovného startu obcho...

Najdete na iDNES.cz