Diskuse k článku

Banky letos poskytnou hypotéky za 70 miliard korun

Hypoteční banky spolupracující na tvorbě FINCENTRUM HYPOINDEXu si v listopadu opět o něco polepšily. Objem uzavřených hypoték vzrostl již čtvrtý měsíc v řadě. Téměř s jistotou se letos bankám podaří uzavřít úvěry v souhrnné částce přesahující 70 miliard korun.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Martin Jirousek

Hypotékárna

Hypotékárna je vlastně zvláštní druh zadlužení, prakticky srovnatelný se státním dluhem. Také neustále roste celkový objem hypotečních dluhů. Je tu jen jeden rozdíl - státní dluh spravuje jedna "právnická" osoba, kdežto hypoteční dluh má desetitisíce vlastníků "celkové sumy hypotečních dluhů". Oba, státní i hypoteční dluh mají jedno společné - neustále roste objem dluhu, takže je možné říct, že dluhy se nesplácí.

0/0
16.12.2009 13:19

Host

Re: Hypotékárna

Ta tvoje poslední věta není logickým závěrem. Hypotéky tady jsou relativně krátkou dobu a teprve se stabilizuje hladina hypoték. Hypotély se jednoznačně splácejí a navíc jsou jištěny onou nemovitostí. Srovnání se státním dluhem silně kulhá.

0/0
16.12.2009 13:28

Martin Jirousek

Re: Hypotékárna

Státní dluh - starší dluhopisy se také splácí a jsou otvírány nové dluhopisy. Hladina hypoték se nestabilizuje, roste. Jediný rozdíl je ve větší adresnosti hypotečních dluhů.

0/0
16.12.2009 14:53

Host

Re: Hypotékárna

Špatně jsem se vyjádřil s tou stabilizací. Hypotéky tady ještě nejsou 20 let, kdy bude velká část z nich splacena. Pak se některé doplatí a jiné vezmou a celkový hladina se více méně stabilizuje. Takže pořád jsme ve fázi růstu (logicky).

0/0
16.12.2009 19:46

Host

Re: Hypotékárna

Tak přesně tohle si v Americe mysleli taky,.. vsadím se že 70% lidí svou dlouhodobou hypotéku nikdy nesplatí..

stejně jako se stabilizuje státní dluh za podpory všemdámeekonomů z ČSSD, tak se stabilizuje i dluh na hypotékách a až obojí bouchne tak to bude fakt velká rána...

0/0
16.12.2009 20:23

Host

Opět silně zavádějící informace

Tyto statistiky o poskytnutých hypotékách jsou mají pouze vnitřní význam pro banku, ale čtenáři jsou k ničemu, protože banky uvádí celkový počet a objem poskytnutých hypoték bez rozlišení účelu na nově vzniklé hypotéky a na refinancování hypoték od jiných bank. Zároveň neuvádějí počet a objem hypoték, které jim "odešly" k jiným bankám. Vzhledem ke stále rostoucímu refinancování za výhodnější nabídkou má tento údaj velký podíl.

Vývoj celkového objemu hypoték obyvatelstva by byl mnohem zajímavějším údajem.

Já příští rok také přispěji k počtu nově podepsaných hypoték. Přesto více dlužit nebudu, pouze přejdu k o půl procenta lepší nabídce.

0/0
16.12.2009 9:59

Host

Re: Opět silně zavádějící informace

"o půl procenta lepší nabídce" To se fakt vyplatí? Nekecej. Jestliže teď máš třeba 5,5%, tak přejít na 5,4725% se ti jako vyplatí?

0/0
16.12.2009 13:37

Host

Re: Opět silně zavádějící informace

Běžní lidé, kteří neslovíčkaří, to chápou jako o půl procentního bodu.

0/0
16.12.2009 13:58

Host

Re: Opět silně zavádějící informace

V debatě u piva bych to chápal, ale na finančním webu, kde se předpokládá jakási základní znalost matematiky a někdo si chválí, že bude mít levnější úvěr, tak bych předpokládal, že to má spočítané, že tomu rozumí a že se umí správně vyjádřit.

0/0
16.12.2009 19:48

Host

Možnost ...

"Podmínkou získání zvýhodněné úrokové sazby i nadále zůstává minimálně 20 let do splatnosti úvěru, sjednání pětileté fixace a pojištění schopnosti splácet. Na druhou stranu klient s touto službou získá možnost jednou za pět let předčasné splatit 20 procent zůstatku úvěru bez jakýchkoli sankcí." Tak snad s pětiletou fixací ho můžu splatit celý a bez sankcí ... asi zas nějak nechápu.

0/0
16.12.2009 8:52

Host

Re: Možnost ...

Překlad do češtiny: jedenkrát v období 5 let máte povoleno dát mimořádnou splátku až do výše 20% zůstatku a to bez saknce.

Jinak ale tato novinka ČS je pěkný shit. Díky nutnosti sjednat jejich pojištění Vás ve výsledku dotovaná hypotéka vyjde dráž než hypotéka od kunkurence s vyšším úrokem. Neplatí to absolutně, ale na průměrných sazbách to tak je.

0/0
16.12.2009 9:15

Host

Re: Možnost ...

To je jen finta Spořky na naivní lidi, co neumí počítat. Na oko ti budou úročit polovinu úvěru o 1% méně, ale musíš u nich zůstat 20 let (ať ti po skončení fixace nabídnou jakýkoli úrok) a ještě se musíš (ne)výhodně pojistit. Hezká habaďura na naivní hejly.

0/0
16.12.2009 13:31

Host

Re: Možnost ...

Já nechápu, jak se může nechat někdo takhle odrbávat. Zlatá moje hypo. Možnost mimořádných splátek bez poplatku kdykoliv. Variabilní úroková sazba - při podpisu hypo před rokem 5,6%, momentálně 3,35% a příští týden mi ještě klesne. Jasná a jednoduchá pravidla. Žádné poplatky spojené s hypo.

Uff, úplně se mi teď udělalo špatně, když vidím co nabízejí jiné banky jako výhodnou nabídku.

(Neukamenujte mě, já vím, že takhle dobré hypo už nenabízí ani ta moje banka, ale furt jí aspoň zůstala nějaká slušnost, ne takové svinstvo co tu čtu).

0/0
17.12.2009 6:24

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že investiční doporučení na růst kurzu dolaru tu byla už před rokem?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz