Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

Zuby do skleničky si odkládat nechce, na titanové implantáty však nemá

Stále více starších lidí řeší, jak kvalitně nahradit svůj chrup. Klasické nasazovací klapačky jsou pro mnohé z nich velkým strašákem, proto uvažují o alternativě. Tou mohou být titanové implantáty, na které se nasadí nové zuby a člověk je nemusí odkládat do sklenice. Kámenem úrazu je však jejich cena, která se šplhá ke statisícům a pro mnohé je tak cenově nedostupná. To je i případ čtenářky Heleny.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Osmapadesátiletá Helena by si ráda nechala udělat pevnou náhradu ukotvenou na titanových implantátech, děsí ji ale vysoká cena, navíc si není jistá, zda se drahé implantáty ujmou. Na to, jaké má možnosti, odpovídá předseda oblastní stomatologické komory Praha 10 Martin Res.

Co byste poradil paní Heleně a lidem, kteří řeší stále častěji tento problém?
U každého pacienta je důležité stanovit na začátku individuální komplexní plán celého ošetření. Ten může zahrnovat i implantáty. Většinou má pacient na výběr z více variant ošetření, z nichž může vybírat podle svých časových, a samozřejmě i finančních možností.
Vrátím-li se k paní Heleně, tak pokud má dostatek kosti, je celkově zdravá a má správnou životosprávu, jistě jí ošetřující lékař navrhne jako nejkomfortnější variantu titanové implantáty. Finančně, ale i časově, to bude samozřejmě nejnáročnější. Jak se paní rozhodne, záleží už čistě na jejích prioritách.

Martin Res (33)

Stomatolog Martin Res

 • Vystudoval lékařskou fakultu Univerzity Karlovy.
 • V letech 2010 - 2012 pracoval ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.
 • Od roku 2013 provozuje soukromou praxi.
 • Od 2013 je předsedou Oblastní stomatologické komory pro Prahu 10.
 • Od roku 2017 zastává pozici krajského mluvčího České stomatologické komory pro Hlavní město Praha.

Na kolik by ji tento zákrok přišel, pokud by si nechala udělat náhradu třeba pro čtyři horní stoličky?
Jak jsem již zmínil, řešit jednu stranu nemá bez komplexního plánu smysl. Může pak dojít k různým nepříjemným situacím při následné snaze řešit dodatečně druhou stranu. 

Vezmeme-li to opět v obecnější rovině, implantátem můžeme nahradit jediný zub, můžeme je použít jako pilíře pro můstky v částečně ozubeném chrupu, možné je použít je i v bezzubé čelisti, kdy ponesou náhradu všech zubů. Může se pak jednat o rozsáhlý fixní můstek nebo o celkovou snímatelnou náhradu fixovanou na implantátech.

Podle čeho se určuje cena?
Cena ošetření se odvíjí od množství použitých implantátů, typu a rozsahu následné protetické práce. U nás v praxi nejčastěji delegujeme k implantaci pacienty k náhradě jednoho zubu. U našich spolupracujících stomatochirurgů vychází jeden implantát včetně protetiky, tedy takzvané korunky, na přibližně 35 tisíc korun. Pokud by se jednalo o celkovou rekonstrukci chrupu, pohybuje se cena kolem 150 tisíc korun za čelist.

Jak takový zákrok probíhá?
Implantačních protokolů je dnes poměrně hodně. Nejběžnějším je zatím stále ještě vytržení zubů, následné hojení, které trvá od tří do šesti měsíců. Poté se zavede implantát a na vhojení se čeká další zhruba tři měsíce. Na závěr se vyrobí a nasadí na implantáty nové, protetiky zhotovené zuby. Někdy lze zavést implantát okamžitě po vytržení zubu, jindy může být  ošetření naopak prodlouženo přípravnými chirurgickými zákroky pro získání většího množství kosti v místě plánované implantace.

Musí mít pacient pro každý chybějící zub jeden implantát, anebo třeba jen dva, na které se pak nasadí můstek?
Lze zhotovit i můstek. Můžeme například nahradit zuby od čtyřky po sedmičku můstkem neseným dvěma implantáty. Ale nedoporučuje se spojovat jedním můstkem vlastní zuby a implantáty, protože vlastní zuby mírně „pruží“ v závěsném aparátu, kdežto implantát je pevně fixován oseointegrací v kosti.

Kolik stomatologů v Česku už tyto náhrady nesené titanovými implantáty dělá? Situace je zřejmě horší v malých městech a vesnicích. Je to tak?
Na to nedokážu přesně odpovědět, ale určitě jich je dostatek. Většinou implantáty zavádějí specialisté, často stomatochirurgové, kterým pacienty doporučí s konkrétními požadavky a indikacemi praktičtí zubní lékaři. Díky tomu jsou dnes implantáty běžně nabízeny ve většině ordinací. Co se týká dostupnosti v malých městech a na vesnicích, bude samozřejmě asi o něco horší než ve velkých městech, stejně jako dostupnost běžné péče.

Jaký implantát vybrat

Většina stomatologických pracovišť používá tři druhy implantačních systémů:
Straumann - speciální povrchová úprava implantátů této značky umožňuje jejich velice rychlé vhojení, implantát je možné zatížit už po 6 týdnech.

