Proč měnit dodavatele energií v létě a neodkládat to na později

aktualizováno 
Kdo by v parném létě myslel na účty za plyn a elektřinu? Možná byste měli. I když je nová topná sezona daleko před námi, v létě jsou ideální podmínky pro změnu dodavatele. Ušetřit se tak dá nejvíc.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Důvod, proč se vyplatí začít se změnou dodavatele v létě, je výpovědní lhůta, která obvykle trvá tři kalendářní měsíce. Pokud byste čekali, až vás k tomu vyzvou první ranní mrazíky nebo na začátek topné sezóny, skutečné změny dodavatele se dočkáte třeba až na začátku příštího roku. V takovém případě prošvihnete minimálně polovinu topné sezóny, po kterou jste mohli šetřit třeba na příští letní dovolenou.

Pochopte ceny energií a využijte změnu dodavatele ve svůj prospěch

Nejlepší dobu pro změnu dodavatele představují červen až srpen. Získáte tak dostatek času potřebného nejen pro výběr nového dodavatele, ale i podání výpovědi. V klidu a pohodě všechno stihnete provést do začátku sezony, aniž byste dál platili drahé účty.

Neplatí to bohužel pro všechny. Problém nebudou mít lidé, kteří mají uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou. Ti mohou výpověď podat v podstatě kdykoliv. U smluv na dobu určitou je však nutné hlídat si datum výročí a podat výpověď s dostatečným předstihem. Jinak většinou dochází k automatickému prodloužení.

Jak na změnu dodavatele

V první řadě nechte stranou všechny zažité předsudky o zdlouhavém administrativním procesu a vyplňování tun dokumentů. Změna dodavatele je jednoduchá. Stačí oslovit nového dodavatele a předložit potřebné dokumenty. Zbytek už nový dodavatel zařídí za vás včetně podání výpovědi ve správné podobě. Vám stačí udělat čtyři základní kroky:

1.Cenová nabídka – nezávazná a zdarma

Každý férový dodavatel vám na požádání vypracuje cenovou nabídku zdarma a nezávazně. Využít můžete možnost online kalkulace či zákaznické linky. Srovnání kalkulací od různých dodavatelů poskytují také online porovnávače. Každou novou nabídku nezapomeňte porovnat s posledním vyúčtováním za plyn, elektřinu či za obojí.

2.Návrh smlouvy – opět nezávazně

Tím, že požádáte o návrh smlouvy, se k ničemu nezavazujete. Nenechte se tlačit k rychlému podpisu smlouvy, vždy trvejte na možnosti si dokumenty v klidu prostudovat. Ideální smlouva je jednoduchá, srozumitelná a transparentní. Narazíte-li na nejasnosti, nechte si je důkladně vysvětlit nebo raději jděte o dům dál.

3.Podpis smlouvy

Seriózní dodavatel vám smlouvy doručí tak, jak si budete přát – e-mailem, poštou či kurýrem. Součástí smlouvy je obvyklé také plná moc, na základě které nový dodavatel vyřídí administrativu související se změnou za vás.

4.Zahájení odběru u nového dodavatele

O průběhu změny a přechodu by vás dodavatel měl průběžně informovat například prostřednictvím SMS zpráv či e-mailu. Někteří zákazníkům nabízí online účet, kde mohou vše sledovat. Pár dní před odběrem je nutné nahlásit stav plynoměru či elektroměru a poté obdržíte nový rozpis zálohových plateb na následující rok.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Změňte operátora. A máme i další tipy, jak ušetřit na volání

Ilustrační snímek

Volá váš operátor a něco vám nabízí? Vsaďte se, že když kývnete, budete mít služby, které jste dosud nepotřebovali, a...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz