Banky: víte, za co všechno zaplatíte?

aktualizováno 
České banky jsou ve vybírání poplatků skutečně vynalézavé – zpoplatněno je kde co. Sazebníky našich bank jsou dlouhé a obsahují mnoho položek. Které z poplatků jsou nejvyšší a které nesmyslné? Nakolik se mezi jednotlivými bankami liší? Čím vás banka stále může překvapit?

Zrušení běžného účtu

 

Jedním z nejdiskutovanějších poplatků je zřejmě poplatek za zrušení běžného účtu. Pokud si banky neúčtují nic za jeho založení, neexistuje pravděpodobně žádné opodstatnění pro zpoplatnění stejné, pouze inverzní operace. Za zrušení účtu zaplatíte až 400 Kč. Nejméně v tomto případě penalizuje za odchod své klienty Živnostenská banka (100 Kč za zrušení účtu), nejvíc naopak HVB Bank (400 Kč). U ČSOB a Poštovní spořitelny je za převod účtu mezi těmito bankami účtován poplatek 200 Kč – cenový efekt je pak stejný, jako kdybyste si účet zrušili a šli založit jinam.

 

Trvalé příkazy k úhradě

 

Stejně zvláštním poplatkem je poplatek za zrušení (nebo změnu) trvalého příkazu k úhradě – ten se u většiny bank pohybuje kolem třiceti korun. Transakce je obvykle zvýhodněna při provedení některou ze služeb přímého bankovnictví. Založení trvalého příkazu bývá přitom zdarma.

 

Vklad hotovosti

 

Dalším, z pohledu klienta neopodstatněným nákladem, je poplatek za vložení peněz na účet, a to u banky, kde máte účet veden. Je to podobná situace, jako kdyby půjčoval sousedovi auto k užívání a musel mu k tomu přidat ještě benzín. Ačkoliv víme, že se banky snaží odradit

Víte, co dělat, když vám investice mizí pod rukama? Poradíme vám zde.

klienty od využívání služeb u přepážky, každý se občas dostane do situace, kdy by rád uložil do banky hotovost. Přinese své peníze a za to, že je může uložit, někde zaplatí. Za všech okolností za vklad zaplatíte v HVB Bank (10 Kč), České spořitelně a GE Capital Bank (6 Kč), Raiffeisenbank i Komerční bance (5 Kč) a ČSOB (4 Kč, za vklad třetí osobou 30 Kč). V případě Poštovní spořitelny zaplatí 3 Kč klienti s programem Klasik, Rodina, Elektron nebo Plus. V úvahu je brán vklad do 500 000 Kč, započítány jsou případně účtované účetní položky za realizaci operace.

 

Příliv peněz je zpoplatněn i v tuzemském bezhotovostním platebním styku. Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka si účtují nejvíce za příchozí platbu z jiné banky - poplatek činí 7 Kč za položku.

 

Výběry

 

Výběr na pobočce je drahý díky snaze bank přinutit klienta do banky pro peníze nechodit a využívat alternativní kanály (výběr z bankomatu, placení kartou, užívání služeb přímého bankovnictví). Vybírat peníze na přepážce se ale při strategii některých bank může stát nutností – například při nízko nastavených limitech u karty vydávané k účtu (pokud podmínkou zvýšení limitů je vyšší průměrný zůstatek). Potom totiž v případě nedostečného průměrného zůstatku, vyšších výdajů a vyčerpání limitu nezbývá klientovi nic jiného, než si na pobočku zajít a za výběr v hotovosti zaplatit, ačkoliv by rád využil jiné možnosti.

 

V každém případě se někdy zdá, že to banky s nastavením poplatků na pobočkách poněkud přehnaly. Nejdražšími jsou v tomto ohledu při výběru do deseti tisíc Česká spořitelna a Komerční banka. U eBanky je sazba za výběr hotovosti v klientském centru 30 Kč + 0,15 % (s určeným maximem 1 000 Kč). Za výběr 1 000 Kč byste tak zaplatili 31,50 Kč.  Uvažujeme-li výběr do deseti tisíc, pak maximum, které zaplatíte, činí 45 Kč, kterými výběr do výše této částky zpoplatňuje právě Česká spořitelna a Komerční banka (při výběru nad 10 tisíc u nich však poplatek klesá). U České spořitelny navíc zaplatíte 6 Kč za účetní položku vzniklou realizací hotovostní transakce, v Komerční bance je to 5 Kč. Nejlevnější je Citibank se sazbou 18 Kč. 

 

Nejdražší vybrané poplatky

zrušení účtu z popudu klienta HVB Bank: 400 Kč
vklad hotovosti v Kč HVB Bank: 10 Kč
výběr na pobočce v Kč (do 10.000 Kč) Česká spořitelna: 51 Kč (45+6)

Poplatky se ostatně výrazně liší i při výběru z bankomatů. Jedinou bankou, která neinkasuje za výběr z vlastních bankomatů žádný poplatek, je Živnostenská banka. GE Capital Bank sice nabízí první dva výběry v měsíci z vlastního bankomatu zdarma, ovšem ostatní již stojí 9 korun, což je téměř dvojnásobek průměru. Navíc zde musíte připočítat 6 Kč (účetní položku za realizaci hotovostní operace). HVB Bank si účtuje nejvíce v případě vlastních bankomatů (30 Kč). Ve výši poplatků za výběr z cizího bankomatu vede spolu s Českou spořitelnou (25 Kč +0,5 % z částky) Živnostenská banka (první dva výběry v měsíci jsou sice zdarma, zato za ostatní zaplatíte 50 Kč). eBanka má vysokou sazbu na výběr z nejširší sítě bankomatů České spořitelny (29,90 Kč). Nejpříznivější sazby za výběr z cizího bankomatu v tuzemsku má Citibank (9 Kč). Česká spořitelna si, jak již bylo řečeno, účtuje kromě pevného polatku rovněž procenta za vybíranou částku. Pokud byste jako klient České spořitelny vybrali v mimospořitelním bankomatu 1 000 Kč, bude vás transakce stát 30 Kč (poplatek 25 Kč + 0,5 % z vybrané částky). V případě výběru 10 000 Kč to již ale bude 75 Kč a spořitelna tak cenou "předčí" zpoplatněné výběry kartou Živnostenské banky v cizích bankomatech.

 

Úvěry

 

Na hromadu poplatků narazíte také u spotřebitelských úvěrů. Za podání žádosti samotné si účtuje poplatek pouze Poštovní spořitelna, a to ve výši 50 Kč. Po zaplacení tohoto poplatku teprve zjistíte, zda jste vhodný adept pro úvěr, či ne. U HVB Bank je účtován poplatek za posouzení žádosti, který je nevratný (200 Kč). Sazby účtované za vyřízení úvěru jsou různé a některé banky je nemají vůbec; jiné zase zpoplaťnují vedení úvěrového účtu, či nutí klienty zřídit si u nich i běžný účet (a platit za něj). Vyplatí se tedy vybírat.

 

Zůstaneme bankám věrní za každou cenu? Přečtěte si tento článek.

Pokud si od banky něco půjčíte a po čase se rozhodnete splatit částku dříve, než jste původně zamýšleli, nepočítejte s tím, že za to nic nezaplatíte. Tento úkon je zoplatněn v ČSOB a Poštovní spořitelně (200 Kč), Raiffeisenbank (4 % z dlužné částky, popř. 4 % z mimořádné splátky v případě předčasného splacení v částečné výši), GE Capital Bank (5 % z předčasně splácené jistiny, minimálně 1 000 Kč), Citibank (3 % ze zbývající částky úvěru) a HVB Bank (podle posouzení bankéře a individuálních podmínek). Naopak zdarma můžete předčasně splatit úvěr v České spořitelně, Komerční bance, eBance a v Živnostenské bance. Nemalé rozdíly jsou rovněž v poplatcích za změny úvěrové dokumentace z popudu klienta (200 nebo 1000 Kč). Pokud se tedy dostanete do tíživé situace a budete chtít nějak změnit podmínky úvěru, opět za to zaplatíte.

