Byt: V Praze pětkrát dražší než na severu

aktualizováno 
Uvažujete o koupi bytu ve Znojmě, Zlíně nebo třeba Havířově? Pak si raději pospěšte, jeho hodnota může poskočit až o pětinu směrem vzhůru. Zatímco v Čechách by se měly ceny bytů i pozemků až na výjimky držet na stejné úrovni, na Ostravsku nebo v jižní části Moravy se očekává zvyšování cen. Podobně jako v severních Čechách, zejména na Ústecku, Mostecku či Lounsku.
Panelák, sídliště, dům, byt, nemovitost

Panelák, sídliště, dům, byt, nemovitost - Panelák, sídliště, dům, byt, nemovitost | foto: Radek CihlaMF DNES

Vyplývá to z cenové mapy nemovitostí sestavené Hypoteční bankou. V uvedených oblastech ceny porostou v případě, že se zde zlepší ekonomická situace, a tím se zvedne i zájem o nemovitosti. V Ostravě a jejím okolí už takové signály jsou. Obrat k lepšímu nastane podle Hypoteční banky v příštích šesti měsících i v cenách bytů v oblasti severních Čech. Příkladem je Žatecko, které získalo investory v elektronice a rozvíjí průmyslovou zónu Havraň.

A co stojí za rostoucími cenami na jižní Moravě? Nedostatek bytů v osobním vlastnictví. Poptávka převyšuje nabídku, což táhne ceny vzhůru. Krnovu, Českému Těšínu a Bruntálu předpovídají odborníci více než dvacetiprocentní zhodnocení. „U těchto měst se nestavěly nové byty, ceny v přehledech se opíraly o odhady bez podloženého srovnání. Teď se zde začínají stavět menší developerské projekty a dochází k jejich konfrontaci s cenami developerů a odezvou trhu,“ vysvětluje Petr Němeček z Hypoteční banky.

Jaké nemovitosti se tedy vyplatí nakupovat, a na kterých naopak můžete prodělat? Podle odborníků mohou být dobrou investicí pozemky připravené ke stavbě v atraktivních lokalitách kolem krajských měst a byty v cihlových domech v dobrých čtvrtích větších, zejména krajských měst.

Zajímavá z hlediska nákupu za účelem zhodnocení investice zůstává i Praha. Ale i v jejím případě je nutno dodržovat obecně platné zásady výhodného nákupu (a prodeje). Obecně varují experti na trh s realitami před koupí jakékoli nemovitosti ve špatném technickém stavu. Nevhodnou investicí mohou být i domy, byty a pozemky v málo zajímavých oblastech s nedostatečnou infrastrukturou nebo ležící v lokalitě s velkou nezaměstnaností.

Pokud uvažujete o koupi bytu, který chcete pronajímat, nemůžete podle Petra Němečka příliš chybovat. „U většiny bytů se koupě za účelem pronájmu vyplatí, neboť se předpokládá mírný růst cen. Hodnota majetku tedy bude stoupat,“ říká. Doplňuje, že výše nájemného může krýt splátky úvěru. „Dramatický pokles tržních nájmů se již neočekává s ohledem na inflaci a deregulaci nájemného,“ míní.

Cenová mapa pomůže v orientaci

Cenová mapa říká, že například starší, zhruba sedmdesátimetrový byt v centru Zlína koupíte za 1,54 milionu korun. Ale je to jen orientační částka pro kupujícího i prodávajícího. Trvat na ní nemůžete. O konečné ceně nemovitosti rozhoduje mnoho faktorů, mimo jiné konkrétní poloha, technický stav, vybavenost, ale třeba i patro nebo výhled z okna a dostupnost MHD.

Pavel Bedrna z realitní společnosti Lexxus míní, že cenové mapy lze uplatnit spíše na pozemky než například na cenu metru čtverečního bytové plochy či rodinného domu, kde záleží na dalších okolnostech a kvalitě provedení. Nabídková či poptávková cena z ní však obvykle vychází. Jak se shodují realitní makléři, ceny uváděné v inzerátech jsou zpravidla ceny takzvaně „k jednání“. „U správně uvedených cen se skutečná cena uzavřené zakázky neliší o více než pět procent,“ uvádí Pavel Bedrna. Podle Jaroslava Novotného může rozptyl činit 10, maximálně 15 procent.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK BACK OFFICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz