Auto zatížené leasingem: které se vám vyplatí převzít

aktualizováno 
Máte-li známého, který se chce zbavit auta zatíženého běžící leasingovou smlouvou, můžete využít možnosti postoupení a převzít smlouvu za něj. Leasingové společnosti se tomuto instrumentu nebrání. Co budete muset o sobě leasingové společnosti prozradit a kolik vás to bude stát?
Automobil

Automobil | foto: Profimedia.cz

Postoupení leasingové smlouvy (cese) je v podstatě třístranný smluvní akt, jehož se účastní následující strany – pronajímatel, postupitel a postupník. Pronajímatel vystupuje v podobě leasingové společnosti, která má právní zájem, aby postoupením leasingové smlouvy na postupníka nedošlo k ohrožení vynutitelnosti pohledávky. Postupitel je osobou, který převádí pozici nájemce na třetí osobu – postupníka. A postupník je osobou nahrazující postupitele ve vztahu s pronajímatelem.

O výhodnosti cese rozhoduje stav vozidla a sjednaná cena mezi starým a novým nájemcem

Způsob uvažování nového nájemce – postupníka lze nejlépe dokumentovat na následujícím triviálním příkladu. Dva sousedé mu nabízejí postoupení leasingové smlouvy na vozy stejného typu (řekněme Octavia), ve stejné fázi splátkového kalendáře (mají uzavřen tříletý finanční leasing a oba mají řádně uhrazených 24 splátek. V obou případech zbývá tedy uhradit 12 splátek k tomu, aby byl vůz za totožnou symbolickou zůstatkovou hodnotu majetkově převeden na nájemce.

Během dvouletého provozu najel první soused s autem sto tisíc km a druhý pouze dvacet tisíc. Je logické, že navzdory chybějícím dvanácti splátkám u obou smluv (stejně velkému závazku), by případná cese znamenala dispozici k vozidlům rozdílné užitné hodnoty. Jinými slovy zde píšu, že při postoupení leasingové smlouvy je nutné obezřetně ohodnotit skutečnou hodnotu vozidla a tu vyjádřit v hodnotě cese mezi postupitelem a postupníkem.

Leasingovou společnost vzájemné vyrovnání nezajímá

Veřejnost se totiž často mylně domnívá, že pronajímatel musí vstupovat do cese i v ohledu výše vyrovnání mezi těmito subjekty. Skutečnost je ovšem taková, že leasingovou společnost především zajímá zajištění odpovídající bonity u nového dlužníka a uhrazení administrativních nákladů s cesí spojených. Na druhou stranu je nutné připomenout, že bez souhlasu ze strany leasingové společnosti není cese uskutečnitelná a obejít ji tedy v žádném případě nelze.

Postupník se musí připravit na velké množství poskytovaných informací

Postoupení leasingové smlouvy je málo náročné pro postupitele za podmínky, že jeho platební morálka bez problémů odpovídala splátkovému kalendáři. V takovém případě je nutné v žádosti (tu podepisují postupitel i postupník) o povolení cese uvést číslo zákaznické smlouvy a prohlášení, že souhlasí s cesí na níže uvedeného postupníka.

V jiné situaci je ovšem postupník, který se musí připravit na vyplnění následujícího bloku osobních údajů:

  • Základní údaje (jméno, bydliště – trvalé i přechodné, číslo OP, platnost OP, číslo běžného účtu, zaměstnání, délku zaměstnání, kontaktní osobu na zaměstnavatele), kopie občanského průkazu bývá součástí příloh žádosti
  • Údaje o ekonomické situaci žadatele – čistý měsíční příjem, eventuální dluhové zatížení žadatele (úvěry, leasing, splátkový prodej apod.) a výše nesplacených závazků z těchto instrumentů, počet osob žijících ve společné domácnosti – z toho dětí, součástí příloh k žádosti může být potvrzení zaměstnavatele o výši příjmu žadatele
  • Důvod k cesi (může jít o finanční důvody, rozhodnutí koupě nového vozu, příp. i smrt leasingového nájemce
  • Způsob provedení cese (pozn. cese znamená určité administrativní náklady pro pronajímatele, a tudíž jde o zpoplatněnou službu). Výše poplatku se liší na základě rychlosti, kterou celý proces proběhne a je uváděn v platném sazebníku leasingové společnosti.
  • Čestné prohlášení manžela (manželky), že souhlasí s uzavřením této smlouvy ze strany partnera a s existencí závazku z této smlouvy vznikajícího.

Pro postupníka je důležitý dokument vydávaný leasingovou společností, který bilancuje úhrn zaplacených splátek postupitele a uvádí, zda na smlouvě váznou nějaké nezaplacené závazky či dokonce penále. Tento dokument si musí ve vlastním zájmu postupník řádně prostudovat, aby na sebe nepřebral skryté dluhy.

Počet cesí na osobní automobily není malý, avšak na druhou stranu není úplně obvyklou formou pořízení. Domnívám se, že má smysl především u aut, která postupník nějakým způsobem zná. Například postupitelem je soused či příbuzný, u nichž má jistotu o způsobu a charakteru využívání vozidla.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

Janus Henderson prodala čtvrtinu podílu v CETV, shorty na titulu skokově vzrostl...

Janus Henderson prodala čtvrtinu podílu v CETV, shorty na titulu skokově vzrostl...

Kurzy.cz V pondělí po uzavření trhů americké burzy zveřejnily pravidelné půlměsíční reporty týkající se tzv. short pozic. Ukázal...

Najdete na iDNES.cz