Zjistili jsme, jaké finty zkoušejí někteří obchodníci v akčních slevách

aktualizováno 
Výprodeje v obchodech lákají na výrazné slevy. Zboží se dá koupit za polovinu nebo i za čtvrtinu původní ceny. Ve snaze zbavit se sezónních zásob však nepoctiví obchodníci používají i klamavé praktiky. Některé tak snadno neprokouknete.

ilustrační foto | foto: Roman Čejka

"Zajeli jsme do OBI koupit zeminu. Nabídka pytle substrátu za 69 korun byla lákavá a cena jasně vyvěšená nad celou paletou zboží. U pokladny po nás však chtěli 129 korun. Přivolaný pracovník šel vyvěšenou cenu na prodejnu zkontrolovat. Manželka ho přistihla, jak ceduli s částkou 69 korun sundal. Pak tvrdil, že se cena týkala vedlejšího zboží. Když jsme namítli, že jde o nesprávné účtování, za které by mohli dostat od inspekce pokutu, prodavač ironicky odvětil: Jenže tady žádná inspekce není," popisuje osobní zkušenost se slevovou akcí čtenář iDNES.cz z Prahy.

Nebojte se hájit svá spotřebitelská práva

Když u pokladny zjistíte, že máte za zboží platit víc, než hlásá akční nabídka u zboží na prodejně, hajte své zájmy. Máte právo nakoupit za akční nižší cenu. "Prodávající je povinen zboží zřetelně označit cenou, která je platná v momentě nabídky a tuto cenu spotřebiteli účtovat. Za klamavé obchodní praktiky hrozí udělení pokuty až do výše pěti milionů korun," říká Tomáš Vozáb, mluvčí České obchodní inspekce (ČOI).

Při kontrolách výprodejových akcí zjišťují inspektoři ČOI i další finty, na které se nenechejte nachytat. Například na cedule, které slibují: ceny již od 149 korun nebo sleva 50 procent na veškerý sortiment. Pokud v obchodě žádný výrobek za 149 korun nenajdete a za poloviční cenu je v prodejně jen některé zboží, zvažte, zda se vám u takového prodejce vyplatí zboží nakoupit. Nejedná s vámi seriózně a potíže byste mohli mít i s případnou reklamací zboží.

Akční nabídka se může lákavě jen tvářit

Klamavé praktiky se používají podle zjištění ČOI i u akcí 1+1 zdarma. "Při prodeji kup jeden a druhý je zdarma musí být bonus skutečně zadarmo. Stává se ale, že je účtován," upozorňuje Vozáb. Na účtence si proto vždy zkontrolujte, zda zakoupený počet zboží opravdu odpovídá slibům obchodníka. "Prohřeškem obchodníků je také to, že je na zboží vyznačeno několik cen a na první pohled není jasné, která vlastně platí."

Naletět můžete i na výprodejovou cenovou nabídku, která vypadá na první pohled velmi seriózně. Na zlevněném zboží si přečtete původní cenu, cenu po slevě a navíc i procento, o kolik spadla dolů. Když se tam píše, že nakoupíte například o 75 procent levněji, už vás nenapadne zkontrolovat si akční cenu. Propočtem však můžete nakonec zjistit, že nová prodejní cena není tak výhodná, jak se tváří a namísto uváděné 75procentní slevy může ve skutečnosti jít třeba o slevu ve výši 61 procent.

Obchodníci si koledují o pokutu také za to, když k původní ceně připíšou, že vám teď sleví například 30 procent. Konečnou cenu vám ale sdělí až u pokladny a chcete-li ji znát předem, musíte si ji propočítat sami. Na takové jednání obchodník nemá právo. Při výprodejích musí být cena vždy jasná, abyste se mohli bez jakýchkoliv propočtů rozhodnout, zda se vám vyplatí zboží koupit.

Na klamavou praktiku můžete podat stížnost

Dobré je také vědět, že obchodníci nemohou se slevami zkracovat záruční dobu. "Na každé zlevněné zboží se vztahuje stejná záruka, jako na každé jiné zboží," říká Tomáš Vozáb. V případě, že je výrobek zlevněný kvůli tomu, že má nějakou vadu, například u kalhot je rozbitý zip, tuto závadu již reklamovat nemůžete. Obchodník by vás na to měl při nákupu upozornit.

Jestliže narazíte na klamavou praktiku a chcete hájit svá práva, máte možnost podat stížnost přímo na Ústřední inspektorát České obchodní inspekce v Praze (kontakt najdete zde) "Letos bylo podáno 75 stížností, z nichž 13 bylo oprávněných. Procento oprávněnosti je poměrně vysoké, jedná se o 17,5 procenta všech podání," uzavírá Tomáš Vozáb.

Nakupujete ve slevách často?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 30. července 2010. Anketa je uzavřena.

Ano 389
Ne 111

Upozornění

Hlasovat v anketě můžete zde.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Půjčil jsem sousedovi a on spadl do bankrotu. Dostanu se k penězům?

ilustrační snímek

Novela zákona o insolvenci je v účinnosti měsíc a počet žádostí o oddlužení fyzických osob v červnu stoupl. Není tedy...

Sedm rad, jak si půjčit, aniž by vás to zruinovalo

ilustrační snímek

Insolvence. Ti, kdo jsou ve finančním průšvihu, o ni usilují. Od června to mají jednodušší. Nemusí předem dokládat, že...

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Adecco spol. s r.o.
Řidič VZV Řepov

Adecco spol. s r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 36 000 Kč

Najdete na iDNES.cz