Středa 12. května 2021, svátek má Pankrác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. května 2021 Pankrác

Banky v létě některé poplatky zruší a některé zdraží. I o 100 procent

Je to nalej vylej. Banky ruší některé poplatky, které klienty nejvíce štvou. Například poplatek za vklad na přepážce. Ale zároveň se nově bude platit za služby, které byly dříve zdarma. Třeba za vedení konta.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

S novými sazebníky klienty nepřekvapí jen LBBW Bank a Poštovní spořitelna. LBBW účtuje klientům poplatky za služby podle sazebníku platného z loňského listopadu a Poštovka sazby změnila v dubnu (více si přečtete v předchozím článku).

kdy banky chystají změny poplatků

Nové sazebníky začnou platit/platí od:

Citibank - 1. června 2010
Česká spořitelna - 1. září 2010
ČSOB - 1. srpna 2010
GE Money Bank - 1. července 2010
Komerční banka - 1. července 2010
LBBW Bank - 1. listopadu 2009
mBank - 1. srpna 2010
Poštovní spořitelna - 1. dubna 2010
Raiffeisenbank - 7. července 2010
UniCredit Bank - 15. září 2010
Volksbank - 9. srpna 2010

Další bankou, která již od 1. června začala s vybíráním nových poplatků za své služby, je Citibank.

Jaké změny přichystala naše největší banka, Česká spořitelna, jste si mohli přečíst v našem předchozím článku.

Banky spíše zdražují, než zlevňují

A na co se mohou klienti "těšit"? Například Citibank ruší poplatek za bezpečnostní klíč a pro Citigold klienty zavádí bezplatný výběr v zahraničí v síti bankomatů Citibank. Předtím si účtovala poplatek 100 korun plus půl procenta z částky výběru.

ČSOB se snaží chovat transparentně. "Nově v sazebníku naleznete informaci, že obchodník, který inkasuje za platbu kartou poplatek, musí s tímto poplatkem předem seznámit zákazníka," upřesňuje Pavla Hávová z ČSOB. Novým majitelům Studentského konta plus nebude za vedení účtu počítat žádný poplatek, pokud budou dostávat výpisy z účtu elektronicky. V případě měsíčního zasílání poštou bude vedení konta zpoplatněno 30 korunami.

Pokud si necháváte zasílat z ČSOB informační SMS týkající se změny pohybu na účtu, připravte se, že vám je banka o 100 procent zdraží, nově zaplatíte místo jedné koruny dvě.

GE Money Bank zdraží vedení Běžného korunového účtu ze 49 na 59 korun.

I Komerční banka se snaží pro klienty zjednodušit a zpřehlednit svůj sazebník. Nově zpoplatní papírové výpisy z účtů ke spotřebitelským a podnikatelským úvěrům. Na jednotnou výši 200 korun sjednotí poplatky za vydání duplikátu karty a znovuvydání karty po její stoplistaci, původně poplatky za vydání duplikátu byly ve výši 130 korun za elektronické karty, 250 korun za embosované a 500 korun za služební kreditní karty.

Také Komerční banka zdražuje. Za zaslání první upomínky, resp. oznámení o vzniku nepovoleného debetu pro všechny segmenty zvyšuje poplatek z 20 korun na 50 korun.

mBank od srpna začne klientům za příkaz k úhradě účtovat tři koruny poté, co jejich počet přesáhne povolených 10 bezplatných v měsíci.

Poštovní spořitelna je další z bank, které se rozhodly svým klientům maximálně zpřehlednit a zjednodušit sazebník. "Poplatky jsou intuitivně rozděleny do čtyř finančních pásem, aby bylo ihned zřejmé, za jaké služby se co platí," vysvětluje Denisa Salátková z Poštovní spořitelny. Banka zvýhodňuje mladé, seniory a handicapované klienty. Ti všichni mají levnější vedení osobního Era účtu a výběry hotovosti. Zároveň mohou využít bezplatné zřízení kontokorentu.

Raiffeisenbank zdraží klientům poplatek za jednorázové příkazy ze tří korun na čtyři a poplatek za trvalé příkazy z tří korun na šest. Banka také ruší poplatek za změnu trvalého příkazu přes internet, dosud za něj klienti platí 30 korun.

Co pro klienty připravila UniCredit Bank, se dozvíte až na přelomu června a července. Banka v tuto dobu zveřejní nový sazebník, který bude v platnosti od 15. září. Podle mluvčího Tomáše Pavlíka banka nechystá žádné významné poplatkové změny.

Volksbank sníží pouze poplatky v oblasti hypotečních úvěrů a zdraží některé sankční poplatky uplatňované při nesplácení a neplnění podmínek smlouvy.

Poplatky, které vás štvou, ruší Raiffeisenbank i ČS

Dva nejabsurdnější poplatky (o výsledcích ankety si přečtěte v našem předchozím článku), za které si dosud účtovala poplatek, se rozhodla zrušit Raiffeisenbank. Od 7. července klienti nebudou platit za vklad na přepážce na vlastní účet a za předčasné splacení úvěru.

Také Česká spořitelna od září ruší poplatek osm korun za vklad hotovosti na přepážce.

Poštovní spořitelna sjednotila poplatek za vklad hotovosti na přepážce na osm korun.

Ostatní banky ponechaly zvolené absurdní poplatky beze změny, buď klientům i nadále nic neúčtují, nebo budou účtovat shodný poplatek jako před změnou sazebníku.

na absurdní poplatky a jejich změny se podívejte v naší infografice

mBank zdraží výběry bankomatu, Citibank výpis z účtu

Některé banky pro své klienty připravily překvapení v podobě zvýšení poplatků za častěji využívané služby.

Například Citibank si od počátku června účtuje 49 korun za výpis z účtu zasílaný klientovi každý měsíc poštou, dříve ho dostávali zdarma.

I mBank, která svou strategii založila na službách zdarma, si pro klienty připravila zpoplatnění výběrů z bankomatu. Dosud mají klienti zdarma tři výběry měsíčně, za každý další pak platí 35 korun. Od srpna bude poplatek za výběr záležet na tom, kolik zaplatíte kartou u obchodníků.

V případě, že utratíte do 1 999 korun, zaplatíte za první tři výběry devět korun, za další 35 korun. Při útratě do 2 999 korun máte zdarma jeden výběr, další dva za devět korun a poté již za 35 korun. Dva výběry zdarma, třetí za devět a všechny další za 35 korun bude mít klient, který kartou utratí do 3 999 korun. A konečně, budete-li utrácet od čtyř tisíc korun výše, budou vaše poplatky za výběr hotovosti z bankomatu stejné jako dosud (první tři zdarma, další za 35 korun).

na vybrané poplatky se podívejte v naší infografice

Česká spořitelna klientům za výběr z bankomatu cizí banky bude nově účtovat 40 korun, dosud zaplatili fixní částku 25 korun a půl procenta z vybírané částky.

Poštovní spořitelna o korunu z 25 na 26 korun zdražila poplatek za výběr hotovosti na přepážce a za výběr z cizího bankomatu. Naopak z 13 na 10 korun zlevnila poplatek za měsíční výpis z účtu zasílaný poštou.

GE Money Bank také klientům zdraží poplatek za výběr hotovosti z cizího bankomatu, nově si od července bude účtovat 38 korun místo dosavadních 35 korun.

Měsíční výpis z účtu zasílaný poštou zdraží i Volksbank, klient za něj od srpna bude platit 35 místo 20 korun.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

I přes covidovou krizi rozjeli svůj vysněný byznys. A mají úspěch

Kristýna a Petr jsou životní partneři. Od loňského prosince k tomu přidali i partnerství pracovní. Zjistili totiž, že v...

Množí se „důvěryhodné“ telefonáty. Kdo uvěří, přijde v bance o úspory

Pandemie přinesla dramatický nárůst kybernetických útoků. Útočníci jsou stále vynalézavější. Kdo není ostražitý, může...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Advokát: Mít sídlo firmy v bytě může být pro živnostníky komplikace

Řada lidí odstartuje své podnikání jako osoba samostatně činná. Mnoho podnikatelů se přitom rozhodne, že bude mít sídlo...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

  • Další z rubriky

Předfixace hypotéky: lepší úrok, ale tvrdší podmínky bank

Takzvaná „dopředná“ rezervace úrokové sazby je řešení pro ty, kteří u svého hypotečního úvěru nechtějí riskovat budoucí...

Plátci paušální daně mohou narazit u žádosti o hypotéku

Daňový paušál může být pro některé přihlášené živnostníky překážkou v získání hypotečního i jiného úvěru. Od příštího...

Jaro a lockdown nahrávají rekonstrukcím. Jak je ale zafinancovat?

Pandemie a s ní spojené restrikce zcela změnily způsob, jakým vnímáme vlastní bydlení. A změnily se také naše potřeby a...

Konec levných hypoték. Úrokové sazby obracejí vzhůru, trh trhá rekordy

Úrokové sazby u hypoték obrátily a rostou. Zatím jen nepatrně. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle ukazatele...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...