Zjistili jsme, jaké finty zkoušejí někteří obchodníci v akčních slevách

aktualizováno 
Výprodeje v obchodech lákají na výrazné slevy. Zboží se dá koupit za polovinu nebo i za čtvrtinu původní ceny. Ve snaze zbavit se sezónních zásob však nepoctiví obchodníci používají i klamavé praktiky. Některé tak snadno neprokouknete.

ilustrační foto | foto: Roman Čejka

"Zajeli jsme do OBI koupit zeminu. Nabídka pytle substrátu za 69 korun byla lákavá a cena jasně vyvěšená nad celou paletou zboží. U pokladny po nás však chtěli 129 korun. Přivolaný pracovník šel vyvěšenou cenu na prodejnu zkontrolovat. Manželka ho přistihla, jak ceduli s částkou 69 korun sundal. Pak tvrdil, že se cena týkala vedlejšího zboží. Když jsme namítli, že jde o nesprávné účtování, za které by mohli dostat od inspekce pokutu, prodavač ironicky odvětil: Jenže tady žádná inspekce není," popisuje osobní zkušenost se slevovou akcí čtenář iDNES.cz z Prahy.

Nebojte se hájit svá spotřebitelská práva

Když u pokladny zjistíte, že máte za zboží platit víc, než hlásá akční nabídka u zboží na prodejně, hajte své zájmy. Máte právo nakoupit za akční nižší cenu. "Prodávající je povinen zboží zřetelně označit cenou, která je platná v momentě nabídky a tuto cenu spotřebiteli účtovat. Za klamavé obchodní praktiky hrozí udělení pokuty až do výše pěti milionů korun," říká Tomáš Vozáb, mluvčí České obchodní inspekce (ČOI).

Při kontrolách výprodejových akcí zjišťují inspektoři ČOI i další finty, na které se nenechejte nachytat. Například na cedule, které slibují: ceny již od 149 korun nebo sleva 50 procent na veškerý sortiment. Pokud v obchodě žádný výrobek za 149 korun nenajdete a za poloviční cenu je v prodejně jen některé zboží, zvažte, zda se vám u takového prodejce vyplatí zboží nakoupit. Nejedná s vámi seriózně a potíže byste mohli mít i s případnou reklamací zboží.

Akční nabídka se může lákavě jen tvářit

Klamavé praktiky se používají podle zjištění ČOI i u akcí 1+1 zdarma. "Při prodeji kup jeden a druhý je zdarma musí být bonus skutečně zadarmo. Stává se ale, že je účtován," upozorňuje Vozáb. Na účtence si proto vždy zkontrolujte, zda zakoupený počet zboží opravdu odpovídá slibům obchodníka. "Prohřeškem obchodníků je také to, že je na zboží vyznačeno několik cen a na první pohled není jasné, která vlastně platí."

Naletět můžete i na výprodejovou cenovou nabídku, která vypadá na první pohled velmi seriózně. Na zlevněném zboží si přečtete původní cenu, cenu po slevě a navíc i procento, o kolik spadla dolů. Když se tam píše, že nakoupíte například o 75 procent levněji, už vás nenapadne zkontrolovat si akční cenu. Propočtem však můžete nakonec zjistit, že nová prodejní cena není tak výhodná, jak se tváří a namísto uváděné 75procentní slevy může ve skutečnosti jít třeba o slevu ve výši 61 procent.

Obchodníci si koledují o pokutu také za to, když k původní ceně připíšou, že vám teď sleví například 30 procent. Konečnou cenu vám ale sdělí až u pokladny a chcete-li ji znát předem, musíte si ji propočítat sami. Na takové jednání obchodník nemá právo. Při výprodejích musí být cena vždy jasná, abyste se mohli bez jakýchkoliv propočtů rozhodnout, zda se vám vyplatí zboží koupit.

Na klamavou praktiku můžete podat stížnost

Dobré je také vědět, že obchodníci nemohou se slevami zkracovat záruční dobu. "Na každé zlevněné zboží se vztahuje stejná záruka, jako na každé jiné zboží," říká Tomáš Vozáb. V případě, že je výrobek zlevněný kvůli tomu, že má nějakou vadu, například u kalhot je rozbitý zip, tuto závadu již reklamovat nemůžete. Obchodník by vás na to měl při nákupu upozornit.

Jestliže narazíte na klamavou praktiku a chcete hájit svá práva, máte možnost podat stížnost přímo na Ústřední inspektorát České obchodní inspekce v Praze (kontakt najdete zde) "Letos bylo podáno 75 stížností, z nichž 13 bylo oprávněných. Procento oprávněnosti je poměrně vysoké, jedná se o 17,5 procenta všech podání," uzavírá Tomáš Vozáb.

Nakupujete ve slevách často?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. července 2010. Anketa je uzavřena.

Ano 389
Ne 111

Upozornění

Hlasovat v anketě můžete zde.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Co dělat, když máte splácet víc, než zvládá váš rozpočet

Ilustrační snímek

Problémy se splácením se netýkají jen těch, kdo si neuváženě půjčí. Potíže mohou nastat i tehdy, když si bez vašeho...

Firma zabývající se kryptoměnami hlásí únik dat 450 000 uživatelů

Firma zabývající se kryptoměnami hlásí únik dat 450 000 uživatelů

Kurzy.cz Izraelská zprostředkovatelská společnost Coinmama, která nabízí uživatelům koupi Bitcoinu (BTC) a Ethereum (ETH) s pomo...

Najdete na iDNES.cz