Byty v paneláku: ceny klesly

aktualizováno 
Po obavách před vstupem do EU, které vyhnaly ceny nemovitostí nahoru, nastalo uklidnění. Byty v cihlových domech a nová zástavba zůstaly za poslední rok na svých cenách nebo podražily jen nepatrně, pronájmy bytů dokonce v některých lokalitách mírně zlevnily.

Dnes pláčou jen ti, kdo narychlo kupovali ještě před vstupem do EU byty v panelových domech. Vstup do unie neznamenal žádný hromadný vpád zahraničních investorů a dnes by stejný byt koupili třeba o 10 až 15 procent levněji.

„Například třípokojový byt v Brně, který zájemce mohl před rokem sehnat za milion, by dnes přišel na 870 000 korun,“ sděluje jednatel brněnské realitní kanceláře DVL, Miloš Dvořáček. Malou útěchou kupcům může být snad jen to, že v době, kdy kupovali, byly úrokové sazby hypotečních úvěrů na minimu, a kdo si na byt půjčil, získal peníze celkem levně.

Minulost je za námi, co bude dál?

NENECHTE SI UJÍT
dolar
Vyděláte na vkladu v cizí měně?
Termínované vklady mají výhodu v tom, že na ně lze vložit finanční prostředky již od nízkých částek a na krátkou dobu. Vydělají však na sebe vaše finance?
stres
Telefon mě brzdí v práci
Málokdo umí vyřizovat věci po telefonu tak, aby neplýtval svým drahocenným časem.
Víno, etikety
Cabernet: Nevzrušivé pití pro nenáročné
Hypermarkety zaplavila vína z dovozu. Mnohá z nich nestojí víc než sto korun. Jaká jsou?

Nulový růst, nebo dokonce poklesy cen se týkají zejména vesnických bytů a domků a méně kvalitního bydlení ve městech. Tento stav by měla odrážet i blízká budoucnost. „Dá se téměř s jistotou očekávat, že do budoucna ceny pronájmů velkých bytů budou stagnovat, pronájmy malých bytů budou stoupat, hodnota panelových bytů bude spíš ještě nějakou dobu mírně klesat a ceny bytů cihlových budou stoupat, ale jen mírně. Ceny rodinných domů ve městě též lehce porostou, největší vzestup cen lze očekávat u stavebních pozemků v dosahu hromadné dopravy,“ vysvětluje Dvořáček.

Ceny rodinných domků ve městech skutečně mírně stoupají. Domek, který jste loni v Kroměříži mohli získat za 1 800 000, letos pořídíte za rovné dva miliony. U cihlových bytů v centrech měst je nárůst podobný, pohybuje se též kolem deseti procent. Podle Václava Maulena z RK Lityrea z Karlových Varů by v následujícím roce měly ceny nemovitostí poporůst, a to zejména ve velkých a atraktivních městech či v místech s větší nabídkou pracovních příležitostí.
 
Cena závisí na nabídce i zájmu kupců

ruka

200 tisíc na bydlení: řekněte si o ně!
Více ZDE.

Byt o ploše 80 metrů čtverečních si v Litoměřicích pronajmete za pět tisíc měsíčně, garsonku tamtéž za čtyři tisíce. Cena za pronajatý metr je tak u většího bytu 63 korun, u menšího 114 korun. Potvrzuje se tak, že tržní zákony platí - tam, kde převažuje nabídka, ceny klesají, tam, kde je naopak hodně zájemců o koupi, jdou nahoru. A zájem o malé byty je stále velký - hledají se proto hůře a jsou relativně dražší.

Záleží samozřejmě na kvalitě bydlení. Václav Maulen je přesvědčen, že se trendy v poptávce nemění: „Na prvním místě je individuální bydlení v rodinných domech, následují cihlové domy, novostavby a na konci je původní panelová výstavba.“ To platí v zájmu o koupi i o pronájem bytů. Michal Macek z realitní kanceláře Evropa k tomu dodává: „Pryč jsou naštěstí doby, kdy rozdíl mezi bytem na sídlišti, kam se jede z centra města hodinu, a navíc není kde zaparkovat, a mezi kvalitním bytem v širším centru města nebyl na ceně poznat.“

Bude další nákupní horečka?

Ve „vlastním“ v Česku bydlí více než 66 procent domácností, když počítáme i obyvatele družstevních bytů, kteří mají k osobnímu vlastnictví blíže než k nájmu. Zda se počet lidí, kteří vlastní nemovitost, bude zvyšovat, záleží především na jejich finanční situaci a na dostupnosti úvěrů. A také na tom, jak dlouho bude platit regulované nájemné. Po jeho odstranění lze očekávat velké zvýšení zájmu o nákup nemovitostí. V té době může přijít další cenová bouře. Jestli to bude jen bouře ve sklenici vody, jako tomu bylo před vstupem do unie, to ukáže budoucnost. Mnozí z těch, kdo dosud bydlí v bytě s regulovaným nájemným, totiž již koupili nějakou nemovitost. Uvolnění nájmů je tolik nepostihne a poptávka nebude tak bombastická, jak by se dalo čekat.

 

Cena starší garsonky v centru, 30 m2

Praha

 1 130 000 Kč

Hradec Králové

   756 000 Kč

Kolín

   647 000 Kč

Zlín

   580 000 Kč

Jindřichův Hradec

   487 000 Kč

Domažlice

   390 000 Kč

Ostrava

   360 000 Kč

Děčín

   206 000 Kč

Zdroj: realitní kanceláře a iDNES
Poznámka: uváděná cena je průměrná


Bublina na trhu nemovitostí splaskla. Jak se vyvíjejí ceny realit a co můžeme čekat v následujícím roce?
Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

ČNB: Trnitou cestou k vyšším sazbám

ČNB: Trnitou cestou k vyšším sazbám

Kurzy.cz V pátek si pozvala ČNB analytiky, aby představila novou prognózu. Ta předpokládá, že by ČNB měla zvýšit sazby na dvě pr...

Najdete na iDNES.cz