 

Chcete vědět, jak vyzrát na jeden z bankovních poplatků? Pak čtěte.

Rovněž hypoteční úvěry podléhají vysokým poplatkům (poskytnutí, posouzení úvěru apod.). Například poplatek za správu úvěru není s výjimkou HVB Bank a GE Capital Bank (úvěr Optimum) ani v jedné z osmi největších bank nabízejících tento typ úvěrů nižší než 100 korun za měsíc. Tento poplatek je nejvyšší u hypotečního úvěru Standard a Premium GE Capital Bank (200 Kč a 0,075 % z poskytnutého úvěru) a u ČSOB (200 Kč u úvěru se státní podporou).

 

Internetové bankovnictví

 

Banky zvýšení poplatků na pobočce zdůvodňují tím, že chtějí motivovat své klienty k využívání kanálů přímého bankovnictví. Proč tedy účtují poplatky za měsíční vedení služby internetového bankovnictví? Nebylo by její vedení zdarma lepší motivací pro klienty?

Vedení internetového bankovnictví podléhá různým sazbám, mezi kterými jsou veliké rozdíly. Živnostenská banka nepodnikajícím osobám vedení internetového bankovnictví nezpoplatňuje, stejně jako ČSOB a Citibank. Dále je z bank nabízejících internetové bankovnictví nejlevnější Česká spořitelna (15 Kč za měsíc). Ostatní se cenou vejdou do padesáti korun za měsíc včetně. Služba může být samozřejmě v rámci některých balíčků nabízena zdarma.

 

 

   Vyjádření bank k výši poplatků a jejich potenciálnímu snižování

HVB Bank

HVB Bank při určování poplatků vychází ze situace na českém trhu, především v ohledu na nákladnost zpracování jednotlivých transakcí. 

GE Capital Bank

Výše poplatků banky odpovídá situaci na českém trhu. Při jejich kalkulaci vycházíme z nákladů i konkurenčního prostředí v ČR. Snižování v nejbližší době neplánujeme.

Živnostenská banka

Banka je již nyní z pohledu některých poplatků levná. Je možné, že v rámci produktů, v nichž se banka bude chtít na trhu profilovat, dojde v budoucnu ke snížení určitých poplatků.

ČSOB, Poštovní spořitelna

Srovnávat úroveň poplatků v ČR např. se zeměmi EU je zavádějící, protože trhy v těchto zemích fungují a rozvíjejí se opravdu podstatně déle než u nás. Také struktura poplatků i produktů je jiná. ČSOB v nejbližší době neplánuje výraznější změnu poplatků.

Komerční banka

Je prakticky nemožné  činit  srovnání poplatků v ČR a v zahraničí, a to z následujících důvodů: 1.) Jedná se totiž o naprosto rozdílná ekonomická prostředí. 2.) Obecně ve střední a východní Evropě se pohybujeme na trhu  nabídky, zatímco v západní Evropě můžeme hovořit o trhu poptávky. 3.) V ČR je vysoká úroveň konkurence a to znamená, že úspěch naší nabídky  velmi významně závisí na kvalitě poskytovaných služeb.

Raiffeisenbank

Domníváme se, že záporné reakce většiny zmiňovaných klientů jsou zpravidla reakcí na několik cílených článků vybraných médií,  kdy se srovnávají vybrané ceníkové položky z několika vyspělých zemí s úrovní cen v našich bankách. Vybrány jsou často země s nejnižší úrovní cen za tyto položky, neboť cenová politika.. VÍCE

 

 

S jakými všemi poplatky jste se setkali vy? Které vám připadaly nejnesmyslnější?  Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

 

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

ČNB: Trnitou cestou k vyšším sazbám

ČNB: Trnitou cestou k vyšším sazbám

Kurzy.cz V pátek si pozvala ČNB analytiky, aby představila novou prognózu. Ta předpokládá, že by ČNB měla zvýšit sazby na dvě pr...

Najdete na iDNES.cz