Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Zvyky nám dávají jistotu, často nás však drží při zdi. Jde to změnit

aktualizováno 
Říká se, že zvyk je železná košile a řada lidí se tím ve svém životě řídí. Pevně se držíme rituálů a zvyků, které nám dávají jistotu. Často však jde o jistotu, která je zrádná. Zvyky nás mohou brzdit v kariéře a vysávat náš rozpočet. Jak vylepšit svůj život, radí psycholog Jan Urban.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Albertu Einsteinovi je přičítán výrok, podle kterého podstata či definice šílenství spočívá ve sklonu provádět znovu a znovu stále totéž a očekávat přesto jiné či dokonce lepší výsledky. Slovo šílenství je v této souvislosti možná trochu nadnesené. Problém samotný však nesporně existuje. Jde o past, do které padá řada z nás.

Náš sklon držet se svých zvyků se totiž bohužel často týká i případů, kdy by bylo vhodnější zkusit něco nového. Tedy přistoupit k určitým životním problémům či situacím trochu jinak.

Z pasti, na kterou Einstein poukázal, se lze vymanit. Musíme si však uvědomit, že když chceme dosáhnout lepších výsledků, nebo prostě jen něčeho jiného, než čeho jsme dosáhli dosud, je třeba začít postupovat jinak. Nebo dokonce zkusit něco zcela nového.

Způsob, kterým jsme postupovali včera, nás totiž přivedl tam, kde jsme dnes. Tedy k životu, který nyní prožíváme. A když s ním nejsme zcela spokojeni, nebo chceme-li žít poněkud jinak, musíme začít alespoň v něčem postupovat odlišně, než jsme zvyklí. Žádný jiný způsob, jak dosáhnout změny či zlepšení, použít nelze. Zkratky na tomto poli neexistují.

Jak dosáhnout na lépe placenou a zajímavější práci

Změna, kterou bychom ve svých zvyklostech měli provést, záleží pochopitelně na tom, čeho chceme dosáhnout. Pokud vás vaše práce baví, ale chcete získat lepší plat či vyšší postavení, je třeba získat dovednosti, které váš zaměstnavatel potřebuje na vyšších místech. Pokud je zatím nemáme, je třeba na jejich získání vynaložit určitý čas a energii, zpravidla na úkor vašeho volného času.

Jan Urban (1953)

Je absolventem VŠE Praha a Filosofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.

Věnuje se dlouhodobě personálnímu a manažerskému poradenství i firemnímu a manažerskému vzdělávání.

Je autorem publikací Přestaňte se v práci stresovat a Jak lépe naložit s časem.

„Střední třída je pod tlakem v celém vyspělém světě, v Evropě i Americe....

Nemusí to nutně znamenat, že se vrátíte do školy, i když tuto možnost vyloučit nelze. Nové dovednosti, které využijete v práci, nemusí být vždy přesně ty, které jsou v nejrůznějších požadavcích deklarovány. Můžete je proto možná získat i veřejnou či veřejně prospěšnou činností v místě bydliště nebo tím, že se pustíte do drobného podnikání, které není s vaším zaměstnáním v rozporu.

Osvojit si nové dovednosti můžete třeba tak, že navážete užší vazby s lidmi z oboru, ale i tím, když budete více komunikovat se zákazníky, vedoucími či dalšími lidmi ve svém okolí, že budete aktivnější při řešení pracovních problémů nebo se jim budete dokonce snažit předcházet. Podobně se můžete snažit hledat i způsoby, které vaší organizaci umožní fungovat lépe. Můžete přitom pochopitelně narazit. Z neúspěchu byste však neměli obviňovat okolí. Věci se většinou nedějí přesně tak, jak byste chtěli, a vaše schopnosti ještě možná nemusí být dostatečné. Je proto třeba na nich dále pracovat.

A netýká se to přirozeně jen zaměstnanců. Podnikatel, jehož firmy v určité oblasti několikrát po sobě neuspěly, by se měl zamyslet nad tím, zda kosmetická změna v názvu opakovaně zakládaných firem je dostatečná. Pokoušet štěstí by se pochopitelně měl snažit i nadále, možná by však bylo vhodné změnit i způsob podnikání.

Jak se zbavit starostí s domácím rozpočtem či dluhy

Finanční problémy vytvářejí často začarovaný kruh. Poutají naši pozornost, nutí nás o nich téměř neustále uvažovat a brání nám tak se na jejich řešení plně soustředit. Mnohdy nás mohou odvádět i od naší práce.

Řešením, podobně jako při snaze získat lepší místo, je i v tomto případě změnit některé zvyklosti. Týkají se především způsobů nakupování.

Zabezpečte svou rodinu proti nepřízni osudu. Poradíme vám, jak.

Jediný způsob, jakým se člověk dostává do dluhů, spočívá v tom, že vydává více, nežli vydělává. Řešením proto není žádná složitá „finanční gramotnost“: nechceme-li si přivodit finanční problémy, měli bychom prostě vydávat méně, než vyděláváme. Nejlépe tak, abychom si vytvořili i určité úspory. Navíc je tuto změnu třeba provést rychle.

Postupovat je možné třeba tak, že ze svých výdajů vypustíte ty nejméně potřebné či důležité. Inspiraci můžete získat například tím, že nahlédnete do svých skříní či dalších skladovacích prostor a všimnete si věcí, které jste v posledním roce téměř nepoužili.

Dalším krokem je nahradit nákupy určitých předmětů jinými, méně nákladnými. Může jít například o náhradu „značkového“ zboží výrobky, které sice značkové nejsou, jejich kvalita se však od nich výrazně neliší. Zamyslet se můžete i nad výdaji, které pro vás nemají žádnou trvalejší hodnotu či které vám nepřinášejí nic významného do budoucna. A podívat byste se měli i na své pravidelné výdaje, například platby za energii nebo telefon.

Při splácení dluhů je navíc třeba mít trpělivost. Ta je většinou rozhodujícím předpokladem úspěchu. Důvodem, proč někteří lidé své dluhy splácet nevydrží, je, že čekají, že jejich problémy odezní okamžitě, po několika týdnech nebo měsících. Trvají-li déle, splácení dluhů je přestane „bavit“ a vrátí se k předchozímu způsobu života. Skutečná finanční gramotnost tak nespočívá ve schopnosti chápat finanční termíny a spočítat si úroky, ale ve schopnosti změnit zvyky: zbavit se impulzívního nakupování a přejít na méně nákladný, ale stále zajímavý způsob života.

Jak přejít do zcela jiné oblasti a změnit svůj život

Ještě náročnější změnu zvyklostí zpravidla vyžaduje situace, kdy práce, kterou vykonáváme, nás již nebaví a chceme se zabývat něčím jiným. Tedy přejít do zcela jiné oblasti, která lépe odpovídá našim zájmům. Na prvý pohled se to může zdát téměř nemožné. Skutečností však je, že řada lidí takovou změnu úspěšně provedla. Vyžaduje to však vůli a odhodlání změnit některé své zvyklosti.

Potřebná je pochopitelně i příprava vyžadující určitý čas. Je třeba si jasně stanovit, co chcete získat i co k tomu budete potřebovat. K dispozici je třeba mít i určitý bezpečnostní „polštář“, tedy finanční rezervu pro případ, že přechod nebude zcela hladký. Tvoří ji většinou úspory vzniklé tím, že v období, kdy se na změnu připravujete, poněkud omezíte svou spotřebu. Cílem do budoucna je dosáhnout změny života, nikoli přijít o podstatné či důležité součásti života, který vedeme nyní.

I dobře provedená příprava nemusí pochopitelně zaručovat, že váš plán bude realistický. Riziko neúspěchu však můžete výrazně snížit tím, že si o svém plánu promluvíte lidmi, kteří s danou oblastí mají zkušenosti a se kterými si v budoucnu nebudete konkurovat.

Celou operaci je však třeba zahájit tím, že začnete shromažďovat znalosti a dovednosti, které ve svém budoucím působení budete potřebovat. K jejich získání či vytvoření je přitom třeba využít všech příležitostí.

Hlavní překážkou pro dosažení tohoto cíle se pro většinu lidí, které o něm uvažují, stává nedostatek času. Předpokladem bývá proto oprostit se od některých méně důležitých činností, závazků či povinností, možná i omezit některé méně užitečné záliby či koníčky, jako například surfování na internetu.

Společný jmenovatel

Společným jmenovatelem všech situací uvedených výše je, že budete-li pokračovat ve všech činnostech či zvycích, které vás nyní provází, váš život se do budoucna nijak výrazněji nezmění.

Pokud nezačnete alespoň něco vykonávat jinak, budete velmi pravděpodobně kráčet i v budoucnu po stejné či velmi podobné cestě, jako byla ta, po které jste kráčeli dosud. Pro některé to nemusí být problém.

Jestliže však nejste se svým životem zcela spokojeni, nebo se domníváte, že máte na víc, je třeba své zvyky a možná i způsoby uvažování změnit. A to čím dříve, tím lépe.

Autor:
  • Nejčtenější

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

Poradna: může zaměstnavatel chtít vědět, kam pojedu na dovolenou?

S ústupem pandemie koronaviru se opět otevírají hranice. Vycestovat na dovolenou do ciziny je již možné. Nemusí to být...

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Jak poznat, komu nevěřit. Pět projevů, které takové lidi odhalí

Většině lidí se dá důvěřovat. Jsou však i lidé, kterým téměř za žádných okolností věřit nelze, a vztah vzájemné důvěry...

Naděje pro rodiče samoživitele? Co přinese zákon o náhradním výživném

Premium Vláda schválila návrh zákona o zálohovaném výživném. V čem bude spočívat podpora státu pro samoživitele a...

KVÍZ: Investování není jen pro bohaté. Víte, jak zhodnotit své peníze?

Češi již dávno nejsou v investování amatéry. Celkový objem majetku, vložený přes členy Asociace pro kapitálový trh ČR...

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz