Banky mění sazebníky. Nahoru a dolů

aktualizováno 
Většina českých bank připravila svým klientům překvapení v podobě změn ve svých sazebnících poplatků. Pokud tak nestihly udělat hned s počátkem nového roku, avizují úpravy na únor..
Žena, pláč, strach, bolest - ilustrační foto

Žena, pláč, strach, bolest - ilustrační foto - Žena, pláč, strach, bolest - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pokud jste klientem banky, která měnila poplatky a vám se to nelíbí, pak máte nyní jedinečnou možnost finanční ústav změnit. Do nového roku totiž s poplatkem za zrušení účtu vstoupila pouze Poštovní spořitelna.

Ostatní banky ho již neúčtují, a klienti tak mají volný přestup mezi nimi otevřený. Musí počítat jen s nezbytnou administrativou.

Česká spořitelna

V nabídce banky se od nového roku objevily volitelné frekvence výpisů z účtů. Ty byly dosud klientům zasílány s nezrušitelnou měsíční frekvencí. Teď lze volit mezi frekvencí týdenní či měsíční (5 korun vystavení jednoho výpisu + 7,50 koruny za poštovné) a čtvrtletní (12 korun vystavení výpisu + poštovné).

Ostatní změny se týkají především cizích měn. Snížen byl poplatek za výběr z účtu v cizí měně na 30 korun z původního 0,5 procenta (minimálně 30 korun, maximálně 1000 korun). A od poloviny ledna spořitelna navýšila objem takzvaných přeshraničních plateb z 12,5 tisíce na 50 tisíc eur za jednorázový poplatek 220 korun.

PŘEHLED HLAVNÍCH ZMĚN V ČESKÝCH BANKÁCH NALEZNETE ZDE.

ČSOB

ČSOB přeorganizuje a zjednoduší svůj sazebník poplatků od zítřka. Co její klienty čeká? Zejména to, že sazebník bude přehledně srovnaný do tabulek tak, aby bylo možné porovnat cenu produktu a služby, které skrývá. Rozhodně tímto způsobem banka ušetří prostor a papír, protože ze sazebníku bude vypuštěno 215 položek.

Rozsah sazebníku se sníží ze 30 na 10 stran. Položky však nezmizí nadobro. Budou i nadále vedeny v sazebníku pro podnikatele a firemní klienty. Změny jsou to však především kosmetické, žádné razantní slevy u nejběžněji používaných produktů klienti očekávat nemohou.

Komerční banka

Banka změnu ohlásila s měsíčním předstihem. Slibovala zejména zjednodušení a zkrácení sazebníku, neboť do konce loňského roku na svých webových stránkách uveřejňovala jen jeho výňatek. Získat jej celý k nahlédnutí byl nadlidský výkon.

Spolu s novou podobou sazebníku však upravovala i ceny služeb a produktů. A tak se změnilo například Idealkonto, nejlevnější balíček služeb Komerční banky. Nyní stojí 35 korun oproti původním 39 nebo 19 korunám, když jste ke kontu používali některý z kanálů přímého
bankovnictví.

Změna se udála i v oblasti výběrů z bankomatů. Po vzoru České spořitelny také nyní nabízí určitý počet bezplatných výběrů z vlastního bankomatu. Ten se odvíjí od typu platební karty a balíčku služeb. Banka také zrušila poplatky za změnu a zrušení trvalého příkazu, a to jak prostřednictvím internetového bankovnictví, tak papírového nosiče. Zdražila naopak transakce prováděné na pobočce – výběr hotovosti ve všech pásmech o 10 korun, takže třeba za výběr do 10 tisíc korun nyní účtuje poplatek 60 korun. Také cena podání příkazu v papírové podobě navýšila o 10 korun na celkových 20 korun.

Citibank

Pouze malé změny provedla v sazebníku také Citibank. U zahraničních plateb se objevila poznámka upravující jednotnou sazbu příkazu na 1000 korun. Poplatky související s mezinárodní platbou se přenášejí na příjemce platby, včetně těch, které jsou účtovány bankou plátce. Vedení Osobní půjčky banka nově poskytuje zdarma.

HVB Bank

Banka provede změny v poplatcích od 1. února 2006. Banka na to upozorňuje klienty již předem na svých internetových stránkách. Změny se budou týkat především doplňkových služeb k platebním kartám a vybraných poplatků k úvěrovým produktům.

Volksbank

Banka poplatky hlavně snižovala. Méně zaplatí majitelé FIT konta, jehož měsíční poplatek se snížil o 6 korun na 39 korun. Rušen je i poplatek za elektronický převod mezi účty v rámci banky a elektronicky zadané změny a zrušení trvalých příkazů a inkas.

Jediným zvýšením se banka zbavila své výlučnosti mezi ostatními, týkalo se nejnižšího poplatku za výběr hotovosti z účtu na přepážce. Z původních 6 korun si nyní položku navýšila čtyřnásobně – na 24 korun. Zároveň s těmito změnami oznámila Volksbank úpravy sazebníku ještě v dubnu tohoto roku.

Živnostenská banka

Kladně lze přivítat snížení poplatku za výběr z cizího bankomatu ze 40 na 30 korun. Ostatní změny se udály především v oblasti operací na přepážce banky. Byl zvýšen například poplatek za vyzvednutí výpisu z účtu osobně ze 30 na 40 korun či stanoveny minimální výše poplatku (0,5 procenta) pro výběr a vklad mincí z účtu na 50 korun.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

ČNB: Trnitou cestou k vyšším sazbám

ČNB: Trnitou cestou k vyšším sazbám

Kurzy.cz V pátek si pozvala ČNB analytiky, aby představila novou prognózu. Ta předpokládá, že by ČNB měla zvýšit sazby na dvě pr...

Najdete na iDNES.cz