Změny ve starobních důchodech: pracovat déle a studium se nepočítá

aktualizováno 
Některé změny, které se týkají starobních důchodů, zasáhnou až generaci, která zatím na důchodový věk zdaleka nepomýšlí. Dnešní studenti už nebudou mít dobu studia započítanou do let potřebných pro vznik nároku na důchod. Ten, kdo už dostudoval, se o své roky pojištění bát nemusí.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Od začátku letošního roku vstupuje v platnost nový zákon o důchodovém pojištění, který je prvním stupněm "důchodové reformy". Přináší hned několik podstatných změn, které se týkají např. zvýšení dob pojištění, nastavují jiná pravidla možností souběhu starobního důchodu a zaměstnání i možností odchodu do předčasného důchodu. Změny, které platí od 1. ledna 2010 se týkají většinou těch, kteří budou do důchodu odcházet v roce 2010 a později.

Zásadně se mění potřebná doba pojištění pro přiznání řádného starobního důchodu. Dosud platilo, že musíte splnit podmínku důchodového věku a doby pojištění 25 let. Nově se doba, po kterou musíte být důchodově pojištěni, prodlužuje až na 35 let. Aby tento skok nebyl příliš velký, zákon tyto doby prodlužuje postupně podle toho, kdy budoucí důchodce dosáhne důchodového věku.

Z následující tabulky můžete vyčíst, že povinných 35 let pojištění se týká až těch, kdo budou odcházet do starobního důchodu až v roce 2018.

Rok odchodu do důchodu Nutná doba pojištění (v letech)  
Před rokem 2010 25
2010 26
2011 27
2012 28
2013 29
2014 30
2015 31 
2016 32
2017 33
2018 34
Po roce 2018 35

Pokud nesplníte potřebnou dobu pojištění, nemůže vám být řádný starobní důchod přiznán. Musíte splnit obě podmínky, tedy věk i roky pojištění. Důchod však můžete pobírat, pokud dobu pojištění "dopracujete". Například, je-li vám 65 let, ale chybí vám dva roky účasti na důchodovém pojištění, důchod vám bude přiznán až tehdy, pokud ty dva chybějící roky budete pojištěn a to buď z titulu výdělečné činnosti, nebo dobrovolně. Takže do důchodu odejdete až v 67 letech.

Studium už nebude náhradní dobou pojištění

Zákon platný do konce roku 2009 považoval řádné studium na střední a vysoké škole za dobu, kdy jste důchodově pojištěni. Nyní se studium po 18 roce věku počítá do tak zvané náhradní doby pojištění pouze maximálně po dobu prvních šesti let.

náhradní doba pojištění

Náhradní doba pojištění je časový úsek, který se počítá do "odpracovaných" let, kdy důchodové pojištění fyzicky neplatíme. Je to např. rodičovská dovolená, péče o závislou osobu, studium, doba v evidenci úřadu práce apod.

Pozor, toto platí pro starobní důchody, invalidní důchod má trochu jiná pravidla. Studium absolvované do 31. 12. 2009 se i pro nároky na důchody vzniklé po tomto datu hodnotí podle dosavadních pravidel.

Dobrovolné pojištění může platit více lidí

Nově se mohou přihlásit k dobrovolnému pojištění i studenti. Dále osoby, které doprovázejí svého manžela/manželku při jeho službě v diplomacii po dobu pobytu v cizině a europoslanci. Stále platí, že dobrovolně platit důchodové pojištění mohou lidé nezaměstnaní, lidé v dlouhodobé dobrovolnické službě, lidé zaměstnaní v cizině a lidé pracující pro zahraniční firmy.

Nejnižší dobrovolné pojistné činí 28 procent z jedné čtvrtiny průměrné mzdy platné pro daný kalendářní rok. V roce 2010 to tedy bude 1 660korun.

Do předčasného důchodu až o 5 let dříve

Stále zůstává možnost odejít do předčasného důchodu až tři roky před dosažením důchodového věku. Novinkou je, že pokud váš věk pro odchod do důchodu je 63 let a vyšší (muži, bezdětné ženy a ženy s jedním dítětem) můžete do předčasného důchodu odejít už v 60 letech, takže doba předčasnosti může být až pět let.

Revoluční novinkou je možnost pobírat důchod, současně pracovat a za takto "přesloužená" léta si nechat starobní důchod zvýšit. To dosud nebylo vůbec možné.

Může se hodit

Spočítejte si, v kolika letech půjdete do důchodu.

Při pobírání poloviny starobního důchodu se za každých 180 odpracovaných dní zvýší starobní důchod o 1,5 procenta z výpočtového základu.

Pokud je důchod vyplácen v plné výši, zvyšuje se za každých odpracovaných 360 kalendářních dní o 0,4 procenta z výpočtového základu. Toto zvýšení náleží vždy až po dvou letech nepřetržitého výkonu výdělečné činnosti. Zvýšení je možné také dosáhnout v případě, že poživatel starobního důchodu získá alespoň 360 dnů výdělečné činnosti a zaměstnání ukončí.

Nově platí, že pokud pracujete a zároveň požíváte tak zvané vyloučené doby (nemoc, rodičovská, péče o závislou osobu atd.) můžete požádat, aby vám byla v rozhodném období pro výpočet důchodu vzata v úvahu tato doba a nikoliv příjem z výdělečné činnosti. To platí u důchodů s nárokem po 31. 12. 2009. Nová úprava tak nahrává většímu využívání alternativních pracovních úvazků.

Poštovné zaplatí důchodci

Nových důchodců (důchody přiznané po 1. lednu 2010) se týká i další ustanovení. Jestliže si nechají posílat důchod poštou, zaplatí poštovné. V roce 2010 to bude 21 korun. Poštovné nebudou muset platit zvlášť, předem jim je srazí z celkové vyplácené částky. Těch, kdo už důchod dostávají, se toto pravidlo netýká.

Autoři: jobdnes,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Sotva splatili jednu hypotéku, zadluží se znovu. Chtějí pomoct dceři

Manželé Sýkorovi nedávno splatili hypotéku na svůj dům. Nyní chtějí pomoct s...

Své dceři chtějí manželé Sýkorovi pomoci k vlastnímu bytu. Ale aby dcera dosáhla na hypotéku, musí se její otec stát...

Lidé s rakovinou se dostávají do úzkých, ne všechno hradí pojišťovny

Onkologičtí pacienti bojují nejen se svou nemocí, ale často také s vysokými...

Loni v Česku zemřelo 111 tisíc lidí, z tohoto počtu byla čtvrtina případů spojená s nějakou formou rakoviny. Velice...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Kurzy.cz Pražská burza při podprůměrné likviditě zakončila den v červené nule. Evropské trhy dnes lehce oslabují. Začátek WEF v ...

Adecco spol. s r.o.
Řidič VZV Řepov

Adecco spol. s r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 36 000 Kč

Najdete na iDNES.cz