Zjistili jsme, jaké finty zkoušejí někteří obchodníci v akčních slevách

aktualizováno 
Výprodeje v obchodech lákají na výrazné slevy. Zboží se dá koupit za polovinu nebo i za čtvrtinu původní ceny. Ve snaze zbavit se sezónních zásob však nepoctiví obchodníci používají i klamavé praktiky. Některé tak snadno neprokouknete.

ilustrační foto | foto: Roman Čejka

"Zajeli jsme do OBI koupit zeminu. Nabídka pytle substrátu za 69 korun byla lákavá a cena jasně vyvěšená nad celou paletou zboží. U pokladny po nás však chtěli 129 korun. Přivolaný pracovník šel vyvěšenou cenu na prodejnu zkontrolovat. Manželka ho přistihla, jak ceduli s částkou 69 korun sundal. Pak tvrdil, že se cena týkala vedlejšího zboží. Když jsme namítli, že jde o nesprávné účtování, za které by mohli dostat od inspekce pokutu, prodavač ironicky odvětil: Jenže tady žádná inspekce není," popisuje osobní zkušenost se slevovou akcí čtenář iDNES.cz z Prahy.

Nebojte se hájit svá spotřebitelská práva

Když u pokladny zjistíte, že máte za zboží platit víc, než hlásá akční nabídka u zboží na prodejně, hajte své zájmy. Máte právo nakoupit za akční nižší cenu. "Prodávající je povinen zboží zřetelně označit cenou, která je platná v momentě nabídky a tuto cenu spotřebiteli účtovat. Za klamavé obchodní praktiky hrozí udělení pokuty až do výše pěti milionů korun," říká Tomáš Vozáb, mluvčí České obchodní inspekce (ČOI).

Při kontrolách výprodejových akcí zjišťují inspektoři ČOI i další finty, na které se nenechejte nachytat. Například na cedule, které slibují: ceny již od 149 korun nebo sleva 50 procent na veškerý sortiment. Pokud v obchodě žádný výrobek za 149 korun nenajdete a za poloviční cenu je v prodejně jen některé zboží, zvažte, zda se vám u takového prodejce vyplatí zboží nakoupit. Nejedná s vámi seriózně a potíže byste mohli mít i s případnou reklamací zboží.

Akční nabídka se může lákavě jen tvářit

Klamavé praktiky se používají podle zjištění ČOI i u akcí 1+1 zdarma. "Při prodeji kup jeden a druhý je zdarma musí být bonus skutečně zadarmo. Stává se ale, že je účtován," upozorňuje Vozáb. Na účtence si proto vždy zkontrolujte, zda zakoupený počet zboží opravdu odpovídá slibům obchodníka. "Prohřeškem obchodníků je také to, že je na zboží vyznačeno několik cen a na první pohled není jasné, která vlastně platí."

Naletět můžete i na výprodejovou cenovou nabídku, která vypadá na první pohled velmi seriózně. Na zlevněném zboží si přečtete původní cenu, cenu po slevě a navíc i procento, o kolik spadla dolů. Když se tam píše, že nakoupíte například o 75 procent levněji, už vás nenapadne zkontrolovat si akční cenu. Propočtem však můžete nakonec zjistit, že nová prodejní cena není tak výhodná, jak se tváří a namísto uváděné 75procentní slevy může ve skutečnosti jít třeba o slevu ve výši 61 procent.

Obchodníci si koledují o pokutu také za to, když k původní ceně připíšou, že vám teď sleví například 30 procent. Konečnou cenu vám ale sdělí až u pokladny a chcete-li ji znát předem, musíte si ji propočítat sami. Na takové jednání obchodník nemá právo. Při výprodejích musí být cena vždy jasná, abyste se mohli bez jakýchkoliv propočtů rozhodnout, zda se vám vyplatí zboží koupit.

Na klamavou praktiku můžete podat stížnost

Dobré je také vědět, že obchodníci nemohou se slevami zkracovat záruční dobu. "Na každé zlevněné zboží se vztahuje stejná záruka, jako na každé jiné zboží," říká Tomáš Vozáb. V případě, že je výrobek zlevněný kvůli tomu, že má nějakou vadu, například u kalhot je rozbitý zip, tuto závadu již reklamovat nemůžete. Obchodník by vás na to měl při nákupu upozornit.

Jestliže narazíte na klamavou praktiku a chcete hájit svá práva, máte možnost podat stížnost přímo na Ústřední inspektorát České obchodní inspekce v Praze (kontakt najdete zde) "Letos bylo podáno 75 stížností, z nichž 13 bylo oprávněných. Procento oprávněnosti je poměrně vysoké, jedná se o 17,5 procenta všech podání," uzavírá Tomáš Vozáb.

Nakupujete ve slevách často?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. července 2010. Anketa je uzavřena.

Ano 389
Ne 111

Upozornění

Hlasovat v anketě můžete zde.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

ilustrační snímek

Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

Nečekejte na dream job, stačí, když je práce jen O. K., říká odbornice

Koučka Petra Drahoňovská se zaměřuje na profesní přestupy zaměstnanců a práci s...

Je dobré změnit během života práci? Některé obory, jako je IT, business, ekonomie, média, si o změnu díky rychlému...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

Trend: Důvěra v e-shopy roste, internetové nákupy v Česku frčí

ilustrační snímek

Stále víc lidí přichází na chuť internetovým nákupům. Důvod je prostý, online nákupy jsou pohodlné. Ale nejen to....

Hrozila jim insolvence, ale zvládli to. Tři příběhy z reálného života

Ilustrační snímek

V červenci bylo podáno 2 653 návrhů na osobní bankrot, což je nejvyšší počet za celou dobu účinnosti insolvenčního...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Čtyřicátníci by měli ubrat. Podle vědců mají pracovat jen 3 dny v týdnu

Čtyřicátníci by měli ubrat. Podle vědců mají pracovat jen 3 dny v týdnu

Kurzy.cz Lidé nad čtyřicet let by měli chodit do práce tři dny v týdnu, zjistili vědci. Pokud prý jsou v práci častěji, jsou nep...

Najdete na iDNES.cz