Astra Tech- špičkový systém švédské značky nabízí řadu protetických komponentů a umožňují řešení i velmi komplikovaných situací.

Dentis - jeho prvořadou výhodou je příznivá cena. U systému Dentis se neplatí za značku jako u drahých evropských a amerických výrobců. Systém je z Jižní Korei. 

Komu se takový zákrok nedoporučuje?
Jako u všech ošetření existují kontraindikace vyplývající ze zdravotního stavu a životosprávy konkrétního pacienta. Celková onemocnění nebudu rozebírat, ale prognózu pacienta v tomto případě výrazně ovlivňuje kouření a úroveň hygieny. Proto se nedoporučuje implantovat u kuřáků a lidí, kteří příliš nedbají o ústní hygienu. Zcela zásadní je ale dostatečné množství kosti v místě plánované implantace. V některých nepříznivých situacích je sice dnes už možné kost před zákrokem částečně doplnit, nicméně vše má své limity.

Orientační ceny titanových implantátů
Kompletní náhrada zubu implantátem Dentis 18 500 Kč - 27 000 Kč
Ošetření bezzubé dolní čelisti snímací náhradou 27 300 Kč
Ošetření bezzubé dolní čelisti fixní náhradou  95 000 - 150 000 Kč
Ošetření bezzubé horní čelisti fixní náhradou nesenou implantáty110 000 - 180 000 Kč
zdroj: internet (ceny se mohou na různých pracovištích lišit)

Plně hrazené jsou z veřejného zdravotního pojištění pro dospělé nad 18 let:

 • částečné snímatelné náhrady a celkové snímatelné náhrady ve standardním provedení
 • korunkové náhrady - plášťové korunky ve standardním provedení
 • rekonstrukční náhrady a rehabilitační a léčebné pomůcky

Vraťme se ještě ke klasickým zubním náhradám, které hradí zdravotní pojišťovny. Starší lidé, kteří mají kompletní klasickou zubní náhradu, často šišlají a na první pohled je zřejmé, že mají umělé zuby. Čím to je?
Záleží samozřejmě na všech zúčastněných. Lékař i technik musí odvést pečlivou práci ve všech výrobních fázích náhrady, u pacienta jsou důležité hlavně anatomické podmínky v dutině ústní. Ty můžou být dosti různé a v nepříznivých případech může být zhotovení funkčních a pacientovi vyhovujících celkových náhrad velmi obtížné, až nemožné. Zde může někdy pomoci preprotetická chirurgická úprava protézních loží. Často jsou však tyto nepříznivé podmínky dány především celkovou atrofií (úbytkem) kosti alveolů, a není tedy možné použít ani fixaci náhrady implantáty. Důležitá je také spolupráce a trpělivost pacienta, zvláště pokud se jedná o jeho první celkovou náhradu.

Co doplácejí pojišťovny
do 18 letcena v Kč - 2018cena v Kč - 2019
korunka celoplášťová, 1 008 1 110 
korunka plášťová z plastu800 900 
celková náhrada horní2 931 4 150 
celková náhrada dolní2 988 4 150 
výrobky dospělí
korunka plášťová, celokovová1 008 1 110 
korunka plášťová z plastu800900 
celková náhrada horní3 900 4 150 
celková náhrada dolní3 900 4 150 
Autor: , pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Jednoduchý návod, jak snadno rozpoznat problémové lidi

Chcete co nejrychleji, a pokud možno i nejvěrněji poznat druhé? Například proto, abyste se v nich nezklamali a nevěřili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novinky: odpovědnost ponese uživatel auta, pojistné limity se zvýší

Od Nového roku začne platit novela silničního zákona. Ta přinese velké změny, například možnost řídit už od 17 let, ale...

Kdo nejvíc vydělává? A přijde v příštím roce propouštění, nebo zvyšování mezd?

Průměrná mzda sice roste, kvůli inflaci však reálně klesá. Víc než polovina zaměstnanců očekává, že se jim mzda příští...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je klasický životopis minulostí? Mladá generace boří zažitá pravidla

Každá generace přináší něco nového společně s dobou, do které se narodila. Promítá se to i do způsobu, jakým si hledá...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Jednoduchý návod, jak snadno rozpoznat problémové lidi

Chcete co nejrychleji, a pokud možno i nejvěrněji poznat druhé? Například proto, abyste se v nich nezklamali a nevěřili...

Nechcete se zbytečně stresovat? Pomohou osvědčené metody

Stres většinou přičítáme okolnostem, které nás obklopují. Často si ho ale vytváříme zcela zbytečně sami tím, jak v...

Minimální mzda se bude zvyšovat, šéf to dopředu odmítá. Prý mi sníží úvazek

Průměrná hrubá mzda byla ve druhém čtvrtletí letošního roku 43 193 Kč. Zatímco desetina nejlépe placených zaměstnanců...

Oberou vás o tisíce. Podle jakých scénářů postupují investiční podvodníci

Premium Internetových podvodů přibývá. S hackerským útokem se letos podle průzkumu České bankovní asociace setkala čtvrtina...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...