Blbá Blondýna: Dali mě do registru. Super, z toho budou výhody

aktualizováno 
„Poslyšte příběh vo tom, jak jsem úplně strašně chytrá,“ rozjíždí další své finanční zážitky Blbá Blondýna v podání Ivy Pazderkové. Vzala si půjčku, a tak nějak přestala splácet. Ale poradila si. Jak?

„Jasně, vám tak budu něco splácet, vy máte peněz určitě víc než já!“ dupla si, když jí začali uhánět. A protože trvala na svém, nejspíš za odměnu ji prý dali do registru. „Z toho budou výhody,“ raduje se Blbá Blondýna. A výhody to určitě má, jen trochu jiné, než si myslí.

Fotogalerie

„Už mi teď nikdo nepůjčí,“ dozví se od kámošky. Jenomže! Blbá Blondýna má net a umí gúglit. „Vygúglila jsem 10 tisíc firem, který ti úplně v klidu pučej a na nějakej registr úplně kašlou!“ raduje se.

Blbá BlondýnaVyzrála na registr dlužníků

Třetí díl miniseriálu, který iDNES.cz připravila ve spolupráci s Navigátorem bezpečného úvěru, upozorňuje:
Registry jsou tu pro vaši ochranu. Firmy, které do nich nenahlížejí, nejsou bezpečné. Nepůjčujte si od nich, budete litovat.

Je příběh Blbé Blondýny přitažený za blond vlasy? Reálný život naznačuje, že ne. Na internetu a v inzerátech je nepřeberné množství nabídek: „Půjčíme rychle, půjčíme každému i se záznamem v registru. Ještě dnes, i když vás banky odmítají. Snadno, rychle a bezpečně…“

Jak to s tou snadností a bezpečností je, poznaly na vlastní kůži tisíce lidí. Řada z nich skončila v exekuci, nebo ti „šťastnější“ v osobním bankrotu. Tržiště s nebezpečnými půjčkami v Česku kvete. Kde je poptávka, je i nabídka.

Blbá Blondýna:

„Společnost, která půjčuje bez nahlédnutí do registrů, není bezpečným poskytovatelem úvěru a obcházet registry je nezodpovědné. Obezřetné banky a nebanky se bojí předlužených lidí, proto nahlížejí do registrů, zda a nakolik je žadatel o půjčku zadlužený a jakou má platební morálku,“ upozorňuje tiskový mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru Zdeněk Soudný.

Pokud si půjčíte v bance a u seriózního nebankovního poskytovatele, je dobré vědět, že se vaše dluhy neutají. Informace o všech vašich spotřebitelský úvěrech, hypotékách, leasingu a úvěrech od stavebních spořitelen včetně kontokorentů na běžných účtech i kreditních kartách se dostanou do dvou základní databází dlužníků:

  • Bankovního registru klientských informací (BRKI), který využívají pouze banky.
  • Nebankovního registru klientských informací (NRKI), do jehož databáze přispívají členské leasingové a splátkové společnosti.

Oba registry shromažďují pozitivní informace o splácení úvěru, ale i negativní informace, pokud je klient v delším prodlení se splátkami. Veškeré údaje uchovávají oba registry po dobu čtyř let po skončení smluvního vztahu.

Ocitnout se můžete rovněž v registru SOLUS, a to v negativní databázi shromažďující informace o klientech, kteří se dostali do problémů se splácením svých závazků u některého ze členů SOLUS. Členy SOLUSu jsou nebankovní finanční instituce, banky, telekomunikační operátoři, distributoři energií a další společnosti.

SOLUS shromažďuje i pozitivní databázi. Pozitivní registr zpracovává údaje o klientech a jejich smluvních závazcích, které vypovídají o tom, že klient své povinnosti ke členům sdružení SOLUS řádně plní. Členské společnosti tak mohou na základě Pozitivního registru snáze a přesněji vyhodnocovat, zda je daný klient schopen unést další finanční zatížení či nikoliv.

Test

Půjčili jste si již někdy od lichváře? Jaký je váš názor na půjčování peněz? Na co byste si rozhodně nepůjčili? Podělte se o zkušenosti a názory. 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží

Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží

Kurzy.cz Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání pro poplatníky daně z příjmů za rok 2018 je 1. duben 2019. Tento den je ...

Najdete na iDNES.cz